Ultimele discutii din forum
  1. #1
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

    Concediul pre si postnatal

    Nu sunt angajata momentan, dar daca imi platesc singura asigurarile sociale si de sanatate, pot beneficia de acest concediu? Pana la urma, odata ce contribui la bugetul asigurarilor sociale si de sanatate, asa ar fi normal. Sau se acorda doar daca realizez venituri impozabile, cu PF sau AF, pentru care sa aduc documente justificative?

  2. #2
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Cred ca te referi la CIC, concediul de ingrijire copil pana la 2 ani. Si ala da, depinde de realizarea unor venituri supuse impozitarii.

  3. #3
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Nu sunt angajata momentan, dar daca imi platesc singura asigurarile sociale si de sanatate, pot beneficia de acest concediu? Pana la urma, odata ce contribui la bugetul asigurarilor sociale si de sanatate, asa ar fi normal. Sau se acorda doar daca realizez venituri impozabile, cu PF sau AF, pentru care sa aduc documente justificative?
    Eu stiu ca acum nu se mai poate plati din mana..trebuie neaparat sa fii angajata undeva...apoi te intelegi tu..sa le platesti lor
    poate ne ajuta Krisstina..moderatorul..ca ea sigur stie bine legislatia.

  4. #4
    Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    din cate stiu eu, concediul pre si post natal este in numar de 126 zile, se poate imparti cum doresti (minim 46 post) si se plateste doar daca lucrezi. iar faptul ca platesti asigurarea, dar fara sa fii angajata, nu-ti acorda dreptul de a primi indemnizatia de concediu de crestere a copilului, din pacate. aceasta contributie care o faci tu, te ajuta doar la asigurare medicala- internare in spital ca si asigurat, medicamente compensate... atasez un fisier, sper sa te ajute
    Imagini atasate

  5. #5
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Localitate
    CRAIOVA
    Postari in forum
    5.777
    Cine are dreptul la indemnizatie de maternitate?

    Beneficiaza de indemnizatia de maternitate salariatele care, in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, au un stagiu de cotizare de cel putin o luna sau fractiuni de luna totalizand minimum 22 de zile.

    Pot primi indemnizatie pentru maternitate beneficiara (asigurata care indeplineste conditiile prevazute pentru a primi indemnizatia) sau alte persoane:

    a) reprezentantul legal sau mandatarul desemnat prin procura speciala de catre acesta (art. 39 din O.U.G. nr. 158/2005);

    b) in cazul in care, pana la achitarea indemnizatiei cuvenite, salariata a decedat, indemnizatia de maternitate cuvenita pentru luna in curs si neachitata asiguratei decedate se plateste:

    - sotului supravietuitor;
    - copiilor ;
    - parintilor ;
    - in lipsa acestora, persoanei care dovedeste ca a ingrijit-o pana la data decesului .
    3. Stagiul de cotizare si perioadele asimilate
    Stagiul de cotizare se constituie din perioadele pentru care s-a achitat CCIASS (0,75%) de catre angajator, conform art. 4 si art. 7 din O.U.G. nr. 158/2005 si art. 9 din Ordinul nr. 60/32/2006 modificat si completat de ordinul nr. 830/175/2007.


    Exista posibilitatea utilizarii oricarei luni de stagiu de cotizare, in ultimele 12 luni inaintea lunii de acordare a concediului de maternitate. Stagiul de cotizare necesar pentru obtinerea prestatiei de asigurari sociale pentru maternitate poate fi constituit din oricare dintre luni, in termenul de 12 luni dinaintea lunii de acordare a concediului medical de maternitate, care este inscrisa in certificatul medical emis de medicul abilitat de lege in acest sens.

  6. #6
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Localitate
    CRAIOVA
    Postari in forum
    5.777
    Tu iti poti plati singurica doar asigurarea de sanatate precum a specificat si avva...dar pt.a beneficia de concediu trebuie sa fii angajata...
    Mai multe detalii ti le poate oferi Kristinna...

  7. #7
    Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Nu sunt angajata momentan, dar daca imi platesc singura asigurarile sociale si de sanatate, pot beneficia de acest concediu? Pana la urma, odata ce contribui la bugetul asigurarilor sociale si de sanatate, asa ar fi normal. Sau se acorda doar daca realizez venituri impozabile, cu PF sau AF, pentru care sa aduc documente justificative?
    Conform OUG 148/2005, contractele de asigurare (asa cum vrei tu sa procedezi) nu constituie venituri la bugetul de stat, in acceptiunea codului fiscal. Iti platesti doar "dreptul" de a beneficia de o pensie minima.
    ICC se acorda doar daca ai avut venituri impozabile in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului. Daca sotul tau lucreaza, isi poate face el dosar pt ICC.

    Cum se realizeaza dovada veniturilor?

    In normele metodologice se prevede ca dovada veniturilor realizate, precum si nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de autoritatile competente sa se realizeze prezentandu-se urmatoarele documente:
    a) dovada eliberata de angajator sau alt platitor, din care sa rezulte ca persoana indreptatita a realizat timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului venituri din salarii, sau, dupa caz, de autoritatea competenta, in caz de dizolvare, faliment ori lichidare judiciara a angajatorului;
    b) dovada privind veniturile realizate in anul fiscal anterior celui in care s-a nascut copilul si/sau, dupa caz, dovada privind venitul calculat in vederea platii anticipate a impozitului, precum si copia deciziei de impunere, eliberate de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente si/sau din activitati agricole. In situatia in care una dintre aceste dovezi nu poate fi eliberata, persoana indreptatita prezinta o declaratie pe propria raspundere privind realizarea acestor venituri, in conditiile prevazute de Codul penal;
    c) dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri profesionale neimpozabile;
    d) dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul asociatilor unici, privind veniturile realizate de acestia;
    e) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile ulterioare, de angajator sau, dupa caz, de casa teritoriala de asigurari de sanatate ori de agentia judeteana pentru ocuparea fortei de munca, pentru aplicarea art. 8 alin. (1) lit. d) din ordonanta de urgenta;
    f) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratia pe propria raspundere, din care sa rezulte data de la care solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;
    g) copia contractului de munca sau, dupa caz, dovada eliberata de angajatori ori de autoritatile competente straine sau romane, tradusa si legalizata, care sa ateste realizarea de venituri profesionale dobandite in urma activitatilor salariale ori independente, totalizate in baza prevederilor Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala si ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European si al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere in aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala, denumit in continuare Regulament, inclusiv veniturile provenite din perioadele de somaj si concedii medicale. Aceste prevederi se aplica și persoanelor care au realizat activitați salariale ori independente in statele care aplica prevederile Regulamentului Consiliului (CEE) nr. 1.408/1971 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala lucratorilor salariati, lucratorilor independenti si membrilor familiilor lor care se deplaseaza in interiorul Comunitatii.

  8. #8
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Multumesc pentru raspunsuri. Da, m-am mai interesat si eu. Sotul poate lua el, iar eu am dreptul la concediul de 126 de zile doar daca activez ca PF, intr-o AF, sau ca angajata in cadrul unei institutii, cu un stagiu de cotizare de cel putin o luna in ultimul an, anterior solicitarii concediului.

  9. #9
    Floricica Nou Venita oana_gbs's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2011
    Postari in forum
    2
    Fetelor spuneti-mi si mie cum sa pun si eu evolutia sarcinii?am vazut ca majoritatea aveti in josul paginii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari