Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita moisa.corina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.08.2014
    Postari in forum
    5

Concediul medical in sarcina

Buna,

Am si eu o intrebare, poate stiti careva... Am 9 saptamani de sarcina si as vrea sa imi iau un concediu medical... sa nu mai merg la munca, deoarece lucrez ca si dispecer la o firma de transport, merg dimineata la 9 si ma intorc acasa pe la 7-8-9, depinde cat am de muncit, de luni pana vineri si sambata de pe la 10-2. E un mediu stresant si de vreo 2 saptamani, de cand stiu toti ca sunt insarcinata, am un coleg care si-a propus sa ma streseze la maxim.
    Acum o saptamana jumate am mai fugit la medic, speriata deoarece avem o secretie cu miros de sange, iar medicul mi-a prescris Arefam.
    Pe langa toate astea, ma simt ft obosita si plang din orice.

A mai incercat cineva sa isi ia concediu asa devreme? Sau stie cineva daca se elibereaza?

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Corina, s-ar putea ca toate aceste stari sa-ti fie date chiar de sarcina. Nu stiu cat de avantajos financiar este sa iti iei concediu de pe acum. Medicul poate cantari mai bine riscurile de sanatate pe care le-ai expus aici. Oboseala si irascibilitatea fac parte din tabloul obisnuit al fiecarei sarcini. Nu e nimic iesit din comun.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Aceste stari de plans le am si eu. Am 11 saptamani de sarcina. Nu as avea motiv caci stau acasa si nu ma streseaza nimeni dar plang din orice. Sfatul meu e sa mai rezisti caci te va afecta financiar.

Membru inregistrat la
    30.08.2014
    Postari in forum
    5
    nu plansul e problema, ci stresul... nu stiu daca stiti ce presupune postul de dispecer la o firma de tranport combustibil si sa raspunzi si de stocurile de combustibil de la benzinariile dintr-un sfert de tara + peste 100 particulari...

Floricica Avansata Mari.P418's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2013
    Postari in forum
    1.822
    cred ca trebuie sa vorbesti cu medicul societatii cu siguranta aveti un medic in medicina muncii, ca si gravida ai drepturi in plus fata de un angajat oarecare....poti de exemplu sa ti micsoreze orele de lucru, sa vii doar sa zicem 6 ore pe zi sau sa te ocupi de altceva in firma daca exista loc disponibil......de concediu medical nu stiu ce sa spun, daca poti lua pe o perioada atat de lunga, doar daca sarcina este cu risc si ai alte probleme dar la fel pentru asta trebuie vorbit cu medicii, cu cel ginecolog, cu medicul de familie, de la el iei concediul medical si neaparat cu cel de la munca si seful tau care ar face bine sa ti respecte statutul de femeie insarcinata.....ah, la munca trebuie anuntat in scris nu doar verbal

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Anunta angajatorul in scris, si sa ai dovada asta, de exemplu, pe mail, si atasaza-i rezultatul de la control, care atesta ca esti gravida.Dupa asta, trebuie ca ei sa te ia in evidenta la medicina muncii ca fiind gravida, si sa-ti dea un nr de inregistrare, urmand ca tot medical de la medicina muncii a firmei sa intocmeasca un raport de evaluare a riscului la locul de munca.Daca va rezulta ca este riscant pt sarcina ta, sunt obligati sa-ti schimbe postul, iar daca nu se poate, trebuie sa-ti dea concediu de risc.In plus, daca ti se ofera un post mai lejer, trebuie sa-ti scada nr de ore lucrate cu un sfert.

Floricica Nou Venita AnamariaMatei's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2013
    Postari in forum
    38
    Eu sunt insarcinata acum in aproape 37 sapt...si am avut concediu medical de la 6 sapt...eliberat de catre medicul ginecolog,vizat apoi de catre medicul de familie...ai dreptul la 90 de zile de concediu medical,legal...dupa care,pana am intrat in prenatal, am mers la comisia de expertiza medicala pt prelungirea concediului medical...Sarcina usoara si multa,multa sanatate...

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    cu adeverinta de la medic ca esti insarcinata poti beneficia de scurtarea programului si in acest fel scade oboseala

Membru inregistrat la
    30.08.2014
    Postari in forum
    5
    Va multumesc de ajutor, dar.. mi s-a oprit sarcina din evolutie...

Membru inregistrat la
    30.08.2014
    Postari in forum
    5
    Va doresc sanatate multa si sarcina usoara!

Floricica Avansata Mari.P418's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2013
    Postari in forum
    1.822
    Citat Postat de moisa.corina Vezi mesajul
    Va multumesc de ajutor, dar.. mi s-a oprit sarcina din evolutie...
    groaznic imi pare foarte rau, suntem multe care am patit asa, incearca sa faci toate analizele pentru a afla motivul...:(

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari