Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mirade's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2009
    Postari in forum
    3

Beneficiez de banii de maternitate?

am si eu o intrebare: cumnata mea lucreaza cu contract de munca din 15 septembrie pana in 15 iunie anul acesta (lucreaza ca si suplinitoare la o gradinita)ea a ramas insarcinata are 6 saptamani dar la 15 iunie i se incheie contractul de munca . daca se angajeaza in alta parte de la data incheierii contractului beneficiaza de cele 600 de lei bani pt concediul de maternitate? va multumesc mult

claudia73
    Guest
    Poate beneficia ce concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la 3 ani, optional, oricare dintre parintii copilului in urmatoarele conditii: au realizat timp de 12 luni, in ultimul an anterior datei nasterii
    copilului, venituri profesionale supuse impozitului pe venit, respectiv: venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole.
    Acestor perioade li se asimileaza si stagiile de cotizare contributive sau asimilate: daca a beneficiat de indemnizatie de somaj concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca a satisfacut stagiu militar, daca a urmat cursurile de zi a invatamantului universitar cu conditia absolvirii acestuia, in acceptiunea legii 19/2000, precum si
    perioadele in care solicitantul si-a insotit sotul/sotia trimis in misiune permanenta in strainatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari