Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Romania ingropata in zapada

Am vazut azi la Tv oameni necajiti..cu zapada care depasea nivelul casei.Oameni care au sapat ore intregi in zapada sa poata iesi din casa..
    Cu oameni batrani..chinuiti..fara mancare..fara apa..
    Sincer eu nu am vazut atata zapada pana acum.
    Speram ca autoritatile sa faca ceva..ca si asa oameni care au murit si nici macar ingropati nu pot fi....este o situatie de plans ce se intampla in tara.

http://www.antena3.ro/romania/romani...ri-154851.html

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    eu urmaresc non stop online ce se intampla.......ma ingrozesc .....

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Parerea mea e ca mai bine deschideai la 'discutii aprinse'.
    Ok, am vazut si eu dimensiunea zapezii, a fost si viscol si ninsori neintrerupte, dar....
    (Nu stiu daca ati urmarit filmuletul din 1954, au fost filmari mai mult in orase dar oamenii aia nu stateau si asteptau autoritatile. Cum s-a potolit viscolul au iesit si au curatat zapada).
    Si acum la tara nu cred ca in toate satele unde-i acum zapada atat de mare nu au fost si perioade de liniste, fara ninsoare, in care fiecare sa iasa sa-si curete curtea proprie; prea ne-am invatat sa vina primarul sa ni le faca toate.
    Ma gandesc daca mai vine un val de ger urmat de ninsoare ce o sa fie?!
    Pana vin autoritatile sa dezapezeasca strada pui tu mana si-ti dezapezesti ograda.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Din pacate vremea rea a facut si victime . Sunt oameni izolati care topesc zapada ca nu au apa si nici alimente. Batrani neajutorati ...

Floricica Debutanta rodica87's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2010
    Postari in forum
    1.086
    draga mea cristelaa,te invit la mine in ograda sa ma ajuti sa curat zapada.cand ai zapada cat casa nu stiu cam ce solutii gasesti tu sa cureti ograda,la noi zapada are 1,5 m in curte si este f greu de curatat pt ca nu ai unde sa o depozitezi(ca sa zic asa).o iarna placuta

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Pai nu trebuie sa-ti cureti toata ograda, doar o carare cat sa poti trece.
    Pe-aici pe la noi, exact asa cum sublinia Cristelaa, cum se potoleste ninsoarea, cum vezi mai toti vecinii iesind la lopatat zapada. Iar cei care au trotuar in fata casei trebuie sa il curete in max 24h de la oprirea ninsorii, nu asteapta nimeni dupa oras. Orasul ii ajuta doar pe cei cu handicap, si numai daca sunt solicitati.
    Modificata de mama leone; 10.02.2012 la 19:56:29.

Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Iti faci carare cand inca zapada nu e mare si tot dai la lopata cand vezi ca zapada cresteHai sa lasam ironia la o parte.
    De acord ca sunt si situatii disperate, nici n-am zis ca nu recunosc gravitatea situatiei, dar....
    Si dar-ul asta cu punctele de suspensie tocmai la aceste aspecte face referire: "cand ai zapada cat casa nu stiu cam ce solutii gasesti tu sa cureti ograda" sa nu lasi sa se ajunga la aceasta situatie.
    Cazuri concrete din orasul meu: pe stradutele laterale oamenii nici macar nu s-au obosit sa-si curete proprietatea sa poata iesi "de dupa gard" asteptau sa vina primaria sa le curete, ca doar ei platesc impozite... Si recunoaste si tu ca cam asta e mentalitatea unor romani (cacofonie intentionata)

Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Pai nu trebuie sa-ti cureti toata ograda, doar o carare cat sa poti trece.
    Pe-aici pe la noi, exact asa cum sublinia Cristelaa, cum se potoleste ninsoarea, cum vezi mai toti vecinii iesind la lopatat zapada. Iar cei care au trotuar in fata casei trebuie sa il curete in max 24h de la oprirea ninsorii, nu asteapta dupa nimeni de la oras. Orasul ii ajuta doar pe cei cu handicap, si numai daca sunt solicitati.
    De acord MJ, fiecare trebuie sa-si faca bucatica lui (macar cat sa poti iesi pana la gaini, fantana, lemnarie, etc), cat e proaspat totul, nu stai cu orele cand vezi ca se inteteste ninsoarea si iti trece de inaltimea geamurilor.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    nu stiu cine este vinovat....dar sunt multi oameni batrani si neajutorati..
    fiecare crede ce vrea..eu nu iau apararea nimanui dar e greu acum..cand zapada a inghetat si se chinuie cu greu sa o dea la o parte
    Viscolul a avut intensitate foarte mare.Cred ca s-au creat mormane de zapada si oamenii care sunt batrani sincer nu aveau ce sa faca mare lucru
    Apropo omul acela care a zis ca muncit 5 ore sa sape sa poata iesi din casa..el de ce a asteptat atat?
    eu cred ca acolo chiar aveau nevoie de ajutor ..nu se puteau descurca singuri..asta ca sa nu se ajunga aici..

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Cristina, sincera sa fiu, si eu m-am enervat ca nu au trecut macar odata cu lama pe strada noastra, e lunga si suntem doar cativa locatari, a fost foarte greu pana s-a facut drumul circulabil, si nu neaparat pentru masinile personale, dar m-am rugat permanent sa nu avem nevoie de salvare si sa nu poate ajunge. in curte am dat la lopeti de mi-au iesit ochii, daca mai dadeam si pe strada pana la capat (1 km pana la strada principala), cred ca picam lata si nici salvarea nu ajungea la mine...
    Si platesc taxe la fel ca cei din buricul targului. Adica nu am avut pretentia decat sa treaca o singura data cu lama, nu sa imi faca carare in curte...

Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Da Ana, deci vezi ca se poate, adica tu ti-ai facut de una singura. Aici mai aveau putin si ajungeau pe la televiziunea locala ca de ce nu vine sa le faca altcineva curtea. De acord ca pe drumurile principale/comune mai multor locatari trebuie sa actioneze si autoritatile.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari