Prima hartiuta oficiala a gravidutei ar trebui sa fie adeverinta pe care o prezinta la servici. Acesta este eliberata de catre medicul de familie sau medicul ginecolog si atesta stare de graviditate a angajatei. Acesta adeverinta se depune in general la departamentul de resurse umane impreuna cu o instiintare scrisa catre angajator. Dupa ce primeste numar de inregistrare, una dintre aceste adeverinte va ramane la viitoarea mamica. Unii angajatori s-ar putea sa ceara si copie dupa carnetul gravidei care se elibereaza de catre medicul de familie.

Exstrasul de lege care se refera la protectia maternitatii la locul de munca spune asa:

"Art. 2 lit. c) salariata instiinteaza angajatorul, depunand, in copie, Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei, completata corespunzator de medic, la compartimentul resurse umane din cadrul unitatii, insotita de o cerere scrisa care sa contina informatii referitoare la starea proprie de maternitate, in conformitate cu art. 2 lit. c) - e) din ordonanta de urgenta, si, dupa caz, solicitarea de a i se aplica masurile de protectie prevazute de aceasta;
Art. 6 (3) in cazul salariatei gravide, documentul medical trebuie sa contina data prezumtiva a nasterii, precum si recomandari privind capacitatea de munca a acesteia pe timp de zi sau, daca este cazul, pe timp de noapte, precum si in condiþii de munca definite in prezentele norme metodologice ca insalubre sau greu de suportat.
(6) Salariata va prezenta angajatorului, in copie, documentul medical mentionat la alin. (1), in maximum 5 zile lucratoare de la data eliberarii.

Mai stiu ca gravidutele mai au nevoie la nastere, al internarea in maternitate de adeverinta de la locul de munca si de copie dupa buletin.

Cam astea sunt adeverintele de care stiu eu, asa ca astept completari de la voi