Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Tu ce fel de mama esti?

Dupa ce am postat saptamama trecuta filmuletul Ce spun copiii despre mamele lor? am incercat sa raspund si eu sincer la intrebarea adresata femeilor din videoclip. Mi-as dori sa am mai multa rabdare, sa fiu mereu calma, sa fiu mai disponibila. La o analiza mai atenta, cred ca sunt o mama buna, insa mai am loc pentru imbunatatiri. Voi cum v-ati descrie ca mame?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Cred ca este relativa afirmatia "mama buna" ,eu cred ca in sinea noastra toate vrem sa fim mai bune decat mamele noastre,decat vecinele si prietenele noastre dar oare exista un astfel de etalon?Eu cred ca fiecare suntem asa cum suntem iar unii copilasi pot fi fericiti si daca mamele sunt mai drastice si ii pedepsesc de exemplu.Eu daca m-as caracteriza ar fi din prisma mea deci o parere subiectiva..consider ca ma implic atat cat timpul imi permite in educatia ei,ca sunt zile in care sunt mai nervoasa,mai agitata,mai fara chef insa incerc sa nu-i transmit ei asta,sincer simte oricum si ma lasa in pace sau imi cere desene animate.Eu am ales sa ma implic atat cat am putut tinand cont ca lucrez enorm de mult si eu si sotul,insa timpul petrecut putin fiind este de calitate adica: o implic cand gatesc,modelam cu plastelina,decupam,jucam piese de teatru cu papusi de manuit,citim,coloram,pictam chiar daca toate aceste activitati nu depasesc 2 ore pe zi ele sunt foarte importante pentru ea si pentru relatia dintre noi.Ma gandesc ca atunci cand voi naste voi avea mai mult timp pentru ea,dar tare cred ca nu v-a fi asa si deja m-a gandesc cum sa impart timpul mai eficient sa fie bine pentru toti.Privita din afara sunt vazuta cam cu ochi critici,ca petrec mult timp la munca,ca una alta...dar niciodata nu am ascultat parerea celor din exterior,ce este intre peretii casei mele este stiut numai de noi si stiu ca fetita mea este fericita si asta conteaza,daca as vedea cea mai mica urma de tristete pe fata ei atunci mi-as pune intrebari si as incerca sa schimb situatia.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cryssa, dupa ce vei naste, poate ca in primele 2-3 luni vei avea mai mult timp pentru Rebecca, mai apoi insa bebelusul te va solicita la maxim si va fi mai greu...

Eu nu stiu ce fel de mama sunt. Cred ca niciodata insa nu voi putea fi atat de buna cat a fost si este mama mea. In fiecare secuna ma compar cu ea si am senzatia ca nici la degetul mic nu ii ajung. Dar incerc din rasputeri.
    Pentru mine, a fi o mama buna inseamna, in primul rand sa fii un om echilibrat care sa poata cantari orice situatie corect si sa se comporta ca atare, in functie de nevoile copilului. Eu incerc sa ii ofer fetitei mele ceea ce are ea nevoie ACUM iar in plus sa ii transmit mesaje de care va avea nevoie MAI TARZIU, fara a o stresa sau o obosi.
    Astazi am fost in parc si ne-am dat pe tobogan toti 3 (Irini, Iorgos si cu mine); am facut trenuletul si am ras, fara sa tinem cont de trecatori. Asta a facut-o pe Irini sa se distreze la maxim, sa se simta fericita... pentru ca un suflet de copil de 4 ani are nevoie de lucrui mici pentru a se simti fericit.
    Imi place sa ma pun la mintea ei, sa o fac sa rada, sa simta ca mama ei ii poate fi si prieten de joaca, deocamda. Vreau sa ii ofer lucruri care ii creaza impresii puternice care mai tarziu vor deveni amintiri frumoase.
    Irini are totusi un temperament efervescent si uneori e greu de stapanit daca isi propune ceva sau, mai popular "daca i se pune pata". Atunci, indiscutabil, schimb foaia si devin destul de severa fara sa ii las loc de negocieri... Evit sa tip la ea (recunosc ca uneori mi-am mai iesit din fire si am tipat) ramanand insa ferma si asa Irini isi revine la normal si uita de pretentiile ei absurde.
    Uneori, cand ma simt vinovata ca o mai cert sau ca nu am suficient timp DOAR PENTRU EA, o intreb daca i se pare ca sunt o mama rea. Si imi spune ca niciodata nu sunt rea, nici macar cand o cert. Apoi vine langa mine sa o imbratisez si sa o alint... si imi spune ca ma iubeste... :)

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu am toata rabdarea din lume cu fetita mea si asa am fost inca de la nastere. Imi petrec aproape tot timpul liber cu ea si acest lucru ne-a ajutat sa avem o relatie extrem de apropiata si sper sa ramana asa mereu pentru ca e cel mai important lucru.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Eu nu stiu daca ma incadrez la categoria mama buna,am toata rabdare din lume,incerc sa le fiu cel mai bun prieten,,dau in mintea copiilor destul de des,dar cand vine vorba de lucruri serioase incerc sa m-a detasez de mami cea buna si devin eu.De tipat nu imi place(am avut parte de destule in copilarie si nu as vrea sa isi aminteasca de mine ca de o nebuna care doar tipa),incerc sa expilc totul cu calm,e drept ca nu imi iese de fiecare data dar cum totul in viata se invata eu invat in fiecare zi sa fiu un parinte mai bun.Ca sa inchei,cel mai frumos compliment facut de cel mic;Esti cea mai buna mama rea din lume!

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    Asta a fost prima intrebare care mi-am pus-o inainte sa nasc,ce fel de mama o sa fiu,o sa fiu o mama buna?ajungeam sa plang din cauza asta (bine....plangeam si fara motiv,devenisem emotiva la maxim),cred ca in ochii altei mame intotdeauna facem ceva gresit dar cred ca fiecare mamica incearca sa faca mereu ce e mai bine pt copilul ei,o multime de intrebari despre dezvoltarea lui fizica si psihologica, despre relatia mama-copil si despre noi ca femei si ca mame ne framanta toata perioada in care copilul este mic.Cred ca sunt foarte importante si normale comparatiile pe care mama le face intre copilul ei si alti copii, intre copilul ei si ea insasi cand era mica, intre ea ca mama si propria ei mama sau alte femei,de multe ori poate ne este greu dar nu vrem sa recunoastem si ne impunem niste standarde,vrem sa fim mame perfecte pentru ca asta este imaginea mamelor,nu?.Cine spune ca nu putem fi intre?Cine poate spune ca nu poti gresi si invata din greseli?Imi iubesc copilul mai mult de cat viata mea,la fel ca fiecare mama,si incerc sa-i construiesc puiului meu un prototip dupa care sa se ghideze,nu-i impun nimic ,si sper ca peste cativa ani sa primesc confirmarea ca am fost o mamica buna ,nu perfecta,buna

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    E buna tema aceasta..ne da posibilitatea sa ne analizam!Recunosc, sunt nervoasa si mi-am cam pierdut rabdarea....uneori ma enervez din lucruri marunte si imi dau seama ca mai degraba ar fi trebuit sa ma amuz!
    Dar..am un ajutor de nadejde in Andrei, care vine cu jucarii si imi spune"mami, hai sa ne jcuam sa te fac sa razi!nu iti sta bine incruntata!"

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari