Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita crinageorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    59

Contributia la asigurarile sociale si de sanatate

Buna fetelor<br />
    Va rog sa-mi dati un sfat daca sunteti care ati trecut prin asa ceva. Suspectez ca poate as fi insarcinata cu al doilea copil. Primul copil implineste 2 ani in Martie 2009 si firma la care am lucrat intra in faliment. Daca sunt insarcinata o sa am 7 luni descoperite pana nasc al doilea copil. Acuma eu as vrea sa contribui la asig sociale si la tot ce trebuie pt a lua indemnizatie in cei doi ani pt al doilea BB. Nu stiu daca se mai poate pt ca am citit pe undeva ca nu se mai poate.<br />
    Daca sunteti care ati trecut prin asa ceva as avea nevoie de un sfat, va rog frumos!<br />
    Multumesc!

Floricica Avansata stafie luminita's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    1.898
    Crina, incepand de acum 2 ani nu se mai poate sa contribui singura la asigurarile sociale si de sanatate pt a beneficia de cei 2 ani de zile indemnizatie. Trebuie musai sa ai carte de munca la o societate sau sa ai un PFA care sa realizeze venituri impozabile. Tot ce poti face este sa vorbesti cu cineva carec are o firma si sa-ti platesti singura, la acea firma, cartea de munca.
    Mult succes.

Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    59
    Merci Luminita de raspuns, deci e asa cum citisem eu...asta e..o sa ma descurc eu cumva...important e sa fiu insarcinata si apoi om mai vedea.
    Merci inca o data si multa sanatate tuturor!

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    si eu am cautat informatii anul trecut in vara despre cum sa contribui la asig sociale!mi-au zis ca nu se mai poate plati din mana de vreo 2 ani!
    dca vreau sa platesc doar k sa primesc pensie la batranete!
    la o o firma nu puteam sa imi bag carte de munca pt ca deja era trecut de jum anului!
    asa ca ma voi multumi cu alocatia lui bb,,,,nu am ce sa fac

Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    59
    Imi pare rau Andreea, mai ales ca sunt asa multe chestii care trebuiesc unui Bebelus(spun din propria experienta, ca am o fetita de 1 an si 10 luni)si banii oricum sunt si asa destul de putini...dar cel mai mult conteaza sa ai un bb sanatos si apoi toate se rezolva!

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    ai aflat dca esti iar insarcinata?

Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    59
    Scuze, ca nu am vazut intrebarea ta decat azi!
    da, am aflat, si nu sunt::(((
    Asta este..poate luna viitoare..cine stie?

Floricica Debutanta alebia's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2009
    Postari in forum
    859
    Buna.Eu am lucrat doi ani la o firma dupa care m-am mutat si am o intrerupere de o luna.Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in aprilie, nu voi avea 12 luni la noul serviciu, pot sa dau sa mi se plateasca acea luna?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari