Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172

Drepturi si obligatii in relatia cu statul

nu stiu ce pareri aveti voi dragi mamici dar pe mine ma dezgusta ce se intampla la noi in tara.nu stiu daca ati auzit dar noua gaselnita a guvernului este sa sisteze indemnizatia pentru cresterea copilului daca nu avem impozitele platite la zi....oare cand va fi o noua revolutie?.....

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Guvernul a decis, prin ordonanță de urgență, sistarea tuturor beneficiilor sociale pentru neplata taxelor locale pe o perioadă de cinci luni, argumentând cu necesitatea aplicării prevederilor Legii asistenței sociale.
    ]Potrivit actului normativ, persoanele care primesc beneficii sociale, sub formă de alocație de stat pentru copii, indemnizație de creștere a copilului, venit minim garantat și alocație pentru susținerea familiei, și care nu-și vor achita taxele și impozitele locale, nu vor mai primi aceste drepturi pe o perioadă de cinci luni.
    "Actul normativ prevede unele modalități de penalizare pentru persoanele care primesc beneficii sociale și nu plătesc taxele și impozitele locale, astfel încât să fie implementate prevederile Legii asistenței sociale. Astfel, se suspendă pe o perioadă de 5 luni beneficiul de asistență socială acelor persoane care nu își vor achita taxele și impozitele locale".
    În baza Legii asistenței sociale, autoritățile administrației publice locale constituie un fond de asistență pentru plata beneficiilor sociale acordate din bugetul local. Sumele necesare pentru acest fond sunt asigurate inclusiv din bugetele locale. De asemenea, serviciile sociale sunt finanțate și din bugetul local.
    Alocația de stat pentru copii, indemnizația de creștere a copilului, venitul minim garantat, alocația pentru susținerea familiei vor fi raportate la indicatorul social de referință, care are valoarea de 500 lei, mai arată textul ordonanței.
    La finalul anului trecut, Guvernul a decis ca indemnizația de șomaj să reprezinte 75% din valoarea indicatorului social de referință, de 500 lei, și să nu mai fie raportată la salariul minim, cuantumul indemnizației scăzând ca urmare a modificării sistemului de raportare.
    Guvernul susține că nu vor fi modificate cuantumurile beneficiilor și indemnizațiilor sociale și că acestea rămân la același nivel exprimat în lei și reglementat în prezent.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    intr-adevar numai stiu de unde sa ia..
    cand e vorba sa dea ceva...iti cer o mie de acte..si o gramada de conditii...

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Imi pare foarte rau ptr voi fetelor. eu ce sa mai zic ca aici la al 2 lea copil ai dreptul la un ajutor,alocatie. la primul doar asigurarea de sanatate iti da ceva bani O DATA,dupa ce ai nascut.eu am luat 1000 euro ptr k sotul avea de mult asigurarea, cumnata mea va lua 300-400 euro. in rest vaccin, ginecolog,pediatru totul se plateste. doar medicamentele si vaccinul ptr ca am asigurare nu platesc nimic :) ce sa mai zic ,se mai mira de ce sunt jumatate din populatia noastra.bine ca si dupa cum decurg lucrurile in romania ,nu cred ca multe vor mai fii cele care se vor incumeta sa faca un copil sau sa se gandeasca la un al 2 lea. am impresia ca sa intors lumea cu fundu in sus.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Fetelor, eu vad lucrurile altfel. Asa cum avem drepturi, trebuie sa ne achitam si de obligatii, nu?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    Fetelor, eu vad lucrurile altfel. Asa cum avem drepturi, trebuie sa ne achitam si de obligatii, nu?
    Da, dar stii care e problema? Ca astia impun din ce in ce mai multe obligatii, in timp ce ne scad din drepturi. Toate acele obligatii vor trebui achitate de catre noi, ca altfel suntem trasi la raspundere, in timp ce pe ei nu-i trage nimeni la raspundere ca ne scad din drepturi, pe ei nu-i trage nimeni la raspundere ca exista varstnici cu pensii de 1-2-3 lei.
    Sunt scarbita. Iar statul asta de rahat care te jecmaneste pana nu mai ai din ce trai NU MERITA sa fii cinstit in relatia cu el si sa iti respecti datoriile fata de el.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Am o sila grozava de tot ce se intampla in ultimul timp in Romania asta a noastra.Cum mama naibii se intampla ca tot noi astia amaratii platim ?Nu zic sa nu iti mai platesti impozitele, ca asa cum avem drepturi avem si obligatii,dar pe cei care au bani,au palate,au masini si case de vacanta peste tot in tara asta,de ce nu ii impoziteaza nimeni,sau daca platesc impozit platesc ca mine care sunt un roman normal ce abia ma descurc dintr-un salariu minim pe economie si o amarata de indemnizaie pentru cresterea copilului ce de-abia imi ajunge (fie vorba intre noi,pentru scutece si laptic)Tare as vrea sa traiasca toti parlamentarii astia ai nostri cu banii mei macar o luna!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Da, dar stii care e problema? Ca astia impun din ce in ce mai multe obligatii, in timp ce ne scad din drepturi. Toate acele obligatii vor trebui achitate de catre noi, ca altfel suntem trasi la raspundere, in timp ce pe ei nu-i trage nimeni la raspundere ca ne scad din drepturi, pe ei nu-i trage nimeni la raspundere ca exista varstnici cu pensii de 1-2-3 lei.
    Sunt scarbita. Iar statul asta de rahat care te jecmaneste pana nu mai ai din ce trai NU MERITA sa fii cinstit in relatia cu el si sa iti respecti datoriile fata de el.
    Tuturor ne este sila, iar daca nu suntem cinstiti gasesc ei solutii, dupa cum vedeti.
    Cred ca nu este tara care sa nu perceapa taxe si impozite. N-avem decat sa ne conformam, din pacate.

mada_lyna
    Guest
    eu ma tot uit pe un site cu joburi (postate prin agentiile de somaj si nu numai) .as dori sa plec afara sa muncesc .ca si aici mi-e greu. macar peste hotare poate va avea fi-miu o viata mai buna.ca noi oricum o ducem greu aici,acum.
    si ca sa fiu pe subiect, eu cred ca atta vreme cat sunt asistata social,ar trebui sa am si ceva reduceri/deduceri la diverse biruri.
    si inca ceva. cum se face ca , pt contributia de somaj se aplica un procent de 1 % din salariul brut al fiecaruia si nu la nivel de indicator social/salariu minim garantat dar, cand e vorba sa primesc somaj nu mai conteaza cine si cat am platit fiecare la somaj? corect era sa platim o suma fixa si toata lumea sa beneficieze de aceeasi indemniz.de somaj..

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Mie nu mi se pare aberant sa ti se ceara sa-ti respecti obligatiile fiscale pentru a-ti putea primi drepturile. Toate aceste indemnizatii si ajutoare sociale sunt platite de stat din banii platiti la buget de catre contribuabili.

Mi se pare normal ca inainte sa astepti ajutor, sa contribui cu ceva.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si titlul topicului nu este corect, avand in vedere ca se discuta obligatia de a achita la timp taxele si impozitele legale care existau si inainte, nicidecum unele noi.

Si ca sa nu existe confuzii, au de achitat taxe si impozite locale cei care sunt proprietari de imobile, terenuri, autovehicule. In clipa in care cumperi o locuinta sau o masina iti asumi si obligatia de a achita impozitele aferente acestora.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari