Ultimele discutii din forum
    dhd
    dhd este offline.
    Floricica Nou Venita dhd's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2010
    Postari in forum
    92

Data ultimei indemnizatii

buna, azi am fost sunata de la vechiul servici sa ma intrebe cand vreau sa ma duc inapoi la firma ptr ca colega mea este insarcinata...pe 11 iunie ar fi prima zi de lucru...eu as vrea sa ma intorc in data de 4 iunie...intrebarea mea ar fi daca ma intorc la lucru in data de 4 mai primesc indemnizatia pe luna respectiva in data de 10?...sau cand primesc ultima indemnizatie?...mersi mult ptr raspunsuri...:)

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de dhd Vezi mesajul
    buna, azi am fost sunata de la vechiul servici sa ma intrebe cand vreau sa ma duc inapoi la firma ptr ca colega mea este insarcinata...pe 11 iunie ar fi prima zi de lucru...eu as vrea sa ma intorc in data de 4 iunie...intrebarea mea ar fi daca ma intorc la lucru in data de 4 mai primesc indemnizatia pe luna respectiva in data de 10?...sau cand primesc ultima indemnizatie?...mersi mult ptr raspunsuri...:)
    In mod normal ar trebui sa primesti si pe mai; plata indemnizatiei inceteaza in ziua urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 12 iunie ( daca 11 iunie este data de nastere a copilului ).

dhd
    dhd este offline.
    Floricica Nou Venita dhd's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2010
    Postari in forum
    92
    mersi ptr raspuns...dar il primesc si daca ma reintorc in data de 4 iunie?...da 11 iunie este data nasterii copilului...:)

Floricica Cu Vechime guest2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    5.086
    Buna, inca nu e luna iunie deci raspunsul nu ar fi tardiv, daca mai intri sa-l mai citesti...

deci tu vrei sa te intorci la serviciu cu o saptamana mai devreme in luna iunie.

cei de la directia de crestere a copilului nu au de unde sa stie ca tu ai inceput munca mai devreme, in mod normal ar trebui sa depui la directie actul aditional de reactivare a contractului si iti vor taia o saptamana din indemnizatie.

pe data de 10 iunie primesti indemnizatia + alocatia intreaga, pentru ca e cea de pe luna mai.

pe data de 10 iulie vei primi indemnizatia pentru zilele din luna iunie pana la data nasterii copilului (sau daca ii anunti ca ai inceput mai devreme doar pe zilele din luna iunie in care ai stat acasa, pana la inceperea lucrului) + alocatia pe o luna intreaga adica pe luna iunie - luna intreaga, deoarece la inceputul celor 2 ani nu ai primit alocatia pentru fractiunea din luna iunie, urmand ca pentru aceasta luna intreaga alocatia sa se plateasca in ultima luna de plata, adica luna iulie pentru iunie.

sper ca m-am facut inteleasa si ca-ti mai este de folos raspunsul.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Iti multumesc guest2013 pentru raspunsul complet. Si pe mine ma intereseaza subiectul, iar tu m-a lamurit pe deplin.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari