Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita floryro's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2008
    Postari in forum
    1

Acordarea indemnizatiei de maternitate

Topicul este raspuns la articolul <a href="https://www.copilul.ro/stiri-copii/generale/Acordarea_indemnizatiei_de_maternitate-a2212.html">Acordarea indemnizatiei de maternitate</a><br><br>Am ramas insarcinata (de vreo 2-3 sapt), lucrez la o societate, dar contractul de munca urmeaza sa-l inchei luna aceasta. Timp de 9luni (pana in iunie) am lucrat cu contract de munca in italia, apoi din iunie pana in prezent nu am mai lucrat nicaieri. Acum,fiind insarcinata si citind ca indemnizatia pt. maternitate se acorda doar celor care au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit, nu sunt sigura daca eu am dreptul la aceasta sau nu. Cele 12 luni trebuie sa fie consecutive? Multumesc pt atentie si m-as bucura daca as primi un raspuns.

Floricica Avansata floro's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2008
    Postari in forum
    1.872
    da trebuie sa ai o vechime de cel putin 11 sau 10 luni pana nasti,adica poate ii cunostii fff bine pe cei pt care lucrezi si rezolvi cu ei si iti inregistreaza contractul din luna trecuta.dar sa fii atenta sa fie inregistrat contractul nu sa fie unul formal.apropo de asta fetelor legea cu indemnizatia de 600lei pt studentele la zi este aprobata?si daca da stiti cumva cum se desfasoara lucrurile pt a putea beneficia de ea daca se poate beneficia de ea!?

Floricica Nou Venita cyly_aionesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2008
    Postari in forum
    1
    sotia a depus dosarul pentru indemnizatiesi asi vrea sa schimb aceasta pt ca am un venit mai mare de 800 ron care sunt conditiile

Floricica Avansata floro's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2008
    Postari in forum
    1.872
    din cate am inteles in ianuarie se aproba legea din care se va da 80%din salariu pt indemnizatie daca salariul este mai mare de 800 lei.trebuie sa te interesezi ce poti face daca mai poti face,iar daca naste la anul eu zic ca e bine din moment ce se aproba aceasta lege!

Floricica Nou Venita balc's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2009
    Postari in forum
    2
    Am depus dosarul in data de 2.03.2009 si as dori sa stiu cam cat trebuie sa astept pana voi primi banii,am nascut in 13 noiembrie.

Floricica Nou Venita africa ju's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    1
    Buna,recent m-am casatorit si ma gandesc la viitor, acela de a fi mamica, doar ca eu nu lucrez momentan, doar sotul meu cu norma de 4 ore trecute in cartea de munca si astea de-abia din luna aceasta. Intrebarea mea este si daca stiti cumva, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. In cazul in care raman insarcinata , e posibil sa primesc maternitatea daca in cartea de munca e trecuta doar o jumatate de norma? Multumesc mult

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari