Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Ajutorul social

Mamicilor ..
    Am nevoie de putin ajutor , poate voi stiti mai bine decat mine.
    Momentan suntem intr-o situatie care ne constrange si anume faptul ca singurul venit din familie sunt banii copilului, si anume indemnizatia si alocatia de 800 lei.
    Avem o cunostiinta care ne tot bazaie sa mergem sa bag dosar pentru ajutor social si / sau pentru alimentele alea de la UE pana ne revenim putin cu situatia financiara. Sotul momentan nu este angajat si nu isi gaseste nicaieri sa se angajeze in domeniul lui acum pe iarna.
    Ceea ce vreau sa stiu e : pot sa bag dosar la ajutorul social sau la alimente daca am doar venitul asta ? Se ia in considerare sau nu ?

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Ajutorul social poate ca ti-l acorda dar te vor pune sa muncesti pentru el . A incercat si mama si i s-a explicat ca daca vrea ajutor social trebuie ori sa mature strada , sau la spatii verzi sau ceva de genul . La alimente nu prea stiu cum se procedeaza la voi dar in Vaslui se acorda dupa o lista care e gata de prin iunie . Adica cei care sunt in somaj , cu handicap sau pensie pana la 400 ron inscrisi intr-o baza de date pana in luna iunie sau iulie . Ai putea sa mergi sa ceri un ajutor de urgenta . Am inteles ca esti in maternitate . Acest ajutor de urgenta se acorda unor persoane aflate in caz de dificultate , care nu isi pot cumpara medicamente sau pentru unele operatii sau pentru ca iti ploua in casa . Am pus niste situatii , depinde de fiecare oras . Trebuie sa mergi sa te interesezi .

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Mergi la primaria de care apartii si vezi ce ti se spune.Acolo iti vor da mai multe informatii.
    Ai nevoie pentru sot neaparat de o adeverinta de la ANAF ca nu are venituri.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Conditiile sunt aceleasi in toate primariile doar ca te pot pune sa faci munca in folosul comunitatii.Ajutor social

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Mersi mult. O sa ma interesez la primarie.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mi se pare ca esti cam descurajata de viata la 20 de ani:( fruntea sus,baga copilul la cresa cat mai repede si fuga la munka si tu si sotul.ce domeniu nu poate lucra iarna?????sa faca orice,doar aveti un copil ce dumnezeu.stati pe 8mil ai copilului?ai sa vezi ca te va ajuta doamne doamne sa faca fata si copilul la cresa/gradi,si voi sa va gasitit.dar la 20 de ani mi se pare grav ce zici tu,nu avem de munka,vrem ajutor.nu iti va da nimeni.eu asa cred.stii in ce consta ajutor alimentar?1kg faina,1malai,1punga paste fainoase,cateva paini pe luna.stiu pe cineva ff sarac care i-a.dar nicidecum nu are net,sotul lucreaza cu ziua,si au 2 copilasi,si o camaruta in chirie.o garsoniera ff mika.deci fruntea sus,si nu stati sa va plangeti de mila

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    mi se pare ca esti cam descurajata de viata la 20 de ani:( fruntea sus,baga copilul la cresa cat mai repede si fuga la munka si tu si sotul.ce domeniu nu poate lucra iarna?????sa faca orice,doar aveti un copil ce dumnezeu.stati pe 8mil ai copilului?ai sa vezi ca te va ajuta doamne doamne sa faca fata si copilul la cresa/gradi,si voi sa va gasitit.dar la 20 de ani mi se pare grav ce zici tu,nu avem de munka,vrem ajutor.nu iti va da nimeni.eu asa cred.stii in ce consta ajutor alimentar?1kg faina,1malai,1punga paste fainoase,cateva paini pe luna.stiu pe cineva ff sarac care i-a.dar nicidecum nu are net,sotul lucreaza cu ziua,si au 2 copilasi,si o camaruta in chirie.o garsoniera ff mika.deci fruntea sus,si nu stati sa va plangeti de mila
    Si eu sunt de aceeasi parere.
    ......................................................

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Subscriu ceea ce a scris madasabi.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Ok, nu suntem chiar asa grav. Am intrebat doar de curiozitate pentru ca tot insista omu ala sa ma duc sa ma interesez. Dar oricum nu suntem chiar asa la pamant. Intradevar luna asta e super nasol si super greu dar stiu ca o sa trecem peste impreuna. Nu e cazul .. nu ne plangem de mila si in nici un caz nu lasam copilul sa moara de foame sau sa duca lipsa de ceva chiar daca trebuie sa ma imprumut. Asta-i clar. Cat despre cresa madasabi costa si aia cam 600 lei pe luna la privat, doar acolo as gasi loc, la cele de stat e full peste tot. Nu ca vreau de fite sa-l dau la particular, dar ar fi singura varianta. Mi-as fi dorit sa am pe cineva cu care l-as putea lasa macar cateva ore pe zi, dar surprinzator nu am. Nu mai dezbat subiectul. Stim ca e greu dar o sa ne zbatem sa-i oferim tot ce are nevoie. Repet am deschis topicul doar pentru insistentele persoanei respective si pentru ca e complicat sa merg la primarie cu copilu dupa mine, care nu sta cuminte si unde trebuie sa ma plimb prin toata cladirea pana ajung unde trebuie, asta pentru ca doamnele nu stiu sa te informeze corect din start. In fine!

Rog un admin sa stearga topicul. M-am lamurit..si nu vreau dezbateri pe tema asta.
    O zi frumoasa.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    Si apropoo , nu stam pe banii copilului, nu m-am exprimat bine, nu va imaginati ca al meu sot sta si doarme toata ziua doar ca nu am voie sa dau mai multe detalii. Am fost atentionata de un admin acum ceva timp. Sper sa va prindeti :P

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari