Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Exclamatie Vrea sa aiba grija ea de fetita

Buna ziua de la bun inceput de cand am fost gravida nasa fetitei a vrut sa creasca ea fata eu binenteles nu am fost de acord ....Acuma am inteles din alte surse nu de la ea ca ar vrea sa mi-o ia..
    Binenteles nasa fetitei mi-a zis de vreo 2 ori ca ar vrea sa o ia dar mi-a zis in gluma...
    Acuma as vrea sa stiu daca ea vrea sa imi ia fetita si eu nu vreau sa o dau ce se intampla mai departe Si daca merge mai departe adica intr-un tribunal poate ca ea sa aiba castig de cauza?

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de ghiocelul_rosu Vezi mesajul
    Buna ziua de la bun inceput de cand am fost gravida nasa fetitei a vrut sa creasca ea fata eu binenteles nu am fost de acord ....Acuma am inteles din alte surse nu de la ea ca ar vrea sa mi-o ia..
    Binenteles nasa fetitei mi-a zis de vreo 2 ori ca ar vrea sa o ia dar mi-a zis in gluma...
    Acuma as vrea sa stiu daca ea vrea sa imi ia fetita si eu nu vreau sa o dau ce se intampla mai departe Si daca merge mai departe adica intr-un tribunal poate ca ea sa aiba castig de cauza?
    Pai de ce s-o ia?
    Cu ce drept?
    Tu cati ani ai? Esti cumva minora? Ai parinti?
    Important e ca tu sa fii o persoana reponsabila sa nu fii imorala......si nu are nimeni ce sa-ti faca.
    Stai linistita ca nu are de ce s-o ia.......mai trebuie sa-ti dai si acordul pt asa o chestie mare.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Ghiocelule nu ai de ce sa te temi ca ti-o ia.....
    Trebuie ca tu sa-ti dai acordul pentru adoptie.
    Ca sa=ti poata lua cineva copilul trebuie sa fii decazuta din drepturile parintesti. Iar acel cineva este STATUL nicidecum o persoana, fie ea si nasa copilului.
    Mai de mult se obisnuia ca mamele singure sa dea nasilor copilul dar si atunci pentru ca asa doreau.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    ghiocelule, nu inteleg nimic din ce povestesti. Nu poate nimeni sa iti ia copilul, in conditii normale. De ce iti este teama? da-ne mai multe amanunte...

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Mie asta imi suna a "nu am nici o problema care sa ma toace pe creier si trebuie sa imi creez una". Tu chiar crezi ca e posibil sa se intample ce spui tu aici? Ce dreaq, doar esti fata desteapta si informata, ghiocelule!

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    ghiocelule eu zic sa raresti relatia cu nasa ta. cum domle sa iti zica si in gluma treaba asta!?
    pai cum vine treaba asta! nasa -nasa,dar pana la un anumit punct.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    V-ati gandit ca poate exista un motiv sa aiba temeri? Poate ghiocelul nu ne-a spus tot! Zic si eu...

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Fetele inainte sa sariti cu gura pe mine sa va explic totul inainte sa raman insarcinata nu am lucrat deloc cu carte de munca deci indemnizatie nu primesc pentru ea doar alocatia si un ajutor de 50 de lei de la stat
    O cresc fara tata si in opinia nasei la 23 de ani nu sunt destul de responsabila sa o cresc ( cica am alte lucruri mai bune de facut de cat sa cres un copil ) doamne iartama de cand am ramas gravida ma ocupa doar de alexandra nici la o cafea nu indraznesc sa ies ca ma gandesc ca de banii aia ii iau ei ceva
    a 3ea chestiune eu sunt mai spaimoasa avand in vedere ca ma tem sa nu apara tatal fetei asa dint-ro data si sa fac figuri si sa aiba pretentii
    si a4a chestiune e ca tot nasa e de parere ca dupa ce implineste fetita 2 ani eu no so pot intretine pt ca ea crede ca nu o sa ma angajeze nimeni avand in vedere ca eu cand am fost mica am suferit de parapareza spastica si am fost operata pe ambele picioare si totusi nu mam vindecat de tot ramanand cu un defect de 3 mm lungime la un picior care nu se prea observa desi uneori mai schiopatez
    mentionez ca locuiesc cu parintii si cred cu tarie ca o sa ma descurc in continuare desi traiesc continuu cu spaima ca va incerca sa imi ia copilul mergand laa asistenta sociala si reclamandu-ma ca nu ma ocup de fetita
    Acuma poate temeriile mele nu sunt asa de justificate cum par dar totusi mie mie putin frica

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    ghiocelule.. da.. e grea situatia ta
    dar iti spun din experienta ca orice asistent social care vine si iti vede fetita spalata si mancata, si in casa ordine nu o sa ti-o ia de langa tine..
    chiar daca conditiile sunt precare daca ai casa ingrijita si parinti te sustin nu poate sa-ti ia copilul.
    iar in privinta tatalui copilului.. stiu ca ai mai zis pe undeva dar nu mai retin daca a recunoscut sau nu copilul
    dar oricum ar fi.. nus.. imi vine greu sa cred ca va veni daca nu a fost in stare sa va sustina si pana acum
    cred ca ti-am mai scri odata si acolo in topicul unde vb de tatal fetei ca si tatal meu o ameninta pe mama dupa divort ca va veni sa ma ia cand o sa fiu mai mare si uite ca am 27 de ani si nu a venit...

andreeacta
    Guest
    In principiu, un copil sta langa mama lui. Este destul de greu sa decazi o mama din drepturile parintesti. Aceasta tre sa fi savarsit chestii grave: sa ageseze copilul grav, sa il lase nemancat, sa nu il duca la doctor cand e cazul, sa il abandoneze, etc.
    Nici tatal si nici nasa nu pot sa iti ia copilul. In primul rand , ai parinti. Daca ar fi sa fii decazuta din drepturi copilul ar ajunge la parintii tai, nu la o nasa sau un tata care a abandonat copilul pana acum.
    Daca stai cu frica asta consulta un avocat si/sau un psiholog.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Auzi, Ghiocel? Ce mama dracu face nasa asta a fetitei? Ce parere are ea despre tine? Te considera o handicapata? Incearca sa te faca sa gandesti despre tine ca nu esti buna de nimic si ca nu vei reusi nimic in viata? Ce prietena e asta frate, care in loc sa te incurajeze nu face decat sa te demoralizeze? Si cine este ea sa dea prognostice de astea: n-o sa te angajeze nimeni ca esti asa si pe dincolo? E mama omida cumva?
    Stai linistita, nu are cum sa iti ia copilul: nu l-ai batut, nu l-ai tinut nemancat, nu l-ai neglijat, nu l-ai lasat nesupravegheat, nu a patit nimic cat e in ingrijirea ta. Deci nu te mai gandi la asta, mai curand gandeste-te ce fel de om pervers e nasa asta, si ce fel de prietena iti este, si ce o fi spunand pe la spate despre tine, daca chiar si pe fata iti sugereaza subtil ca nu esti buna de nimic.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari