Ultimele discutii din forum
    lorito
    Guest

Romani care au riscat aproape tot pentru a pleca din tara

Am citit despre romani care si-au vandut casele, masinile, doar sa scape de Romania:(
    Personal, daca as alege sa parasesc plaiul mioritic, nu as merge pana intr-acolo incat sa imi vand locuinta, mi-as lasa o barca de salvare si in tara.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Mereu mi-a placut sa gandesc mai mult decat momentul prezent
    Asa ca sigur mi-as lasa un back-up, nu as risca totul

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Cunosc un caz concret ce au plecat in Canada erau super incantati,cu planuri tot tacamu.
    Dupa aproximativ 6 luni maxim un an,dar nu a fost atat au venit inapoi in Romania nu sau putut adapta nici cum.Marele lor noroc a fost ca nu au fost constransi de banii sa vanda apartamentul din Ro asa ca au avut la ce veni inapoi.Am inteles ca si readaptarea dupa esec nu a fost prea rapida,dar intr-un final si-au regasit amandoi de lucru.
    Deci intotdeauna trebuie sa gandesti inainte de a face un pas atat de important,daca ai ce vinde pt ca sunt multi care au doar hainele de pe ei si poate ceva mobila in apartamentul inchiriat.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cred ca este foarte riscant sa nu iti lasi nici o portita de iesire/intrare. Nu stii niciodata ce se poate intampla si trebuie sa te gandesti bine ce faci daca acolo nu merg lucrurile, daca jobul nu este asa cum ti s-a spus in tara samd. Plecare "cu totul" din tara presupune foarte multe riscuri si cred eu, foarte mult curaj.
    Am niste prieteni care stateau in chirie in Bucuresti in 2 camere cu inca un cuplu. El a primit o oferta foarte buna de munca in Canada si dupa ce au cantarit problema au decis sa plece si sa se stabileasca acolo. Au stat o perioada la niste prieteni, apoi in chirie si dupa un an si jumatate au reusit sa isi cumpere casa (cu credit) si au si un copil. Au reusit toate astea intr-un an si jumatate, in timp de in Romania nu aveau nici o sansa. Acum le este foarte bine, amndurora, au servici, copilul merge la cresa si isi permit sa plateasca si rata si sa ofere si fetitei lor tot ce are nevoie. Dar ei sunt un caz fericit

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    depinde de posibilitatile pe care se bazeaza ca le au in tara "adoptiva".e un risc foarte mare sa nu lasi in urma nimic, in tara. poate doar dupa ce te asiguri ca vei avea aceste lucruri si in tara unde urmeaza sa te stabilesti.
    de exemplu, cumnatul meu e plecat in SUA de 6 ani, are un loc de munca foarte bine platit, si dupa 3 ani de la plecare, si-a cumparat acolo o casa, doua masini, si s-a hotarat sa se stabileasca definitiv acolo, impreuna cu sora mea si copiii lor.dupa ce si-au asigurat traiul, si viitorul, desigur, au vandut apartamentul pe care il aveau aici, dar aveau garantia ca nu vor ramane pe drumuri, si ca le va fi mult mai bine acolo unde s-au decis sa se stabileasca.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Eu daca as pleca, mi-as lasa o "ancora" si aici, nu cred ca as putea risca totul... Dar atunci cand nu ai nimic de pierdut, chiar merita sa iti cauti fericirea si prin alte locuri.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    nu as pleca niciodata ! sau da, dar doar daca as putea sa-mi iau cu mine tot familionu', toti prietenii.... dar sincer, n-as pleca ! si ca sa ma gandesc sa las aici totul in urma, sa renunt la tot cu speranta ca acolo imi va merge mult mai bine...NICIODATA !

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Ai pleca si tu daca n-ai avea ce face. Putini pleaca din dorinta de aventura, majoritatea o fac pentru ca nu mai au alta solutie.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Nu renunti la tot fara a avea o `barca` de salvare, un plan `B`.Sa vinzi tot si sa pleci in speranta ca va fi mai bine acolo unde ai de gand sa ajungi, mi se pare o decizie riscanta.Intotdeauna am un semn de intrebare, un `dar daca...`.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    De multe ori si eu ma gandeam sa o tau de pe aici....insa sotul meu e mai patriot, mai pragmatic........nu o ducem rau, dar nici nu le lafaim....asta ar fi motivul principal pentru care as emigra...am numeroase rude plecate in starinatate, prin diferite tari....fiecare dintre ei si-au gasit un rost, e adevarat se munceste mai mult ca in Romania...dar macar nu se moare de foame...sensul figurat desigur....Cainii nu sunt cu colaci in coada nici aici si nici acolo....diferenta cred ca o face nivelul de trai.....un om de rand de la noi abia traieste de la o leafa la alta ....

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de LaraRo Vezi mesajul
    Ai pleca si tu daca n-ai avea ce face. Putini pleaca din dorinta de aventura, majoritatea o fac pentru ca nu mai au alta solutie.
    probabil ca ai dreptate, nu te contrazic total, dar vezi tu, acum si am si mai mult de atat sunt in situatia in care am un post de munca stabil si mai mult de atat o meserie care totdeauna va fi cautata in Rom si cu sacrificii ( adica ture suplimentare, garzi multe ) totdeauna mi-as putea asigura un trai decent. fereasca Dzeu de situatii critice

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari