Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sanosan's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2011
    Postari in forum
    4

Certificatul medico-legal ma poate ajuta la divort?

Buna seara!Am un bebelus de sase luni,inca il alaptez si vreau sa fac asta cat mai mult posibil!
    Vreau sa divortez de sotul meu deoarece este violent cu mine!Daca m as duce la IML si as scoate un certificat medico legal ,ar avea vreo importanta in instanta?
    Nu stiu nimic despre asta,nu stiu cum sa fac si nu stiu ce sa fac!!!
    Imi vine sa iau copilul si sa fug,sunt constienta ca nu se va schimba niciodata,si nu stiu de ce mai stau langa el!!!Cat dureaza un divort?sa ascund copilul in acest timp de el?imi este frica sa nu l fure,imi este frica sa nu i dea lui castig de cauza eu neavand nici un venit...ce sa fac?

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    imi pare rau prin ce treci.acuma ar trebui sa va intelegeti cel mai bine.ar trebui sa fie fericit ca este tata..ar trebui sa iti scoti certificat,eu cred ca ajuta in instanta...Dar nu ai incercat sa vorbesti cu el?de ce se poarta asa?sau asa era de la inceput?

Floricica Nou Venita sanosan's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2011
    Postari in forum
    4
    Am incercat sa vorbim,prima data promitea si nu se tinea de cuvant,apoi spunea ca eu sunt vina,din cauza mea face toate astea deoarece il scot din minti,insa s a intamplat de prea multe ori sa vad ca nu eu as fi cauza ci el!nu stiu de ce se comporta asa,poate copilaria,poate anturajul de o data,poate are ceva!!!un timp renuntase de a mai da in mine,cand ne certam mai arunca obiecte,dar nu ma lovea,acum vad ca a revenit,are atata ura in el!!!este obsedat de control,de a detine "puterea"asupra mea,de a ma stapanii si de asta devine violent!!!

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Parerea mea este ca mai bine depui actele de divort.nu merita sa duci o viata in certuri si batai.nimeni nu merita asa ceva.gandeste te la bebelusul tau.fa ce e mai bine pentru el.de cat sa vada cum tatal lui o bate pe mama,mai bine creste fara tata,....

Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    "Buna seara!Am un bebelus de sase luni,inca il alaptez si vreau sa fac asta cat mai mult posibil!
    Vreau sa divortez de sotul meu deoarece este violent cu mine!Daca m as duce la IML si as scoate un certificat medico legal ,ar avea vreo importanta in instanta?
    Imi vine sa iau copilul si sa fug,sunt constienta ca nu se va schimba niciodata,si nu stiu de ce mai stau langa el!!!Cat dureaza un divort?sa ascund copilul in acest timp de el?imi este frica sa nu l fure,imi este frica sa nu i dea lui castig de cauza eu neavand nici un venit...ce sa fac?"

Da cred ca ar sa te ajute si certificatul medico legal si iti trebuie si 2 martori la proces . Imi pare rau prin ce treci dar totusi mam bucurat ca esti constienta ca nu se va schimba cate femei sufera doar cu speranta ca se schimba dar stiu din experienta proprie ca nu se schimb niciodata violenti . Doar cu timpul sunt din ce in ce mai violenti forta multa sa treci cu bine prin asta stiu ca e greu dar nu si imposibil . Ai grija de tine si de copil.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    imi pare rau pt cele intamplate , cu siguranta certificatul te va ajuta , poti sa-ti faci si poze , e bine sa le ai , iar de custodia copilului nici nu se pune problema sa o castige, bb va fi al tau.Nu stiu daca se paote dar incearca sa obtii o hotarare sau ceva de genu ca sa poti poti insoti copilul atunci cand va avea drept de vizita si altele.

Floricica Nou Venita mamiMatei's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    23
    Citat Postat de sanosan Vezi mesajul
    Buna seara!Am un bebelus de sase luni,inca il alaptez si vreau sa fac asta cat mai mult posibil!
    Imi vine sa iau copilul si sa fug,sunt constienta ca nu se va schimba niciodata,si nu stiu de ce mai stau langa el!!!Cat dureaza un divort?sa ascund copilul in acest timp de el?imi este frica sa nu l fure,imi este frica sa nu i dea lui castig de cauza eu neavand nici un venit...ce sa fac?
    Off!! ma intristeaza tare mult ce spui!!
    Da, poti merge sa scoti certificat medico-legal iar apoi mergi si la politie si fa o plangere. Va primi o amennda si interdictie de a te mai lovi. Daca o va mai face..amenda se poate transforma in amenda penala sau mai rau. Apoi daca ai unde sa te duci, ia bebelusul si pleaca! Nu sta cu un asemenea om in casa pana la definitivarea divortului! Certificatul medico-legal si plagerea te va ajuta sa poti parasi domiciliul "conjugal" fara a putea (el) folosi acest lucru in instanta. Despre custodia micutului..nici nu poate fi vorba! La o asa varsta copilul merge cu mama.
    Ar trebui sa radieze fiind tata de 6 luni, ar trebui sa-ti multumeasca ca i-ai daruit un inger..nu sa se comporte asa. Sunt multi barbati care nu-si ajuta sotiile atunci cand au un bebelus (nu este si cazul meu..insa am auzit multe cazuri), asta nu-i o noutate dar sa te si loveasca!!
    Parintii tai? Te pot gazdui?
    Pacat!

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Pentru binele tau si al copilului, si eu te sfatuiesc sa iti faci un plan de urgenta. Am lucrat o scurta perioada la un centru pentru victime ale violentel in familie- si iata cateva sfaturi pe care le dadeau ei femeilor abuzate:
    - alcatuieste-ti un grup de suport- nu rupe legatura cu familia si prietenii.
    - fa-ti copii la toate actele si du-le intr-un loc sigur- de ex, la o cunostinta sau prieten (nu vrei sa te trezesti fugind de acasa si fara nici macar buletin sau certificatul copilului)
    - de asemenea, fa un mic pachet cu haine si lucruri de urgenta pe care sa il lasi la o ruda sau prieten
    - fa-ti certificat medical pentru abuzurile suportate- te va ajuta la divort
    - reclama la politie partenerul, cerand in acelasi timp date despre centre pentru victime ale violentei in familie- exista in mai multe orase, sunt confidentiale si pot fi un refugiu sigur pe termen scurt
    - tine legatura cu medicul de familie (pentru tine si copil)
    - fii puternica- de tine depinde si soarta copilasului tau, el are nevoie de o mamica sanatoasa, calma si puternica (nu il poti lasa pe sotul violent sa va distruga pe amandoi)
    - nu e vina ta ca el e asa- orice ti-ar reprosa el. Problema e a lui, nu a ta!
    Mult succes!

marci1418
    Guest
    buna sanosan!!! cerdificatul medicolegal e mai mult pentru a depune plangere la politie contra sotului pentru violenta, ca sati plateasca daunele morale... da intra si la divort ca dovada din ce cauza divortati, divortul dureaza de la 1 luna de la depunere daca sunt ambii de acord, daca el nu e deacord mai astepti 1 luna si daca nici atunci nu e de acord la 3 luna va despart automat, apoi se face partajarea avereii si custodia copilului, si cum copilul il alaptezi automat ramine mamei... cam asta e, sper ca team ajutat

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pacat ca nu tiai dat seama de ce fel de om e inainte de a te casatori.scoate certificat neaparat,reclamal la politie.iar copilul?ai o locuinta pe numele tau?poti dovedi ca poti sa il cresti?ai mei cand au divortat,au venit cei de la protectia copilului ca sa vada daca am unde locui,mama nea dus in chirie ca nu avea de ales.a trebuit sa dovedeasca si ca are serviciu.sunt cam multe probleme dar trebuie sa le faci acum,nu ai dc sa stai cu el.

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Pentru binele tau si al copilului, si eu te sfatuiesc sa iti faci un plan de urgenta. Am lucrat o scurta perioada la un centru pentru victime ale violentel in familie- si iata cateva sfaturi pe care le dadeau ei femeilor abuzate:
    - alcatuieste-ti un grup de suport- nu rupe legatura cu familia si prietenii.
    - fa-ti copii la toate actele si du-le intr-un loc sigur- de ex, la o cunostinta sau prieten (nu vrei sa te trezesti fugind de acasa si fara nici macar buletin sau certificatul copilului)
    - de asemenea, fa un mic pachet cu haine si lucruri de urgenta pe care sa il lasi la o ruda sau prieten
    - fa-ti certificat medical pentru abuzurile suportate- te va ajuta la divort
    - reclama la politie partenerul, cerand in acelasi timp date despre centre pentru victime ale violentei in familie- exista in mai multe orase, sunt confidentiale si pot fi un refugiu sigur pe termen scurt
    - tine legatura cu medicul de familie (pentru tine si copil)
    - fii puternica- de tine depinde si soarta copilasului tau, el are nevoie de o mamica sanatoasa, calma si puternica (nu il poti lasa pe sotul violent sa va distruga pe amandoi)
    - nu e vina ta ca el e asa- orice ti-ar reprosa el. Problema e a lui, nu a ta!
    Mult succes!
    Sustin. Nu ramane victima a violentei. Si da, din cauza ta face asta, pentru ca tu stai si accepti ceea ce ti se intampla. Daca i-ai permis odata va face de mai multe ori.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari