Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luciana25's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15

Concediul de crestere a copilului si contractul pe perioada nedeterminata

vreau sa ma ajute si pe mine cineva in privinta contractului de munca pe per det si concediul de crestere a copilului....sunt angajata cu contract de munca pe per det...acesta expirand in data de 25 martie 2009...si sunt insarcinata in 4 luni...daca contractul meu s ar prelungi pe o per de 6 luni,adica pana in sept.2009(eu nascand in iulie),acesta se suspenda ca si in cazul contractelor pe per nedet,iar activitatea s ar relua de la data terminarii motivului suspendarii??????va multumesc

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    nu prea am inteles ce te intereseaza exact
    si eu am fost angajata pe per determinata, la 31 aug s-a incheiat un contract, la 1 sept a inceput celalalt (cu durata de 1 an). din acea data eu am intrat in conc prenatal, apoi in conc de crestere a copilului 2 ani (fara nici o legatura cu expirarea contractului)

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    deci,sa ma fac inteleasa...eu sunt in situatia in care este posibil sa mi se prelungeasca contractul de munca cu 6 luni...adica 25 martie 2009 pana la 25 sept 2009,vreau sa stiu daca contractul de munca se va incheia la data respectiva....sau acesta este suspendat pe motiv ca eu sunt in concediu de crestere a copilului???????

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    nu este nimeni pe aici care sa ma poata ajuta cu o informatie......

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    dar,daca acest contract care expira la data de 25 martie...nu se mai prelungeste...si intru in somaj....avand o vechime de 18 la acceasi firma.....ca baza de calcul a veniturilor se ia si somajul sau ultimele 12 luni in care am cotizat??????

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    contractul se incheie la data stabilita, nu se suspenda pt ca intri in conc, oriocand pana la data expirarii lui te poti intoarce la serv

Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    dak intri in somaj ca baza de calcul se iau veniturile din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, adica somajul pt lunile in care ai beneficiat de el si salatiul pt lunile anterioare

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    codul muncii precizeaza urmatorul lucru:contr de munca se supenda de drept pt:condediul de maternitate....etc...si contr de munca se suspenda din initiativa angajatului din urmat motive:concediul de crstere a copilului in varsta de pana la 2 ani....etc...mai este cate ceva acolo...eu am scris ce m ar interesa pe mine........ce poti sa mi zici de asta?????ai idee????

Membru inregistrat la
    24.02.2009
    Postari in forum
    15
    cineva mi a zis in felul urmator:daca imi bag concediu medical...pana la 7 luni ale sarcinii...apoi sa intru in concediu prenatal.......dupa care postnatal apoi cel de crestere a copilului.....este totul ok.....contactul se suspenda pana la terminarea tuturor concediilor...urmand ca apoi sa expire de drept...nu stiu ce sa mai cred...cum este legal....va rog sa mi ziceti si mie ceva.....un sfat.....multumesc pt tot

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari