Ultimele discutii din forum
    loredana3345
    Guest

Alocatia pentru nou-nascuti se da din urma?

buna ziua.stie vreo mamica daca se da alocatia de 2 mil lunar din urma?eu am depus actele in urma cu 3 luni,cam tarziu stiu,dar fetita nu implinise 1 an si stiam ca e termen sa se dea din urma daca copilul nu implineste 1 an.ce i drept,am nimerit la fix(sau asa credeam),aprox cu 1 sapt inainte de implinirea varstei de 1 an.azi am primit primii bani de 2 mil,dar pe cei din urma nu,si mi s a zis atunci cand am depus actele ca o sa mi vina si ce i din urma.azi am sunat si nimeni nu stia nimic.

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    daca si cei de la asistenta sociala nu stiau nimic, atunci ce sa mai zicem de noi fetele de pe forum?

loredana3345
    Guest
    off...ma gandeam ca poate e pe aici cineva de la asistenta sociala sau avocata.eu acum am vb cu o avocata si mi a zis ca se dau banii din urma daca am depus actele pana intr un an si ca trebuie sa ma duc la agentia nationala pt prestatii sociale de pe ion campineanu sa fac cerere pt banii din urma in dublu exemplar si sa ii pun sa mi treaca nr de inregistrare pe exemplarul oprit de mine,in caz de ceva,adica daca nu se tin de cuvant si nu trimit banii,sa ii dau in judecata,si apoi platesc ei cheltuielile de judecata si dobanda.am scris in detaliu in cazul in care mai sunt si alte mamici in situatia mea,adica care au depus dosarul tarziu si nu si au luat alocatiile din urma.oricum,merci,ruxy!ce grasun e ala mic de la avatar:-)

mother
    Guest
    eu stiu pe cineva care a luat banii din urma... dar cu criza asta poate s-au schimbat regulile.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    si eu tot asa stiam.....alocatia pentru copii se ia retroactiv pentru toate lunile precedente depunerii actelor......dar vorba lui Andreea....cu criza asta...nu stiu zau cum e treaba acum.

loredana3345
    Guest
    merci fetelor!sper ca nu s a schimbat nimic.eu una nu am auzit de asa ceva,doar ce am citit pe internet pe un site legat de tribunal.oricum o sa fac ce a zis avocata.si adevarat ca in tara asta si in ziua de azi nimic nu mai e sigur,numai bani de la stat sa nu astepti!

loredana3345
    Guest
    se mai si mirau ca de ce nu m am dus pana acum.pai numai cand ma gandesc la acte si la drumuri facute pt 2 mil......

cristina elena
    Guest
    Ce-o sa te faci Loredana peste 1 an cand o sa treci de la 200 ron la 42 de ron?!
    Vai de noi!
    Bine macar ca nu mai trebuie facute atunci drumuri, are grija statul sa faca trecerea

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    primeam si eu alocatie pentru copilul mare la posta ca tot omu si de la un moment dat a incetat sa ma mai viziteze postarita, nu mai primeam avize, m-am dus de vreo 2 ori la posta si nu era nimic pentru mine... m-am intrebat si le-am intrebat si mi-au zis sa ma duc sa clarific pe Hambarului nr. 6 (tu zici de campineanu, de bucuresti zici, nu? de ce pe campineanu si nu pe hambarului?) si acolo sa scriu cerere ca sa primesc toti banii retroactiv cei neridicati de la posta... dar n-am timp de un astfel de drum si apoi am facut si o socoteala, intotdeauna la alocatia si indemnizatia pentru cel mic mi-au venit niste lei in plus! cam cat o alocatie de copil mare de 42 de lei... exista vreo posibilitate sa-mi fi virat toti banii pe card si indemnizatia pentru cel mic si alocatia pentru cel mare, fara sa le fi cerut eu asta in mod expres printr-o cerere oficiala???

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    off topic - s-a vorbit despre poza ta ca nu ar fi potrivita pentru acest site, dar...! avand in vedere situatia ta, ca te-ai decis sa gasesti un tatic pentru fetita ta si ca esti decisa sa-ti refaci viata, poza pe care o aveai la avatar era chiar foarte potrivita pentru starea ta aspirationala si de spirit... eu zic ca nu ai gresit cu acea poza!

mother
    Guest
    Citat Postat de Ruxy_ta Vezi mesajul
    primeam si eu alocatie pentru copilul mare la posta ca tot omu si de la un moment dat a incetat sa ma mai viziteze postarita, nu mai primeam avize, m-am dus de vreo 2 ori la posta si nu era nimic pentru mine... m-am intrebat si le-am intrebat si mi-au zis sa ma duc sa clarific pe Hambarului nr. 6 (tu zici de campineanu, de bucuresti zici, nu? de ce pe campineanu si nu pe hambarului?) si acolo sa scriu cerere ca sa primesc toti banii retroactiv cei neridicati de la posta... dar n-am timp de un astfel de drum si apoi am facut si o socoteala, intotdeauna la alocatia si indemnizatia pentru cel mic mi-au venit niste lei in plus! cam cat o alocatie de copil mare de 42 de lei... exista vreo posibilitate sa-mi fi virat toti banii pe card si indemnizatia pentru cel mic si alocatia pentru cel mare, fara sa le fi cerut eu asta in mod expres printr-o cerere oficiala???
    pai uite ca e posibil :)))
    sigur nu ti-a dat statul nimic in plus fata de cat trebuia :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari