Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155

Nelamurit Alocatie europeana

Stiu ca cei care lucreaza in strainatate si au copii au dreptul sa ia alocatie din acea tara .

O prietena m-a rugat sa ma interesez despre alocatia europeana . Sotul ei lucreaza la o firma romaneasca dar este detasat in Germania . El locuieste acolo de mult . Vine acasa doar in concediu . Un coleg de serviciu de-a sotului a reusit sa ia aceasta alocatie dar nu vrea sa le spuna unde a mers si ce a facut . Am inteles ca a luat bani din urma . Pentru a le spune si celorlalti cum a reusit le-a cerut o parte din banii care urmeaza sa-i castige .

Va rog pe cei care stiu ceva sa ne invatati ce trebuie facut .

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de dyana.M Vezi mesajul
    Stiu ca cei care lucreaza in strainatate si au copii au dreptul sa ia alocatie din acea tara .

O prietena m-a rugat sa ma interesez despre alocatia europeana . Sotul ei lucreaza la o firma romaneasca dar este detasat in Germania . El locuieste acolo de mult . Vine acasa doar in concediu . Un coleg de serviciu de-a sotului a reusit sa ia aceasta alocatie dar nu vrea sa le spuna unde a mers si ce a facut . Am inteles ca a luat bani din urma . Pentru a le spune si celorlalti cum a reusit le-a cerut o parte din banii care urmeaza sa-i castige .

Va rog pe cei care stiu ceva sa ne invatati ce trebuie facut .
    https://www.copilul.ro/forum/parinti...ate-39012.html
    ai aici toate datele si formularele E411, 401

In Romania, institutia responsabila cu plata prestatiilor familiale este Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale care, la nivel local, este reprezentata de A J P S. Astfel, formularul E411 completat in limba romana va fi depus la AJPS-ul de care copiii lucratorului migrant apartin (dpdv al domiciliu), în România. La acesta se va adauga si varianta in limba germana (tradus), copii dupa CI ale parintilor

Partea A din formularul E411 se completeaza de catre institutia competenta din statul membru unde se depune cererea de prestatii familiale (directia de munca si protectie sociala judeteana, respectiv a municipului Bucuresti, in cazul Romaniei)
    Partea B se completeaza de catre institutia competenta de la locul de resedinta a membrilor de familie ai lucratorului migrant sau angajatorul persoanelor al caror drept la prestatii familiale trebuie verificat in tara de resedinta a membrilor de familie (directia de munca si protectie sociala judeteana, respectiv a municipului Bucuresti, in cazul Romaniei).
    In cazul cetatenilor romani din Italia, partea A se completeaza de catre oficiile INPS, iar partea B va fi completata de directia de munca judeteana( sau Bucuresti). In Italia alocatia pt copil e in jur de 124 euro.

In Germania alocatia este de 154 de euro. Cetățenii români care au copii beneficiază de alocație în Germania, dacă îndeplinesc următoarele condiții:
    · impozitarea nerestricționată a veniturilor în Germania,
    · renunțarea la alocație în România,
    · depunerea unei cereri în scris la autoritatea pentru alocații ( Familienkasse ).

In cazul prietenei tale, se pare ca se aplica varianta cu E411.Dar poate incerca si la Familienkasse, in landul unde lucreaza.
    Modificata de Krisstina; 09.02.2014 la 21:00:07.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari