Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Rugaciune pentru Profesorul Pesamosca

Profesorul Alexandru Pesamosca a incetat din viata in acesta dimineata la spitalul Budimex.

Un chirurg exceptional, Profesorul Pesamosca a operat in toti anii sai de cariera mii de copii si era alintat de cei mici "Tata Pesi".

A salvat mii de vieti, a schimbat mii de destine si dupa 60 de ani de munca, a plecat dintre noi la Spitalul Budimex, spitalul pentru care si in care a trait cea mai mare parte a vietii sale.

Dumnezeu sa il ierte!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Este in blog in care este scrisa povestea de viata si cariera a profesorului Pesamosca si care, contine si interviuri si povesti din viata sa, un blog care mie imi place foarte mult si care cred ca spune cel mai frumos povestea celui care a fost "tata Pesi" A uita, uitare… Profesor Doctor Alexandru Pesamosca

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Glumesti, nu? .......................................

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace! :((((((

Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Moartea profesorului Pesamosca ne-a lasat fara cuvinte. El a fost unul dintre acei oameni care "sfintesc locul".

Profesorul Pesamosca a fost considerat cel mai bun pediatru din Romania, un om care a facut scoala. Am vrea, ca impreuna cu voi, sa ii aducem un omagiu Profesorului.

Daca l-ati cunoscut pe profesorul Pesamosca, povestiti-ne aici experientele voastre. Toate, la un loc, vor fi ca o rugaciune pentru linistea si odihna Domniei Sale.

Dumnezeu sa il odihneasca!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    L-am cunoscut pe profesor. L-am cunoscut si parca nu pot crede ca a plecat dintre noi. Lacrimile stau pitite in coltul ochilor. Ar curge, dar stiu ca el nu ar vrea sa fie plans. Pentru ca viata lui a fost o viata plina de zambete de copii. A fost, dincolo de greutatile vietii unui om care a renuntat la sine, o viata adevarata.

Am gasit un documentar pe care l-a facut Antena 1 despre viata profesorului. Sub titlul "Dam viata povestilor" a spus, la un moment dat si povestea dumnealui.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Eu l-am cunsocut, tocmai de aceea nu imi vine sa cred. Nu pot sa cred!

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Domnul Profesor Dr. Pesamosca l-a operat pe sotul meu cand era bebelus(avea doar 8 luni) si nici un alt dr nu a vrut sa-l opereze: ii spuneau mamei lui ca ei nu "fac experiente pe o sticla"..pt ca era fff mic. Si bineinteles nici nu s-a pus problema sa le ia vreun ban pentru operatie....a fost un mare om, un suflet mare.....o mare pierdere.....

Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    ursulet, multumim pentru cuvintele tale despre Profesor, sunt ca o rugaciune!

Doamne-Doamne sa-l odihneasca!

Citat Postat de ursulet Vezi mesajul
    Domnul Profesor Dr. Pesamosca l-a operat pe sotul meu cand era bebelus(avea doar 8 luni) si nici un alt dr nu a vrut sa-l opereze: ii spuneau mamei lui ca ei nu "fac experiente pe o sticla"..pt ca era fff mic. Si bineinteles nici nu s-a pus problema sa le ia vreun ban pentru operatie....a fost un mare om, un suflet mare.....o mare pierdere.....

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    si eu am avut ocazia sa-l cunosc pe dl.profesor dr.Pesamosca in urma cu cativa ani am mers cu fetita ca sa o vada a fost singurul care m-a incurajat si care mi-a spus sa stau linistita ca fata nu are chiar asa probleme grave cum mi-au spus altii si sa nu fac prostia sa o bag in corset nici vorba.....a fost si va ramane in amintire multor parintii ca fiind medicul cu "mainile de aur" a facut nenumarate minunii pt.copii,pacat ca a incetat din viata,o imensa pierdere rar se mai gasesc medici asa buni si cu suflet asa mare...D-zeu sa-l odihneasca in pace!

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Doamne Gabizza!!!! Abia acum am vazut subiectl deschis de tine si m-au trecut fiorii...acum vreo doua ore maxim mi-a venit in minte asa pur si simplu profesorul Pesamosca...poate de unde o prietena cu care am vorbit ieri are ferita bolnava si ma intreba cine o fi bun (ca medic)pe la Budimex ...si azi cred ca in subconstient imi venise in minte prof Pesamosca poate ca raspuns la intrebarea ei...
    Dumnezeu sa il odihneasca in pace si sa ii ierte lui toate greselile omenesti! Cu siguranta domnia lui se va bucura de mila lui Dumnezeu asa cum si multe mamici s-au bucurat cand si-au vazut copiii tratati de cel care a fost mai intai om cu suflet apoi medic si profesor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari