Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Testul Portage

Portage este un test de evaluare a copiilor mici (cu varste de pana la 6 ani) si urmareste dezvoltarea copilului pe anumite planuri iar in functie de rezultate se poate calcula nivelul de dezvoltare al copilului. Astfel ca parintii pot vedea daca in urma testului si a rezultatelor, copilul se afla ca dezvoltare la varsta la care este.

Eu inca nu am apaucat sa fac testul insa chiar sunt curioasa.

Voi ati facut testul pentru copii vostri?

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    Nici nu am auzit pana acum despre acest test dar o sa ma interesez cu aceasta ocazie..( nu stiu unde..poate ma duc la medicul de familie si zice ca vorbesc alta limba) Mamicile care au facut acest test desi nu cred sa fie prea multe sa ne dea si noua niste informatii...unde se face? cat costa?
    Modificata de bubu24; 25.02.2011 la 12:41:20.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    La topicul cu intarzierea de limbaj a copilului mic este si un link spre testul Portage+ e usor de facut de catre oricine!

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    aaaaaaaaaaa deci poate oricine sa il faca...stai ca eu o luasem pe aratura cu medicii

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Il poti face on line- dar trebuie sa fii obiectiva cand raspunzi. Probabil il fac si psihologii...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ce fel de test?E pt copiii sanatosi si parintii curiosi sa vada ce capacitati are copilul lor, sau e pt copiii cu anumite deficiente?Si de ce sa-l fac daca vlastarul meu e un copil sanatos?Genul asta de teste nu se fac pt copiii banuiti cu anumite intarzieri?Cu ce ma incalzeste pe mine sa stiu ca ai mei copii sunt mai mult sau mai putin inteligenti decat ceilalti?E clar ca nu toti sunt la fel de inteligenti, la fel de receptivi, la fel de .....mai stiu eu cum....deci, daca e sanatos, de ce sa-l fac?....Repet, nu stiu ce fel de test este, nici macar n-am auzit de el.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    In functie de raspunsurile pe care le dai, iti evelueaza copilul cam la cate luni de dezvoltare se afla sub un anumit aspect (social, motric, lingvistic). De ex, copilul poate avea 22 de luni, dar poate fi dezvoltat social de 24 de luni. In general se face cand se banuisc anumite probleme, dar nu e neaparat pentru copiii cu probleme- oricine il poate face- sunt multe intrebari, trebuie sa ai rabdare sa raspunzi la toate. Eu l-am facut din curiozitate, nu pt ca as banui ceva probl la Silviu.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Deci, ai facut testul de curiozitate, nu?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari