Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nefericire Cetatean rezident in Grecia, fara carte de identitate

buna seara. Sunt stabilita inafara tarii si mi am pierdut buletinul. cum pot face sa merg in tara sa imi fac buletin?? o sa sun maine la ambasada romaniei ptr mai multe informatii , cumva vi sa intamplat ceva de genu'???

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Georgiana ,tu vrei sa mergi in tara ,sau nu?Nu am inteles...Daca vrei sa-l faci fara sa mergi in Ro,iti dau eu detalii.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    vreau sa merg in tara zilele astea,defapt trebuia sa plec azi doar ca nu imi gasesc buletinul. si vreau sa stiu ce imi trebuie la ambasada si cat dureaza sa fac rost de un buletin provizoriu sau ce act se poate elibera sa pot parasi grecia. inca o intrebare stii cat dureaza sa scot un alt buletin ?? multumesc.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Dar nu ai pasaport?De ce ai nevoie de buletin ca sa parasesti tara?

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Mie mi l-a schimbat matusa mea,prin procura.L-am primit intr-o saptamana,ea l-a ridicat de la politie in aceeasi zi.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    Mie mi l-a schimbat matusa mea,prin procura.L-am primit intr-o saptamana,ea l-a ridicat de la politie in aceeasi zi.
    CUm ai procedat ptr asta? nu am pasaport , ptr ca grecia este in uniunea europeana si am trecut doar cu buletin pana acum. in orice caz maine o sa sun la ambasada sa ma interesez. pe google unde am citit spune ca e nevoie in tara de 10 zile lucratoare sa iti faci buletinul (adica 2 sapt ) , iar e mult. :(

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Trebuie sa mergi la Ambasada Romaniei si sa-ti dea o procura prin care imputernicesti o persoana din tara sa-ti faca buletinul.O sa ai nevoie de poze de o anumita marime(vezi link-ul care ti l-am dat),numele persoanei respective,seria si nr de buletin plus CNP-ul si adresa.Buletinele se elibereaza in termen de zece zile,depinde cat sunt de aglomerati,nu neaparat zece zile fix.Pasaport nu ai deloc?Nici expirat?

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Cel mai bine este sa suni,banuiesc ca iti pot elibera si un titlu de calatorie sa ajungi in tara,din moment ce ti-ai pierdut actele.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca eu nu mi-am pierdut buletinul, ci mi-a expirat.
    Pasaportul la fel, e expirat de mai bine de un an.

Mergi la sectia de politie si cere sa ti se elibereze un act de identitate care se elibereaza cetatenilor Uniunii Europene. Asta ca sa nu fi tu in afara legalitatii. Pentru asta ai nevoie de actele de casatorie, de declaratia pe venit (eka8aristiko apo tin eforia), de 2 fotografii si un act de identitate - probabil si mai vechi, chiar si expirat (dar de asta nu sunt sigura, pentru ca eu am depus actele cu o zi inainte de a-mi expira buletinul).
    Acest act de identitate se elibereaza in aceeasi zi, dar nu sunt sigura ca te ajuta la a calatori in afara Greciei, desi nu vad de ce nu s-ar putea.

Pentru buletin, poti sa faci procura cuiva din Romania. Mai multe informatii poti obtine pe site-ul Consulatului Romaniei la Atena. Stiu ca e destul de simplu si nu te costa decat vreo 90 de euro.
    In curand voi merge si eu la Consulat pentru a face procura si cerere pentru buletin.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de hande Vezi mesajul
    Cel mai bine este sa suni,banuiesc ca iti pot elibera si un titlu de calatorie sa ajungi in tara,din moment ce ti-ai pierdut actele.
    o sa sun maine la ambasada sa imi spuna ce pot face in cazul asta . am decat certificat de nastere. nu mi am facut niciodata pasaport, nu mi a trebuit. prima data ma confrunt cu problema asta , sa imi pierd actul de identitate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari