Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita eliza.f's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2008
    Postari in forum
    1

Inca un salariu

Nu multe mamici stiu ca au dreptul la inca un salar la nasterea copilului, iar daca nu sunt angajate acest drept il are tatal copilului. Astfel conform contractului colectiv de munca la nivel national pe 2007 - 2010 nr. 2895/2006, puplicat in Monitorul Oficial, Partea V, nr.5, din 29/01/07 si inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/21/29/12/2006 prevede acest drept salarial suplimentar in articolul 51, lit. c.Puteti cauta mai multe relatii pe net.

Floricica Avansata saria's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    2.020
    poti sa-mi dai mai multe detalii te rog?

Floricica Senior mykyduta's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    4.132
    Eu am primit luna trecuta, la sfarsit de an o prima care reprezenta un salariu mediu in domeniul in care lucrez eu(bancar). M-i s-a spus ca este o prima pentru ca am nascut.
    Nu stiam ca trebuie sa primesc acesti bani si a fost o adevarata surpriza pentru mine, bineinteles placuta si foaaarte consistenta.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Si eu am primit acesti bani,un salariu ,la o luna dupa ce am nascut,eu lucrez in domeniu medical.

cristina elena
    Guest
    Asa este cum a spus Mihaela, e o prima de nastere la care are dreptul orice angajat(a). In cazul in care mama nu lucreaza aceasta prima de nastere se plateste tatalui angajat.

Saria eu pot sa-ti spun ce am facut eu: dupa nastere am mers la locul de munca si am completat o cerere (marti) si vineri mi-au intrat banii pe card.

S-a mai scris pe aici pe undeva pe forum despre asta, indiferent ca esti angajat la stat sau la privat angajatorul e obligat prin lege/contractul de munca sa plateasca aceasta prima de nastere.

Asa ca mamicilor cereti aceasta prima angajatorului vostru-e dreptul nostru!!!

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Asa este, Cris, ai dreptate in ceea ce ai spus. Si eu am depus o asemenea cerere, adresata directorului unitatii. Doar ca la mine a durat ceva mai mult, adica am primit banii in luna imediat urmatoare.

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    ei sa vedeti ce am patit eu fetelor in legatura cu salariul asta pt nastere
    a fost sotul meu la sediul firmei unde lucrez sa ceara o adeverinta de care aveam nevoie la spital si cu ocazia asta a spus contabilei despre aceasta prima de la angajator
    doamna a zis ca ea nu a auzit de asa ceva si nu stie nik.precizez ca eu nu sunt prima care a nascut in firma aia
    in cazu asta ce pot sa mai fac?
    pupici

cristina elena
    Guest
    Sa nu te lasi, asta trebuie sa faci. E dreptul tau, daca contabila nu stie inseamna ca nu stie meserie.
    Insista si nu te lasa, mergi si mai sus de contabila daca e nevoie si spune-le sa mai citeasca legile.

Membru inregistrat la
    30.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Digutix, legea este de partea ta. Te duci cu o copie a Contractului Colectiv de munca si scrie acolo negru pe alb de acest drept de care beneficiaza mamicile.
    Nu stiu daca am timp sa caut pe net acum, sa-ti scriu exact numarul articolului.
    Nu conteaza forma in care activezi, de stat sau particulara, nu trebuie sa fii membru de sindicat, este vorba de un fond care se suplimenteaza in functie de necesitati, cu alte cuvinte daca nu ceri nu ti se da.
    In caz de refuz, poti actiona persoana sau institutia in judecata, pentru ca te priveaza de acest drept.
    Daca retin bine, poti face aceasta cerere pana implineste 3 ani copilul. O sa verific, cand voi avea timp.
    Cererea se adreseaza directorului unitatii. Sa nu accepti nici un refuz. Succes!

Edit: acum am vazut ca a scris Eliza numarul articolului respectiv, art. 51, lit. c.

Membru inregistrat la
    30.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Eu am fost sunata acasa si mi s-a spus sa merg sa depun cererea. Deci, se poate.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    eu am primit pt niki acel salar.
    acum m-am intors la munca,pana intru in prenatal,oare am dreptul sa primesc inca un salar daca merg doar 2 luni dupa care intru in prenatal?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari