Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Va mai doriti si alti copilasi?

De cand l-am nascut pe Robi viata mea s-a schimbat radical. Evident. Si asta pt ca eu m-am ocupat de el intensiv,chiar daca este primul meu copil. De aceea,trebuie sa recunosc ca mi-a fost f greu cand am trecut de la a fi o femeie cu cariera si servici destul de solicitant la mama,casnica. Si cum initial ne doream o fetita acum se pune problema daca imi mai doresc un copilas. In adancul sufletului(dar adanc rau de tot) imi doresc un fratior/surioara pt Robi,dar cand ma gandesc ce greu mi-a fost cam 1 an imi cam trece dorinta. E drept,ca si faptul ca locuiesc la bloc si mai rau,cu socrii, si faptul ca indemnizatia mea e mica (fata de salariul pe care il aveam) atarna rau de tot in balanta. Si daca ar mai aparea un copil l-as priva de Robi de unele lucruri,cel putin pina mi-as gasi eu serivici.
    E ceva ce acum 2 zile a facut fi-miu si ne-a emotionat rau de tot ,ba chiar ne-a uimit si surprins. Eram intr-un magazin si printre hainute de copilasi,era si o papusica din aceea cu manute textile,moi,cu chip asemanator cu adevaratii bebelusi. Si cum a vazut Robi papusa a luat-o in brate si si-a pus capul pe umarul ei,a iubit-o si dragalit-o de ne-a lasat perplecsi pe amandoi. Stiam ca ii plac copiii si bebelusii si ca vrea in parc numai ca sa o vada pe Teo(o amica de-a lui) dar nu ne asteptam la o reactie asa. De aceea ,mi-a trecut prin cap ca daca ar mai avea un fratior sau surioara,ne-ar umple vietile tuturor.

Copilasii vostri dau semne ca si-ar mai dori fratiori?

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Buna!!!Eu am doi copilasi si...sincer imi ajung:)))am avut norocul sa am fata si baiat,ce pot sa-ti spun...este greu cu doi copii:(((ma epuizeaza la maxim,eu oricum iti urez mult succes si multaaaaaaa rabdareeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa stau si eu si ma gandesc...deocamdata nu...fetita mea are doar 2 ani si 3 luni.....inca stau cu ea acasa...am zis ca de la 3 ani sa o dau si eu la gradi....si mie mi-a fost tare greu sa am grija de ea...nu am avut nici un ajutor din prtea nimanui....doar sotul ce mai sta cu ea 5-10 minute pe zii ca are fff multa treaba chear daca lucreaza de acasa.....nu cred ca as mai face fata la al 2 lea copil...sunt foarte stresata stau foarte prost cunervii fetita nu e chear asa de obrasnica dar sa stai cu un copil non stop si zi si noapte e foarte stresant.... eu sa fac mancare, sa fac curat , sa ies cu ea in parc, sa stau cu ea in dormitor cat doarme ziua sa ii dau sa pape si tot asa in fiecare zi ....sunt distrusa ...e foarte greu sa fii mama ...as da orice sa merg la servici sa mai pot sa ies si eu singura din casa sa ma recreez dar imi e prea mila sa o dau la gradi acum......si sincer din adancul sufletului nu imi mai doresc inca unul...mi-am dorit fetita, fetita am...baietel nu vreau ..poate daca imi doream si baietel poate as mai fii facut unul curand...dar asa nu.....

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    Si le felicit pe cele care au 2-3 copii din tot sufletul ca pot fii mame rabdatoare .....eu nu sunt asa...

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    aa si da o simt ca ar vreau un partener de joaca...o simt ca in casa tanjeste dupa un copil....e inebunita sa iasa la joaca cu copii cred ca s-ar bucura enorm de un fratior...nu este egoista deloc....si de aceea sotul tot timpul imi zice...saracuta ar vrea si ea un fratior sau surioara.....dar ce sa fac....nu pot sa fac fata la ea dar la 2.....

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Da,imi doresc. Nu ma simt total pregatita pentru al 2lea copil-am o teama ca nu o sa reusesc sa mai fiu rabdatoare-mai ales ca mai am un copil. Dar sper ca timpu imi va spune si imi va da acel raspuns-ca sunt pregatita.

P.S. Si mai am o teama- sa nu fie tot baiat! :P Asta pentru ca si eu imi doresc o fetita.

Si ca sa raspund si la intrebarea :"Copilasii vostri dau semne ca si-ar mai dori fratiori?"
    Nu. Inca nu vad semn asa de concret ca la tine mada_lyna.:)
    Vede carucioare pe strada,in parc...copii mai mici..e parca o idee mai afectuos cu ei..adica e acel 'ceva' diferit...uite,mami..bebe! Se mira ,zambeste cand ii vede ...ii plac...dar doar atat!

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Si chiar daca ar fi copilu meu super incantat de bebe mic si -de ideea de fratior sau surioara...intai trebuie sa simt eu -ca mama ca o sa fie ok-daca as avea o a 2a sarcina,sa ma simt bine...deocamdata cand ma gandesc asa,in mare,per ansamblu..zic doar "Brrrr!"

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    sa vedem......deocamdata am 2...fetita si baiat....zic deocamdata pentru ca ne mai dorim copii...indiferent ce va fi.....
    singurul impediment in momentul de fata e de natura economica.....asa ca mai asteptam....inca mai avem timp.....

dupa ce am nascut fata eram 100% decisi sa mai facuem un bebe....indiferent ce ar fi fost....dar cu conditia ca Iulia sa implineasca macar 3 anisori inainte sa raman insarcinata.....dar, nu e dupa cum vrei tu......si cand ea avea doar 8 luni am aflat ca barza e pe vine......ne-am decis sa il tinem........
    nu va pot spune cat de greu a fost la inceput......colici,nopti nedormite,gelozii,certuri......dar au trecut.....nu ca acum nu ar mai face crize de gelozie,sau nu s-ar mai certa si mai nou casapi toata ziua......dar cand ii vad cum se iubesc,cum nu pot manca o coaja de paine unul fara celalalt,cum primele lor cuvinte dimineata sunt numele lor, chiar ca nu mai conteaza nimic.
    meseria de mama e cea mai grea....dar iti da si cea mai mare satisfactie din lume......

p.s.-am noroc si ca m-a inzestrat natura cu rabdare cat casa

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu imi doresc foarte mult inca un copil.
    Pe Irini am crescut-o singura, nu am avut ajutor de nicaieri. Din prima zi in care am adus-o acasa de la maternitate si pana astazi, eu m-am ocupat exclusiv de cresterea ei.
    Stefanos ma ajuta atat cat poate... Lucreaza mult, lipseste de acasa 10 nopti in fiecare luna; mai avem o casa de vacanta unde avem si cateva animalute (gaini, 1 caine si 1 iepure) si trebuie sa se duca si acolo destul de des pentru hrana si curatenie... Deci sunt mai mult singura cu Irini. Dar ne-am obisnuit asa si ne descurcam.

Irini nu stiu daca da semne ca si-ar dori un companion de joaca in pielea unui fratior/surioare, dar mie personal imi este mila de ea cand o stiu singura. Mai ales ca este si un copil linistit si ma impresioneaza foarte mult mai ales atunci cand se joaca cu papuselele si le imbratiseaza cu multa dragoste.
    Asta insa este nimic pe langa dragostea pe care o are pentru prietenii ei, in special pentru Nina, o fetita din Chios (insula in care mergem noi in vacante in fiecare luna - acolo sunt si socrii mei). Pe Nina ar imbratisa-o si ar pupa-o cat e ziua de lunga. Acum, ca tocmai s-a despartit de ea, plange zilnic de dorul ei :(((, imi cere sa o duc la avion sau la vapor ca sa plece in Chios, la Nina.

Si totusi, nu am de gand sa fac un al doi-lea copil doar pentru a avea Irini un partener. Nu mi se pare cinstit pentru celalalt copil. Nu as putea, cand va creste, sa il privesc in ochi si sa ii spun "pe tine te-am dorit doar pentru ca avea Irini un fratior/surioara".
    Noi vrem sa mai facem un copil pentru ca ne dorim noi. In viziunea noastra asa arata o familie implinita: cu mai mult de 1 copil (nu vreau sa insinuez ca familiile care aleg sa aiba doar un copil se simt neimplinite!!!).

Stiu ca ne va fi foarte greu din toate punctele de vedere... dar ne asumam riscul asta, pentru ca stim sigur ca merita.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Iulia, cred ca rabdarea de care spuneai este ingredientul cel mai important daca vrei sa iti cresti copiii sanatos si tu sa ramai cu nervii intacti.

Si eu am noroc ca in ceea ce o priveste pe Irini si relatiile cu ceilalti oameni am foarte multa rabdare (eu duc lipsa de rabdare atunci cand imi doresc un obiect, atunci cand vreau sa realizez eu ceva etc - le vreau pe toate foarte repede). Rareori ma enervez cu ea, ii ascult de fiecare data dorintele si incerc sa i le satisfac (de aceea cred ca e si foarte intelegatoare) si sunt convinsa ca daca ar veni acum inca un bebelus m-as descurca foarte bine cu amandoi.

Pe mine insa ma sperie foarte mult perioada sarcinii, pentru ca nu stiu ce ma asteapta, si fereasca Dumnezeu de repaos la pat! Nu de alta, dar nu ma poatea ajuta nimeni cu Irini... Deci, Doamna ajuta!

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Iulia, cred ca rabdarea de care spuneai este ingredientul cel mai important daca vrei sa iti cresti copiii sanatos si tu sa ramai cu nervii intacti.

Si eu am noroc ca in ceea ce o priveste pe Irini si relatiile cu ceilalti oameni am foarte multa rabdare (eu duc lipsa de rabdare atunci cand imi doresc un obiect, atunci cand vreau sa realizez eu ceva etc - le vreau pe toate foarte repede). Rareori ma enervez cu ea, ii ascult de fiecare data dorintele si incerc sa i le satisfac (de aceea cred ca e si foarte intelegatoare) si sunt convinsa ca daca ar veni acum inca un bebelus m-as descurca foarte bine cu amandoi.

Pe mine insa ma sperie foarte mult perioada sarcinii, pentru ca nu stiu ce ma asteapta, si fereasca Dumnezeu de repaos la pat! Nu de alta, dar nu ma poatea ajuta nimeni cu Irini... Deci, Doamna ajuta!
    din punctul tau de vedere , da, e putin cm riscant.....
    eu am avut noroc de o sarcina usoara.....doar greturile ce ma necajeau...... ca in rest fiicamea e vesnic calare pe burtica.....chiar sa inainte sa nasc cu o seara...eram deja internata in spital .....ditamai burtoiul si maruntica de fiicamea sus in fund pe frateso......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari