Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155

Romania ieri,azi,maine

Azi este 1 Decembrie . Toti romanii sarbatoresc ziua Roamaiei , dar cati isi iubesc tara . Cati dintre noi nu am fost sau suntem plecati in strainatate pentru ca aici nu se putea trai . Si eu am fost plecata dar nu am putut trai in alta parte , nu m-am putut acomoda . Nu aveam pe nimeni , imi era tot timpul dor de casa chiar daca atunci nu aveam copilul sau eram maritata . Imi era dor de prieteni de bucuriile pe care le traiam alaturi de ei . Acum poate nu am banii necesari sa imi cresc copilul , poate imi e foarte greu dar sunt fericita alaturi de familie , de prieteni de tara pe care o iubesc .
    Cati dintre voi isi doresc sa se intoarca si cine ar ramane definitiv in strainatate .
    este Romania tara in care sa ne crestem copii sau ati renunta la tot pentru a pleca in alta parte ?

sadia
    Guest
    Eu am plecat ca asa au decis ai mei ,multi ani in urma,nu a fost alegerea mea,au deschis filiala aici,cu ajutorul soacrei,si aici ramasa am fost.in urmatoarele zile ne vom intoarce in tara,avem de facut si acolo multa treaba.Daca ma sperie ceva,e cel in domeniul sanatatii,cand viata ta atarna sau sanatatea de cati bani ai in buzunar,ee .......strigator la cer,nu am cuvinte sa exprim acest fapt .........si cand vad lume ca da spaga.........in fine,iubesc de mor tara mea,mi/e dor si suferim eu si sotul de inebunim,dar greu ne/am intoarce definitiv.
    Acum ma duc in pelerinaj la prietenii mei,locurile mele natale,desi avem o gramada de treaba si acasa ,ca voi profita la maxim de putinul liber,sa ma satur de tarisoara mea,si prieteni si tot.....offf.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Sincer,daca as avea ocazia sa plec impreuna cu sotul,as face-o!Economia acestei tari e jalnica,abia mai gasesti un serviciu bine platit,statul nu te ajuta cu nimic,daca inainte ti se dadea o casa,acum nici macar in rate nu o mai poti obtine usor,pentru ca ti se cere un avans substantial.Cum sa strangi aceasta suma,in conditiile in care e greu sa mai gasesti un job la care sa fii platit macar 1000 lei?!Multi nu au deloc un job...deci,ce e de facut?Ce sa facem in tara asta unde marirea alocatiei pentru copii nu a fost aprobata,dar marirea salariilor primarilor,da?!!!E jenant,e strigator la cer!Ce sa facem in tara asta unde alocatia copilului este 40 lei,in conditiile in care un bax de scutece e mult mai scump?Si stiti bine ca exemplele continua...Sigur ca mi-ar fi dor de cei dragi care ar ramane aici si recunosc ca oricat de puternica as fi,singura nu as putea sta acolo,nu ca nu m-as decurca,ci pentru ca mi-ar fi greu sa stau printre straini,departe de cei dragi.

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    Nu cred ca Romania este o tara unde ne putem creste copiii. Nu stiu ce viitor le putem asigura copiilor nostri ramanand aici,unde oamenii sunt rai,salariile mici,discriminari se fac peste tot,unde daca vrei sa stai in fata si sa fii bagat in seama trebuie sa contribui cu bani in plic si mici atentii...Eu imi doresc sa plec cu familia mea in alta tara,unde fetele vor putea studia la o facultate cu renume,unde si-ar asigura frumos viitorul,nu ca aici unde traim de pe o zi pe alta,unde se taxeaza tot,unde nu ne putem permite multe,multe lucruri....
    Sunt multe lucruri care ma fac sa las tara natala pentru o alta care imi asigura ceea ce imi doresc,adica un trai decent.
    Imi va fi dor de parintii si sora mea,si doar de unele rude,caci uneori te intelegi mai bine cu strainii decat cu apropiatii.
    Si cu siguranta nu voi uita de unde am plecat,cum nici acum nu am uitat de casa copilareasca.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    De ceva timp ne tot gandim sa plecam din tara . De asta am si pus intrebarea mai devreme . Dumnezeu mi-a dat ocazia sa vad cateva tari si ne intrebam ce sa facem , tara noastra e frumoasa cu oameni ospitalieri si buni doar ca e corupta si toti banii care ii iau de la FMI ii folosesc sa-si faca ei palate . Sper sa luam hotararea cea buna pentru copilu nostru .

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Ma doare sufletul sa spun ca imi doresc ca macar copilul meu sa poate pleca din aceasta tara! Ma doare sufletul cand ma gandesc ca as putea trai departe de el, dar este cea mai buna varianta pe care o vad in acest moment! Daca isi va dori sa studieze in strainatate, am s-o sprijin; am obligatia sa fac tot ceea ce-mi sta putere pentru ca, macar fetita mea, sa aiba o viata civilizata! am sperat ani de-a randul ca ne va fi bine si noua, dar acum am incetat sa mai sper!
    Iubesc acesta tara, aici ma simt acasa si tot aici mi-as dori sa pot trai! As vrea sa fac ceva pentru mine, pentru noi, pentru tara, dar din pacate nu am putere!
    Modificata de meprincipessa; 01.12.2013 la 14:00:46.

sadia
    Guest
    Offf fetelor tare as vrea sa va dau dreptate.......dar din pacate aceeasi situatie e si aici,peste hotare ,criza o resimt si ei fff bine ,iar locurile de munca inexistente,fabrici inchise,si situatii fff urate,fara casa fara masa,am multe exemple in ochhi mei,de romani plecati multi ani in urma ,care vor sa se intoarca dar nu au cu ce.......muncesc pe 400 e, maxim.daca au si pe astia.,romani care isi parcheaza masinile in garaj ca asigurarea e peste 1200 e ,chiria 600 e,facturi de peste 25o e .........ce fc cu un salariu?Ganditi/va bine......
    Nici pe departe nu mai e ce a fost......in plus la straini le e lehamite de noi,stiind ca se zbat si ei pe un salariu,pe un loc de munca.
    Noi suntem pe picioarele noastre,activitatea vine din RO,creata de bunici,de familia noastra,in rest nu as fii stat aici o secunda.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Offf fetelor tare as vrea sa va dau dreptate.......dar din pacate aceeasi situatie e si aici,peste hotare ,criza o resimt si ei fff bine ,iar locurile de munca inexistente,fabrici inchise,si situatii fff urate,fara casa fara masa,am multe exemple in ochhi mei,de romani plecati multi ani in urma ,care vor sa se intoarca dar nu au cu ce.......muncesc pe 400 e, maxim.daca au si pe astia.,romani care isi parcheaza masinile in garaj ca asigurarea e peste 1200 e ,chiria 600 e,facturi de peste 25o e .........ce fc cu un salariu?Ganditi/va bine......
    Nici pe departe nu mai e ce a fost......in plus la straini le e lehamite de noi,stiind ca se zbat si ei pe un salariu,pe un loc de munca.
    Noi suntem pe picioarele noastre,activitatea vine din RO,creata de bunici,de familia noastra,in rest nu as fii stat aici o secunda.

Auzisem cum ca nici in afara nu mai sunt cainii cu covrigi in coada,de asta nu as pleca niciodata "la risc".E greu si riscant sa mai pleci,intr-adevar,daca nu ai pe cineva acolo si un job sigur de dinainte de plecare.Nici macar in firmele care plaseaza nu poti avea incredere in ce-ti rezerva...of...eu totusi sper ca lucrurile sa se imbunatateasca vreodata sau macar sa nu se inrautateasca.

Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Cineva din Italia mi-a spus candva ca acum ei o duc bine dar cand au trecut de la lira la euro a fost foarte greu . Le-a trebuit vreo 10 ani sa isi revina . Deci ma gandesc ce o sa se intample cu noi cand vom trece la euro . Cand lucram in comert veneau oameni care lucrau in Italia si cumparau ton Rio Mare care costa pe la noi vreo 20 Ron depinde de care este . Foarte multi nu se uitau la pret si cand ajungeau la casa sa il plateasca faceau scandal ca de ce e asa scump dar facan o socoteala era acelasi pret ca acolo . Multi se asteptau sa fie mai ieftin pentru ca la noi salariul minim e 200 euro si la ei 500 sau 600 euro .

Floricica Nou Venita andreyutza_luca's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2013
    Postari in forum
    93
    Noi suntem in Germania de 3 ani de zile...sotul meu a plecat intai si dupa 4 luni l-am urmat... la inceput a fost groaznic de greu, nu ma refer la adaptare ca asta poate prea putin conteaza, ci la limba care este fff importanta si de la care „pleaca„ tot (habar n-aveam o boaba in germana, noroc cu engleza care m-a ajutat si asa am reusit sa invat mai mult decat binisor),la relatiile inter-umane, la locul de munca, nu mai zic de asigurari, plati, chirii, traiul de zi cu zi. Si aici, fata de acum 3 ani s-a scumpit viata destul de mult...adica ma refer la faptul ca inainte cu 100 si un pic de euro faceam aproviozionare destul de zdravana ptr o luna de zile, gen conserve, faina, zahar, ulei, d-astea neperisabile.... poate chiar si carnita ptr congelator...acum 100 euro se duc imediat iar cosul de cumparaturi e la jumate.Dar noi ii multumim lui Dumnezeu ca totusi cat de cat ne-am pus pe picioare, suntem cu toate platile la zi, asigurari avem, sotul lucreaza si castiga binisor, eu nu mai lucrez ca nu mi s-a mai prelungit contractul pe baza faptului ca eram gravida, dar am luat somaj si ne-am descurcat, iar acum sunt in concediu de maternitate platit de catre stat. Chiar l-as mania pe Dumnezeu daca m-as vaita (oricum nu sunt eu genul!!! ) ne-am realizat amandoi in aproape 3 ani cat nu puteam realiza in RO in 10 ani. Stam cu chirie in apart cu 2 camere ( casa avem in plan sa ne luam, insa mai incolo), masina avem (nu e cine stie ce bijuterie, insa ne folosim de ea), casa ne-am mobilat-o cu toate cele + electrocasnice, am reusit anul acesta si ne-am facut nunta, acum in curand asteptam sa se nasca fetita noastra... nu ma laud, eu vreau doar sa va argumentez acest lucru si sa va dati seama ca in RO nu aveam nici o sansa...nici impreuna nu locuiam, nu puteam sa ne facem nici un viitor stabil impreuna.
    Ideea principala este ca daca esti serios, iti faci treaba si esti un om muncitor, nu au cum sa nu vina recompensele! Iar acum fiind cu toate actele in ordine, putem sa cerem si noi de la stat tot felul de ajutoare (ptr ca decat el castiga acum), mai ales ca se naste fetita noastra....Ganditi-va doar la diferenta dintre alocatii..in RO este de 10-11 euro...aici este de 185 euro...si viata este scumpa...insa vreau sa va zic un lucru....cand aveam ziua de salariu si ma uitam in cont, credeti-ma ca uitam cata munca depuneam ptr acei bani si chiar era o adevarata satisfactie...pe cand in RO, in ziua de salariu eram un car de nervi si plangeam ca trebuia sa platesc ratele, datoriile, s.a.m.d. Uneori nu-mi ramaneau bani nici macar ptr amaratul de abonament RATB si trebuia sa apelez la parinti.
    Ne-am adaptat aici, cu toate cele, inclusiv cu mentalitatea , traiul si civilizatia si am decis ca nu ne-am mai intoarce in RO nici daca ne-ar da cineva bani pe gratis...plus ca fetita va creste intr-un mediu decent, unde ar putea avea o perspectiva mult mai buna si mai larga ptr viitor...as putea sa ma intorc in tara si atunci cand ea va creste sa ma injure ca a avut posibilitatea unei vieti mai bune, iar noi i-am luat acest drept.Insa nu vrem acest lucru!!! Imi este dor de tara, de familie si de zonele frumoase, nu zic ca nu, insa nu mi-e dor de fetele oamenilor care sunt mereu ingrijorati ptr ziua de maine, de badarania si nesimtirea oamenilor, de cozile interminabile daca nu dai spaga ptr a intra in fata, de lipsa de umanitate pe care o dau dovada uneori unii oameni care ar fi in stare sa-ti i-a si pielea dupa tine ptr un leut in plus! Si mi-e sila de mizeria de pe strazi si de toate chestiile haotice din RO!
    Si chiar si-atunci cand venim in tara sa nu credeti ca epatam, ca vai vezi Doamne la noi sunt cainii cu covrigi in coada,... nu, nu....nu suntem acei gen de oameni care sa vina cu masini de lux si sa le urle manelele la casetofoane, ca sa ne stie o lume-ntreaga.
    Noi locuim intr-o zona f linistita si credeti-ma ca de fiecare data cand am ajuns in Bucuresti eram ca un cobai agitat in caz de cutremur :)):)) si mi se facea dor sa ma reintorc aici, adica, ACASA!

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Un om capabil sa se descurce se va descurca in orice environment; cu atat mai mult, in environment-ul nativ. Romania reprezinta suma persoanelor care locuiesc in ea, asa ca orice problema ar exista in ea, noi facem parte din acea problema.

Eu nu sunt patriot sau nationalist. Nu am considerat niciodata ca a ma naste intr-un loc ma ancoreaza in acel loc sau ca acel lucru imi da vreun drept sa fiu mandru sau sa fiu rusinat de actiunile si istoria oamenilor din acel loc. Insa nu am de gand sa plec din Romania pentru ca eu consider ca aceasta poveste cu "iarba e mai verde dincolo" e un miraj aflat in perpetua inertie de la conceptia lui din timpurile Radio Europa Libera - va aduceti aminte, povesti cu caini cu covrigi in coada in vest, strazi curate de poti sa lingi pe jos, bani si de toate pentru toti. Bullshit. Oameni ruinati, someri, boschetari, prostituate, cersetori si oameni nefericiti in general sunt peste tot, si in tot e vorba de imagine; faptul ca noi ne facem singuri de rahat lamentandu-ne de cat de corupti si de saraci suntem nu arata decat ca nu stim sa vindem o imagine. Capacitatea de a fi multumit nu tine de cate lucruri ai, tine doar de cum te privesti relativ cu ceilalti oameni din aceeasi comunitate. Poti sa fii un trib carpa-n cur si sa fii liber si fericit, poti sa fii intr-un regim opresiv si sa fii unit cu alti oameni si sa simti caldura lor, poti sa fii intr-o comunitate putred de bogata unde toti sunt izolati in tehnologie si frustrari si nimeni nu se simte adecvat si toti sunt mizerabili. Intr-un final, viata se masoara in cum te simti pe parcursul ei, nu cate straturi pufoase are hartia igienica pe care o cumperi.
    Modificata de Foxman8472; 03.12.2013 la 12:00:42.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari