Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita IonitaMirela's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2014
    Postari in forum
    2

Divortul

Buna, ma numesc Mirela,

\
    Sunt o mama casatorita si momentan sunt in ultima luna a concediului de maternitate. Situatia dintre mine si sotul nu este tocmai buna si ma gandesc serios la posibilitatea divortului.
    Nu stiu exact ce trebuie sa fac un acest caz pentru a nu pierde copilul intr-un eventual proces de divort. Va rog frumos, daca aveti cunostinta despre vreo asociatie sau organizatie care ar putea sa ma indrume sau sa ma sprijne.

Va multumesc anticipat.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Bună Mirela.
    Nu sunt în măsură să îți dau sfaturi legate de divorț pentru că nu am trecut prin unul încă.
    Am 20 de ani și sunt căsătorită de 1 an jumate. Fetele de forum știu povestea mea, și eu am deschis la un moment dat un topic pe tema asta. Și pentru mine atunci divorțul era ultima soluție. M-am interesat și eu ce și cum, și aici la noi, m-ar fi costat în jur de 9-10 milioane la avocat pentru divorț țindând cont că este și copilul la mijloc. Însă dacă divorțul nu e de comun acord, cum bănuiesc că nu e, exact asta era și temerea mea pe atunci, dacă divorțez cum să fac să nu-mi pierd copilul..și să știi că genul ăștia de bărbați se folosesc la maxim de copii atunci când vine vorba de divorț, dar de asemenea dacă chiar ajungi să înaintezi actele de divorț te poate purta mult și bine prin tribunale ca să îți facă rău. Și nu te prea poate ajuta nimeni, că și cei de pe la Tribunal bănuiesc că iau mai mulți bani. Doar cred, nu știu asta!

Oricum, ideea e că la noi a fost vorba și de agresiune fizică, verbală și psihică. A avut o perioadă de o lună când nu a vrut efectiv să mai meargă la muncă și a fost destul de gravă situația. Însă totul s-a rezolvat într-un final, și acum ne e bine. Și sinceră să fiu sunt foarte fericită acum că am rămas împreună, stresul e mare când ai familia ta, când știi că ai niște responsabilități mari și nevoie de bani. Dar chiar dacă nici acum nu stăm grozav cu banii, am învățat să ne înțelegem reciproc, am învățat să ne evităm când unul din noi e nervos. Prefer să tac sau să-mi fac de lucru când îmi dau seama că nu e ok, și nu pot vorbi cu el. Prefer să-l ignor și să mă joc cu copilul, sau să îmi fac de lucru prin casă..și acum și el știe când mă supără cu ceva să se oprească la timp. Nu pot să zic, ne mai certăm dar sunt trecătoare. Oricum tot ce a fost ne-a apropiat mai tare și crede-mă că acum îmi crește inima de fiecare dată când îl văd cum vorbește cu cel mic, cum îl iubește, îi văd că sunt fericiți. Și asta e de ajuns pentru mine.
    Unele mămici de pe aici îmi spuneau să nu mă sacrific doar pentru ca băiețelul meu să aibă parte de un tată. Dar eu am crescut fără să știu ce e acela tată..și nu vreau să-i răpesc și lui acest drept. Și acum dacă poți să mă crezi sau nu, soțul meu e mult mai bun decât mine cu cel mic, cu toate că de fel e un om mai vulgar și mai agresiv. Acum chiar dacă face Maxi prostii pentru că e deja la vârsta în care face tot felu de nebunii, el nu-l ceartă, din contră eu îmi ies din pepeni și îl mai cert. Și acum dacă-i amintesc soțului meu faptul că i-a dat o palmă celui mic când nici măcar nu știa pe ce lume e .. la o lună și ceva..nu-i cade bine și parcă din priviri mă roagă să nu-i mai amintesc.

Deci în cazul meu a fost mai bine că am renunțat la ideea de a divorța. Orice familie are greutăți, mai ales când se simte lipsa banilor, începe să se simtă parcă și lipsa afecțiunii, comunicării, respectului...parcă fiecare are viața lui și nu o viață de familie unde toate se împart la 2. Oricum, nu-ți cunosc povestea în detaliu deci nu știu ce să te sfătuiesc, dar eu cred că cel mai bine ar fi să te gândești muuuuult și să analizezi bine ceea ce urmează după un divorț. De el definitiv oricum nu vei scăpa.

Sper că te-am ajutat măcar puțin. Știu că e greu când ești într-un moment atât de dificil.

O zi bună îți doresc și sper să fie bine !
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 03.01.2014 la 19:57:26.

Floricica Nou Venita IonitaMirela's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2014
    Postari in forum
    2
    Multumesc frumos pentru sfaturi.
    Noi suntem impreuna de 10 ani si casatoriti de 4 ani si de cand s-a nascut copilul situatia s-a inrautatit si mi-este teama sa nu pierd copilul la divort pentru ca sotul castiga mai mult decat mine, eu nu cunosc care imi sunt drepturile si ce trebuie sa fac mai exact in cazul unui divort.

sadia
    Guest
    Nu inteleg de ce ti-e frica asa de a pierde copilul.....unde lucreaza el?Casa e a voastra? Fara sa stim mai multe nu putem sa te ajutam prea mult.Tu ,dupa concediu te vei intoarce la munca?Ai parinti,fratii care sa te ajute?El ce atuu ar putea avea?
    Pentru ca e f greu sa-i fie dat copilul tatalui,in devafoarea mamei,doar in cazuri extreme,abandon,droguri,neglinjenta,situatie economica ffff urata(nici asta nu ar fii un asa mare motiv)..

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Așa a fost și la noi..la fel, după ce s-a născut copilul s-a schimbat într-un monstru câteva luni. Nu-mi venea să cred .. dar acum înțeleg că a fost o schimbare radicală și pentru el, și nu a știut cum să facă față. Acum nu știu, nu pot să-ți zic ce să faci. A spus sadia ce e bine de știut.

Oricum, gândește-te că în zilele noastre e foarte foarte greu să crești un copil în familie, cu ambii părinți care lucrează și tot nu se ajung cu banii, cu atât mai greu e să crești un copil de una singură. Nu e imposibil, dar e greu. Nu știu ce să zic, dar eu îți sugerez doar să-i mai acorzi timp, să încerci să-l înțelegi și pe el, și pe bărbați îi schimbă un copil.

Dar aș vrea dacă vrei și poți să ne spui cum anume s-a schimbat în rău ? Ce anume face după ce ai născut ?
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 03.01.2014 la 22:58:17.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    custodia unui copil nu se pierde peste noapte, trebuie intrunite niste conditii pt asta, nu cred ca este cazul tau. avand copil minor este exclus divortul prin acord; daca oferi mai multe date concrete, ti-as putea spune mai multe. in orice caz, daca nu e vorba de violente, gandeste-te bine inainte sa incepi procedura de divort...

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Si eu am trecut printr-o situatie dificila cu sotul meu , dar cum noi locuim la mama mea el a fost cel care a plecat . Doar 2 luni pana si-a dat seama ca a gresit si ca viata fara mine si copilul nostru nu prea isi are rostul . Si eu m-am gandit la divort atunci asa ca sfatul meu este sa te gandesti bine la ce vrei . Ai zis ca situatia nu este tocmai buna . Intrebarea mea este : DE CE ?
    La noi in familie este o situatie mai speciala deoarece copilul este cu dizabilitati . Din acest motiv eram obosita si nervoasa mai mereu . Nu ii mai dadeam importanta sau nu mai aveam chef de el . Cu timpul el s-a indepartat si s-a apucat de baut dar eu nu ma vedeam vinovata .
    In cele 2 luni cat am stat despartiti am reusit sa comunicam mai bine decat atunci cand eram impreuna . Asa ne-am spus ce aveam de spus iar acum se comporta mai bine decat in primul an de casnicie . Imi trimite mesaje de dragoste , merge cu mine si copilul la plimbare pluc ca am inceput sa comunicam foarte mult . Ne spunem supararile si bucuriile .
    Eu ti-am spus pe scurt povestea mea pentru a reflecta si a vedea ca se poate si altfel . Totul este sa comunicati si sa va doriti amandoi sa mergeti mai departe impreuna .

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Incepand de anul trecut, s-au schimbat legile privind custodia minorilor. Minorul nu mai este incredintat exclusiv unuia dintre parinti, decat in anumite situatii (violenta, abuz, abandon, etc). Se stabileste resedinta minorului la parintele care ii poate oferi conditii superioare de trai (indiferent ca este mama sau tatal), dar ambii parinti participa in mod egal la nivel material, emotional si decizional la cresterea si educarea minorului - alegerea gradinitei, scolii, cheltuieli de intretinere, schimbare resedinta, etc.. Doar daca unul din parinti decide incredintarea minorului celuilalt parinte este mai simplu, dar responsabilitile se impart in mod egal. Si din nefericire (din punctul meu de vedere), parintele care nu are incredintarea minorului il poate solicita pentru orice perioada de timp, la resedinta sa, fara prezenta celuilalt parinte, poate face vizite oricand doreste, poate impune diverse solicitari in privinta educatiei si intretinerii acestuia. Asa ca gandeste-te bine daca chiar vrei sa introduci actiunea de divort!!!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    custodia unui copil nu se pierde peste noapte, trebuie intrunite niste conditii pt asta, nu cred ca este cazul tau. avand copil minor este exclus divortul prin acord; daca oferi mai multe date concrete, ti-as putea spune mai multe. in orice caz, daca nu e vorba de violente, gandeste-te bine inainte sa incepi procedura de divort...

poate este vorba de infidelitatea lui?
    oricum, trebuie sa avem mai multe date inainte de a putea sa ne spunem parerea... iar divortul este foarte dificil, trebuie sa fie ultima solutie, dupa ce sotii au trecut prin toate incercarile de impacare - consiliere psihologica, eventual tratament psihiatric, daca este cazul, discutii calme de evaluare a situatiei, un timp petrecut de cei doi soti impreuna, in liniste, "departe de lumea dezlantuita" de acasa...

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de flavia69 Vezi mesajul
    poate este vorba de infidelitatea lui?
    oricum, trebuie sa avem mai multe date inainte de a putea sa ne spunem parerea... iar divortul este foarte dificil, trebuie sa fie ultima solutie, dupa ce sotii au trecut prin toate incercarile de impacare - consiliere psihologica, eventual tratament psihiatric, daca este cazul, discutii calme de evaluare a situatiei, un timp petrecut de cei doi soti impreuna, in liniste, "departe de lumea dezlantuita" de acasa...
    Infidelitatea se mai rezolva..in timp si cu rabdare din partea ambilor; pot exista zone de compromis, pe cand in cazul violentelor este mult mai dificil si mai periculos.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari