Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luciana25's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15

Contractul pe perioada determinata si sarcina

sunt angajata pe perioada determinata,pana la data de 25 sept 2009,si in prezent sunt insarcinata in luna a 4 a de sarcina.ce se va intampla cu contractul meu actual???se suspenda pe per conc de maternitate si conc de crestere copil....sau expira de dretp la data stabilita???????

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    vreau si eu un sfat....cum ar fi mai bine sa fac...sau ce ar trebui sa fac ca sa fie bine...nu stiu...orice....cine poate sa ma ajute....va multumesc

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Nu am lucrat in dreptul muncii ci doar drept penal si civil insa,un contract pe perioada determinata se suspenda pe perioada concediului postnatal. De ex,daca in august nasti,din august se suspenda pentru 2 ani iar dupa 2 ani ai mai avea de lucrat inca o luna la locul de munca actual.De asemenea,angajatorul ar putea sa-ti transforme contractul pe perioada determinata in contract pe per nedeterminata cu acordul tau!

Ideal ar fi ca tu sa ceri transformarea contractului in unul pe perioada nedeterminata daca este posibil!

Apropo,ai minim 12 luni lucrate fara intrerupere?

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    da,sunt angajata din data de 25 sept 2007....multumesc pt raspuns...m as bucura sa fie asa,pt ca eu am auzit"contractul meu de munca expira la data stabilita.....

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    daca mai este cineva care ma poate ajuta cu o informatie....va multumesc.....salutari la toata lumea si numai bine...

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Spune-mi exact,cand inceteaza de drept contractul tu deja ai nascut copilul??

Pt ca,daca da,tu poti cere concediu prenatal ,apoi,imediat dupa nastere intri in postnatal si in concediul de crestere a copilului pana la 2 ani si astfel contractul tau SE SUSPENDA pe toata perioada de 2 ani redevenind activ dupa incetarea celor 2 ani!!Retine insa,prelungirea unui astfel de CIM(contr individual de munca) se face doar prin act aditional pentru care este necesar acordul de vointa al partilor.Cel mai bine,discuta cu angajatorul!!!!

Suspendarea intervine, într-adevăr, de drept, în cazul concediului de maternitate (articolul 50 a)), dar suspendarea nu înseamnă decât două lucruri: salariatul nu mai prestează munca, iar angajatorul nu mai plătește salariul (articolul 49 (2)); alte drepturi și obligații reciproce pot continua să fie aplicabile (articolul 49 (3)).

Potrivit OUG 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, articolul 25, indemnizația de maternitate de care vei beneficia este de 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni (realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul) și este suportată integral de stat.Potrivit art.18 alin.7 din OUG nr.148/2005, perioada concediului pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă și în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Si nu uita sa faci cerere la angajator pentru concediu de crestere copil!

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    contractul meu inceteaza de drept la data de 25 sept 2009....iar eu o sa nasc(DPN a nasterii este 25 iulie)in jurul acestei dati.....as vrea sa intru in concediu prenatal...pe la jumatatea lui mai....crezi ca este bine???sau cum ar trebui sa procedez......

Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Iti poti lua concediul prenatal incepand cu a 7 a luna de sarcina,concediul prenatal +postnatal nu trebuie sa depaseasca 122 zile,tu poti sa imparti cat vrei inainte sa nasti si cat dupa!

Eu zic ca este f bine pe la jumatatea lunii iulie,de regula concediul postnatal este de 42 zile...

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    multumesc pt tot.....multa sanatate tie si celor dragi tie

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    multumesc pt tot.....multa sanatate tie si celor dragi tie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari