Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

acte calatorie

Maria mea s-a nascut in Spania, are certificat de nastere spaniol si este trecuta in Libro de Familia. Cu aceste acte eu pot iesi si intra de/pe teritoriul spaniol. Acte romanesti ni i-am facut prin consulat. Acum vreau sa plec cu ea in tara. Imi poate spunce cineva exact ce acte mi se vor cere in Romana la intoarcere, adica la iesirea din tara? Ce acte sunt necesare pentru a-i face pasaport si certificat de nastere in Romania, cat dureaza, daca este vreo procedura de urgenta (pentru ca am auzit ca dureaza foarte mult) si care sunt taxele pe care le voi plati? Multumesc!

mother
    Guest
    pt iesirea din tara iti trebuie pasp pt copil.... tata si mama prezenti sau unul din parinti + procura.

actele aici dureaza in jur de 6 luni. 2 prietene care locuiesc in italia au patit-o. din cate am inteles acolo prin consulat se rezolva pe loc sau mult mai repede..

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Maria mea s-a nascut in Spania, are certificat de nastere spaniol si este trecuta in Libro de Familia. Cu aceste acte eu pot iesi si intra de/pe teritoriul spaniol. Acte romanesti ni i-am facut prin consulat. Acum vreau sa plec cu ea in tara. Imi poate spunce cineva exact ce acte mi se vor cere in Romana la intoarcere, adica la iesirea din tara? Ce acte sunt necesare pentru a-i face pasaport si certificat de nastere in Romania, cat dureaza, daca este vreo procedura de urgenta (pentru ca am auzit ca dureaza foarte mult) si care sunt taxele pe care le voi plati? Multumesc!
    F bine ca ai facut actele romanesti acolo! Si eu la fel am procedat, am facut certificatul de nastere romanesc la ambasada din Norvegia, iar in Ro am facut pasaportul la urgenta in 2 ore. Nu-mi venea sa cred ca s-a rezolvat atat de repede. Bineinteles ca am platit taxa de urgenta, nu mai tin minte cat, dar imp e ca l-am obtinut repede.
    Nu mai tin minte exact ce acte ne-au cerut la prefectura (pt ca acum pasapoartele se fac la prefectura), iar daca esti dintr-un oras mai mic se poate face si la evidenta populatiei din orasul respectiv in termen de 10-15 zile lucratoare).

Uite un link cu actele necesare pt pasaportul de copil: Necesare.ro Pasaport pentru copii: Acte si documente Necesare, Auto, Imobiliare, Societati, Personale.
    Oricum mie nu mi-a trebuit chiar tot ce se cere acolo. La inceput nenea de la pasapoarte a strambat din nas ca nu eram in evidenta primariei, si astepta ceva, dar sotul si-a scotocit buzunarele si nu a scos nimic, n-a vrut sa-l jigneasca pe nene.;) Pana la urma s-a rezolvat cu un telefon si fara "atentie", cred ca l-a vrajit fi-mea cu farmecele ei, asa ca in doua ore eram fericitii posesori ai pasaportului.
    Modificata de niconor; 03.11.2010 la 22:10:55.

stefaniajohansson
    Guest
    snowdance, dar fetita e cetatean spaniol? daca da, ajunge sa ii faci pasaport spaniol..eu nu le-am facut acte romanesti copiiilor, pt ca, daca vreodata ne vom muta de aici, probabil va fi in Elvetia..singura tara in care e mai bine (din toate punctele de vedere) decat aici..plus ca mi-a fost groaza de umblat si platit si timp pierdut..

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    pai daca ar fi dupa mine nici nu i-as face acte romanesti. dar aici cetatenia o obtine abia la 18 ani, chiar daca are toate drepturile ca si ceilalti copii care sunt spanioli. asa ca trebuie sa ii fac acte romanesti si dupa aceea toata procedura de rezidenta prin care am trecut si eu. Spania nu accepta dubla cetatenie, iar un rezident trebuie sa renunte la cetatenia pe care o are si sa o ceara pe cea spaniola, dar numai dupa 10 ani de sedere. cred ca daca eram dintr-o tara africana sau sud-americana mergea mai repede... dar, de, suntem comunitari.... nu stiu ce o sa fac, si aici consulatul se misca foarte greu si mi-e peste mana sa ajung pana acolo cu tot cu ea, iar de Romania nici nu mai vorbesc... nu-mi pot permite sa raman in tara 6 luni pentru ca trebuie sa incep sa lucrez, dar nici pe ea nu o pot lasa ca nu pot sa-mi imaginez macar sa traiesc fara ea o zi...

stefaniajohansson
    Guest
    da, in cazul asta nu as mai sta pe ganduri..tu chiar ai nevoie sa te misti cat mai rapid:P
    eu nu ma agit..daca vor vrea cand vor creste, pot sa ceara si singuri dobandirea cetateniei romane..in momentul de fata, pt mine inseamna doar incurcatura in plus..toti 4 suntem cetateni suedezi..eu am si cetatenia romana..la care nu renunt numai si numai din mandrie:)

Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Acte romanesti ni i-am facut prin consulat. (
    Scuze, eu am inteles ca ati facut certificatul romanesc acolo, dar NI, nu era NOI, cum credeam, ci NU, dar la cat de chioara de somn aseara, asa am inteles.:)

Pai copilul ar fi cetatean spaniol, daca unul dintre parinti ar fi spaniol, dar inteleg ca nu e cazul vostru, asa ca va trebuie pasaport romanesc.

Asa cum zice si Stefania, trebuie sa faci demersurile cat mai repede la ambasada sau consulatul de acolo, pt ca in tara vei regreta ca n-ai facut-o.
    Stiu o fata din judetul Bistrita Nasaud care a venit cu copilul din Spania fara sa fi obtinut certificatul acolo si si-a blestemat zilele pt ca a facut nu stiu cate drumuri la Ambasada si era mereu amanata. Era sa-si amane plecarea (desi a stat destul de mult in tara), dar cu plansete pe la usi si cu mita a rezolvat intr-un final.
    Asa ca nici sa nu-ti treaca prin cap sa-i faci certificatul de nastere romanesc in Romania. Intra pe site-ul consulatului sau ambasadei Romaniei acolo si o sa gasesti datele necesare pt a incepe demersurile pt obtinerea certficatului.
    Noi am avut nevoie si de titlu de calatorie pana in Ro, iar in Ro i-am facut pasaportul dupa cum am povestit.
    Modificata de niconor; 04.11.2010 la 15:00:52.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    In mod normal, daca copilul circula cu pasaport propriu si insotit de ambii parinti, nu are ce sa te intrebe la vama, nici la cea spaniola, nici la cea romana. Problema se pune doar daca copilul e insotit doar de unul din parinti sau de o terta persoana. In acest caz iti trebuie declaratie autentificata de la parintele ce nu insoteste copilul, in care specifica ca e de acord cu transportul copilului peste hotare.
    Referitor la actele ce-ti trebuiesc in Ro pt a-i face pasaport si certificat de nastere, acolo nu te pot ajuta.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de niconor Vezi mesajul
    Scuze, eu am inteles ca ati facut certificatul romanesc acolo, dar NI, nu era NOI, cum credeam, ci NU, dar la cat de chioara de somn aseara, asa am inteles.:)

Pai copilul ar fi cetatean spaniol, daca unul dintre parinti ar fi spaniol, dar inteleg ca nu e cazul vostru, asa ca va trebuie pasaport romanesc.

Asa cum zice si Stefania, trebuie sa faci demersurile cat mai repede la ambasada sau consulatul de acolo, pt ca in tara vei regreta ca n-ai facut-o.
    Stiu o fata din judetul Bistrita Nasaud care a venit cu copilul din Spania fara sa fi obtinut certificatul acolo si si-a blestemat zilele pt ca a facut nu stiu cate drumuri la Ambasada si era mereu amanata. Era sa-si amane plecarea (desi a stat destul de mult in tara), dar cu plansete pe la usi si cu mita a rezolvat intr-un final.
    Asa ca nici sa nu-ti treaca prin cap sa-i faci certificatul de nastere romanesc in Romania. Intra pe site-ul consulatului sau ambasadei Romaniei acolo si o sa gasesti datele necesare pt a incepe demersurile pt obtinerea certficatului.
    Noi am avut nevoie si de titlu de calatorie pana in Ro, iar in Ro i-am facut pasaportul dupa cum am povestit.
    asa o sa fac, deja am cerut programare la consulat.... nu pot risca sa raman in tara atata timp ca mi se duc toate pe apa sambetei aici... multumesc mult pentru raspunsuri.

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Intrebare : esti sigura ca fetita ta nu este cetatean spaniol cu drepturi depline? Adica inteleg chestia cu cetatenia pentru voi (parintii) dar ca fetita sa devina cetatean abia la 18 ani... mi se pare cam ciudat. Dar nebuni sint peste tot, nu doar in Romania!

Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Intrebare : esti sigura ca fetita ta nu este cetatean spaniol cu drepturi depline? Adica inteleg chestia cu cetatenia pentru voi (parintii) dar ca fetita sa devina cetatean abia la 18 ani... mi se pare cam ciudat. Dar nebuni sint peste tot, nu doar in Romania!

Daca stii engleza, aflii mai multe de aici: European Citizenship Laws: SPANISH CITIZENSHIP
    Modificata de niconor; 04.11.2010 la 22:53:59.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari