Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Trecerea la ora de vara

Duminică 27 Martie 2011 are loc trecerea oficială la ora de vară,
    astfel începând de duminică - 27 martie 2011, se va trece la ora Europei Orientale, sâmbătă spre duminică, ora 3.00 devenind ora 4.00.

Nu imi place aceasta trecere..voi ce parere aveti?

Trecerea la ora de vara ne poate afecta sanatatea, mai ales daca deja suferim de anumite boli sau suntem afectati de astenia de primavara.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    mie imi place ca se insereaza mult mai tarziu...chear ma saturasem ca de la ora 5 sa intru in casa cu fetita....

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Din cate am citit ar putea fi probleme pt depresivi si cardiaci,ceilalti se pot adapta destul de usor :).

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Medicii spun că, deși dormim cu o oră mai puțin, acest lucru își pune accentul asupra bioritmului organismului. "Dincolo de faptul că persoanele care obișnuiesc să adoarmă la ore târzii se vor trezi extrem de obosite în această perioadă, devenim mai irascibili, mai nervoși și apare și astenia de primăvara.
    Astenia este caracterizată printr-o stare de slăbiciune generalizată cauzată și de schimbările de temperatură sau de lumină în exces, explică medicii. În plus, potrivit specialiștilor, organismul este epuizat din cauza carențelor de vitamine și minerale pe care le acumulează în anotimpul rece.

Persoanele care au un stil de viață echilibrat pot trece destul de ușor peste această modificare a fusului orar, comparativ cu persoanele care sunt adepte ale unui stil sedentar și dezechilibrat din punct de vedere alimentar. Acestea din urmă sunt predispuse depresiei, precizează medicii.

Specialiștii avertizează că din cauza simptomelor de oboseală accentuată, anxietate, insomnie, cefalee, palpitații, lipsa de interes pentru activitățile de zi cu zi, creștere sau scădere în greutate, lipsa concentrării, astenia poate fi confundată cu afecțiuni mai grave.

Specialiștii spun că, de regulă, organismul are nevoie de 15 zile pentru a se acomoda cu trecerea de la orarul de iarnă la cel de vară.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Ce sa facem, asta e! Mie imi place mai mult trecerea la ora de iarna, ca dormim mai mult, dar acum e bine ca nu se mai intuneca seara devreme.
    Oricum, facem asta de ceva ani si ne-am obisnuit. Eu nu simt decat in prima zi.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Te obisnuiesti si....gata, asta e.....

lorito
    Guest
    Nu imi place aceasta trecere..voi ce parere aveti?
    Ai spus-o in asa fel incat parca ar fi stat in puterea noastra sa facem ceva, sa ne opunem
    Sincer, eu nici acum nu prea stiu cat e ora, dar nici nu ma intereseaza prea mult, maine nu merg la job.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari