Vezi rezultatele sondajului: In ce limita a raportului de forte va incadrati?

Votanti
13. Nu poti vota in acest sondaj
  • limita superioara

3 23,08%
  • limita inferioara

1 7,69%
  • raport echilibrat

9 69,23%
Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

SONDAJ - Raportul de forte in relatie

In majoritatea relatiilor, se stabileste inca de la inceput ceea ce se cheama 'raportul de forte'. De regula, unul va tinde sa impuna si sa controleze, intr-o anume directie (limita superioara), iar consortul/consoarta va urma directia trasata (limita inferioara) sau va incerca sa o schimbe, sub auspiciile proprii, in incercarea de a prelua controlul. Sunt extrem de putine cazurile in care 'raportul de forte' este egalizat prin prisma tendintei de compromis si neutralitate a ambelor parti. Astfel ca este necesar sa fii sigur/a, inca de la inceput, daca doresti sa iti asumi responsabilitatea limitei inferioare in acest raport de forte..

In conformitate cu aceste informatii, in ce limita a raportului de forte va incadrati?
    Modificata de dalicris; 28.07.2013 la 17:00:41.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    De regula, ma las condusa. Dar daca mi se pune pata pe ceva...e cum vreau EU. Nu se intampla foarte des.

sadia
    Guest
    La noi nu prea e nimeni seful sa zic asa.......fiecare si-a conturat activitatile,dorintele,iar cand se vb de viitor si de luat decizii pt viitorul nostru,fiecare ne gandim sa ne fie bine la amandoi in parte.Eu imi numar banii mei,lui pe ai lui,si restul ii pune pt copil...asta era un exemplu.Suntem foarte controversati pt asta in grupul nostru de rude si prieteni....

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Nu-mi place nici sa conduc, dar nici sa fiu condusa. Se intampla uneori ca dorintele noastre sa nu coincida si atunci trebuie sa ajungem la un compromis. Deciziile le luam impreuna, niciunul dintre noi nu este pus in fata faptului implinit si sa fie nevoit sa se supuna. Ne place sa vorbim si sa stabilim impreuna totul, acest lucru ne da siguranta lucrului bine facut!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    totul tine de respectul reciproc si de "ce tie nu-i face, altuia nu-i place", asa ca discutam impreuna telurile noastre, avem banii la comun, ii gospodarim impreuna, pe primul loc copiii si casa, noi doi mai la sfarsitul listei de obicei sotul meu cedeaza, lui nu-i trebuie nimic pt el, dar mie imi place echilibrul in toate si incerc sa cumpanesc balanta :) iar in ceea ce priveste casa, el este cu design-ul interior si ma bucur ca ne-am impartit tacit sarcinile: el cu casa, eu cu temele si ingrijirea copiilor, dar discutam mereu, comunicarea este cea mai importanta! :)

de asta spuneam eu intr-o alta postare, cand s-a suparat pe mmine o mamica, faptul ca sotul este pe primul loc pt mine; ca el este langa mine, umar langa umar, la "trasul carutei", copiii sunt in caruta si pentru ei tragem, dar el va ramane la batranete alaturi de mine dupa ce copiii vor zbura din cuib si conteaza enorm sa ai un sot cu care sa poti vorbi si sa te asculte la batranete :)

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    S-a vorbit mult despre relatiile dintre soti si felul cum sunt ele mangeriate. Eu, spre exemplu, de felul meu, sunt o persoana incapatanata, nitel cam orgolioasa, pentru care parerea celor din jur si necesitatea de a fi asimilata unui grup sunt esentiale. As putea spune ca sunt si eu in consens cu sotul, rezultand un raport echilibrat, dar numai aparent. Avem personalitati puternice, amandoi si ajungem la compromis doar din dorinta de a nu depasi niste limite care nu mai pot fi reorganizate. Trebuie insa sa recunosc ca daca ar fi sa iau lucrurile 'de la radacina', sotiorul meu este mult mai puternic si ar putea oricand accede catre limita superioara, moment in care ar trebui sa schimb situatia in favoarea mea..

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Un raport de forte echilibrat, as spune eu, pentru ca asa simt, desi cand ma uit in amanunt la relatie sunt mult mai multe deciziile in familie pe care le iau eu, de ex. cand vine vorba de cumparaturi, unde mergem in vacanta, mobilatul si decoratul casei, programul copiilor, la astea nu se baga peste mine am libertate totala, doar cand vine vorba de buget negociem pana ajungem la un consens, eu fiind un pic mai mana sparta, el mai econom.
    Eu una nu stiu daca vreau neaparat sa "conduc" in relatie, poate deveni obositor, te ocupi tu de toate fie ca ai chef fie ca nu, ai mai multe responsabilitati, cand ceva nu merge toti se asteapta sa rezolvi tu. Prefer sa conducem impreuna.

Floricica Nou Venita Amalia.Tudorache810's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2013
    Postari in forum
    65
    si la noi in familie cred ca este un raport echilibrat.la servici ,sotul meu e foarte dur,si eu nu ma bag peste deciziile lui.mai mult decat atat,il sustin intotdeauna.acasa insa,situatia se schimba usor..:) vorbim mereu,comunicarea e esentiala,fara ea nu am reusi :) dar stiti vorba aia,barbatu-i capul insa femeia-i gatul ;)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari