Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta alebia's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    859

Indemnizatia de maternitate in cazul intreruperii contractului cu mai mult de 15 zile

Pot sa beneficiez de indemnizatie daca ma aflu in urmatoarea situatie<br />
    sunt insarcinata in 35 de saptamani, din data de 1.08.06 pana in data de 18.08.08 am fost angajata la o firma dupa care m=am mutat angajarea fiind facuta cu data de 15.09.08.

Floricica Avansata broschisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2006
    Postari in forum
    1.813
    Dupa noua lege ar trebui sa te interesezi.La vechea nu aveai voie sa ai mai mult de 15 zile calendaristice intrerupere.Dar cu cea noua s-au modificat multe.

Floricica Nou Venita bubulina7924's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.08.2008
    Postari in forum
    136
    buna,

am un bb de 9 luni. ce se intampla daca vine iar barza pana se implinesc cei 2 ani? mai beneficiez de indemnizatie si pt al doilea copil , chiar daca nu am inceput lucrul?

Floricica Nou Venita laura2416's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2009
    Postari in forum
    1
    Buna,
    Sunt in situatia de a prelungi indemnizatia de crestere a celui de-al doilea copil.Primul copil implineste 2 ani in Mai, iar cel de-al doilea implineste doi ani in Iunie 2010.Optez in continuare pentru cei 600ron/luna.
    Intrebari:De ce pentru intocmirea dosarului mi se cere iar adeverinta de la angajator, din moment ce activitatea mea la acesta e suspendata pe perioada concediului de maternitate? Nu sunt suficiente taloanele de indemnizatie aferente ultimelor 12 luni? Pot depune dosarul inainte ca primul copil sa implineasca doi ani?

Floricica Avansata ellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2008
    Postari in forum
    2.466
    da bubulina iei indemniz pana bebe 2 face 2 anishori

Floricica Nou Venita m1h43l4's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2009
    Postari in forum
    1
    Buna. Sunt insarcinata in 4 saptamani, iar intr'o luna acum imi dau licenta..Nu am muncit si ma intereseaza ce as putea face ..daca as putea face ceva...ca sa primesc banii pt mamica si copil,Va multumesc

Floricica Avansata iuliab**'s Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2008
    Postari in forum
    1.655
    Sa va spun povestea mea si poate veti intelege mai bine si va va fi de folos. Eu am ramas insarcinata la sf lui decembrie 2008. Eram in ultimul an de facultate. In iunie 2009 am dat licenta si mi-am depus actele pt a fi luata in evidenta la somaj,iar peste 60 de zile,adica pe 1 septembrie mi-am depus dosarul intreg ca somer ( am primit indemnizatie de somaj in octombrie).
    La mine a fost cam pe muchie de cutit pt k desi trebuia sa nasc pe 22 septembrie am nascut pe 3,deci la 2 zile dupa ce am depus actele de somaj.La 42 de zile dupa ce am nascut am depus la AJOFM concediul de maternitate dat de medicul de familie. Astfel ei au fost obligati sa-mi plateasca acest concediu de 42 de zile.
    Ultimul pas pe care l-am facut a foet depunerea dosarului la primaria orasului pt a primi indemnizatia pt cresterea copilului pana la 2 ani cu toate actele necesare ,doveditoare k am fost sturenta si apoi a intrat in somaj.
    Deci se poate ,deoarece facultatea este considerata stagiu de cotizare. Daca nasteti in cele 60 de zile de la luarea licentei nu mai trebuie sa intrati in somaj,ci direct in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani. Daca nu va incadrati in cele 60 de zile k si mine,atunci depuneti din timp actele la AJOFM si veti rezolva situatia.
    Sper k v-am fost e folos,pt k si eu am fost destul de nelamurita la randul meu si nimeni nu vroia sa-mi spuna numic concret.
    Imi cer scuze pt greseleile pe care poate le-am facut,de exprimare sau de ortografie,dar e destul e greu sa scrii cu bebele langa tine.

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    asa stiam si eu, asa cum a scris si ti-a spus si iuliab**
    nastere usoara... si succes la licenta

Floricica Debutanta cristyangeleu's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2007
    Postari in forum
    772
    alebia atata vreme cat ai 12 luni in care ai venituri impozabile chiar nu conteaza cat ai muncit la una si cat la cealalta, chiar daca sunt 2 firme diferite. Conditia esentiala e ca in ultimele 12 luni sa ai venituri impozabile.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari