Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita qann22's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25

Cand depun dosar alocatie/ indemnizatie?

1.Dosarul de alocatie pentru copil trebuie depus in maximum 42 se zile de la nasterea copilului?

2.Dosarul pentru acordarea indemnizatiei se depune in maximum 42 se zile de la terminarea concediului postnatal sau de la nasterea copilului?

3. In fisa pe care o completeaza angajatorul cu venitul in cele 12 luni se completeaza si lunile in care esti in concediul postnatal, desi acesta se acorda, evident, dupa nasterea copilului?
    Stiam ca se completeaza 12 luni inainte de nasterea copilului!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    1.Nu, termenul este de 12 luni de la nasterea copilului.
    2. dosarul se depune dupa ce ai terminat concediul postnatal (sau de lauzie, in alti termeni...),care nu poate fi mai mic de 42 de zile (se calculeaza de la data nasterii copilui termenul )
    3.fisa trebuie sa cuprinda cele 12 luni anterioare nasterii copilului.

Uite un link util - Serviciul alocatii si indemnizatii | Direccia General de Asistenc Social _i Proteccia Copilului Sector 6 Bucure_ti - DGASPC 6.

Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25
    Multumesc pentru raspuns, dar nu sunt foarte lamurita!

1. Dosarul de alocatie sper sa se poate depune in ziua 2 de la nasterea copilului! Important e sa vina alocatia cat mai repede!

2.Daca dosarul pentru indemnizatie se depune dupa concediul postnatal, dar indemnizatia se calculeaza de la data nasterii copilului ( cand eu sunt in concediul postnatal) nu cred ca se poate sa fii platit si pentru concediul postnatal si sa primesti si indemnizatia de crestere ( chiar daca banii pentru indemnizatie vin mai tarziu)! Eu mai am 2 luni de concediu postnatal de la nasterea copilului!

3. Angajatorul mi-a spus ca fisa aceea cu venitul va contine si venitul din lunile de concediu postnatal si abia dupa terminarea lui pot merge sa depun dosarul pentru indemnizatie! Deci, in fisa aceea se va trece venitul celor 2 luni de concediu postnatal sau ultima luna care se completeaza va fi cea in care s-a nascut copilul? Sa zicem luna martie, iar copilul s-a nascut pe 15 martie!

Rog sa raspunda persoanele care au trecut prin situatia aceasta sau care cunosc legea si metodologia foarte bine!

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    1. cand ai certif de nastere, te duci si depui actele
    2.indemnizatia se acorda dupa ce ai terminat conc de lauzie, nu se cumuleaza ...din pacate!
    3. cum indemnizatia se calc in fct de veniturile ANTERIOARE nasterii copilului, ce leg are conc postnatal????

cei de la serv de asist sociala din Primarie te indruma cel mai bine.

Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25
    In legatura cu punctul 3 este si nelamurirea mea, angajatorul sustine ca asa trebuie sa fie!Cand voi afla, voi posta informatia aici!
    Multumesc, supermami!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    indemnizatia se calculeaza din lunile anterioare nasterii. nu are nici o treaba concediul postnatal. de la asistententa sociala, eu acolo am depus actele, mi s-a dat o foaie pe care angajatorul a complectat-o cu veniturile din cele 12 luni anerioare nasterii. ce se trece e concediul prenatal, poate de aici si confuzia...

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Sunt sigura de asta pentru ca eu beneficiez deja de indemnizatie.

Citat Postat de qann22 Vezi mesajul
    In legatura cu punctul 3 este si nelamurirea mea, angajatorul sustine ca asa trebuie sa fie!Cand voi afla, voi posta informatia aici!
    Multumesc, supermami!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Fisa cu ultimele 12 salarii nu trebuie sa contina lunile de concediu postnatal. In concediu postanal nu se platesc asigurari sociale, deci nu inteleg care ar fi logica. Indemnizatia pentru cresterea copilului se calculeaza dupa ultimele 12 salarii cand tu ai platit asigurari sociale catre stat.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    eu, de exemplu, am primt fisa de la angajator cu mult inainte de a termina concediul postnatal si chiar mi-au primit dosarul inainte de expirarea concediului postnatal.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de meprincipessa Vezi mesajul
    Fisa cu ultimele 12 salarii nu trebuie sa contina lunile de concediu postnatal. In concediu postanal nu se platesc asigurari sociale, deci nu inteleg care ar fi logica. Indemnizatia pentru cresterea copilului se calculeaza dupa ultimele 12 salarii cand tu ai platit asigurari sociale catre stat.
    Corect, in fisa trebuie sa apara veniturile pe ultimele 12 luni, anterioare nasterii.

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Mamici, stie cineva nr detelefon unde pot suna pentru a afla detalii despre plata? (virarea alocatiei si indemnizatiei)?
    Multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari