Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

A ramas insarcinata desi era deja gravida

O americanca si sotul ei, dupa ce s-au lupatat cu infertilitatea cativa ani, s-au gandit serios sa adopte un copil din strainatate pentru a-si indeplini visul de a avea o familie.

Dar intr-o incercare disperata de a avea un copil al lor, cuplul a mai incercat o data si, intr-o duminica norocoasa, testul de sarcina al Juliei a fost in final pozitiv.

Pentru ca cei doi s-au straduit atat de tare sa aiba un copil, Julia a ramas insarcinata de doua ori in decurs de doua saptamani, socand lumea cu vestile sale despre sarcina.

Julia este una din cele 11 femei care au ramas insarcinate fiind deja gravide. Copiii ei desi s-au nascut in acelasi timp, nu pot fi declarati gemeni, avand date de conceptie diferite.

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    Am citit si eu articolul aparut despre Julia,mi se pare ceva ciudat sa ramai insarcinata din moment ce tu esti deja insarcinata...incurcate mai sunt caile Domnului

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    Fenomenul se numeste "superfetatie": doi bebelusi sunt conceputi Ón momente diferite, dar se nasc Ón acelasi timp. Din punct de vedere medical, ei nu pot fi considerati gemeni.

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    interesant...
    am vazut un documentar.. acum vreo 2 ani.. tot asa cu o tipa ce avea 2 bb dar conceputi la date diferite.. si erau in saptamani diferite...
    ziceau in docmentar ca in asemenea cazuri pot fi conceputi si cu doi parteneri...
    ciudat.. dar uite ca se intampla..
    eu cred ca din pricina tratamentului...

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Se intampla asta pentru ca avem doua ovare, care, in mod normal, ar trebui sa expulzeze cate un ovocit in fiecare luna, dar alternativ, nu cumulativ. In unele cazuri insa, la putin timp dupa eliminarea de catre un ovar al unui ovocit, elimina si celalat ovar un alt ovocit. Ele sunt ambele apte de a fi fecundate si uite asa se intampla ce se intampla..

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    super ciudat suna. prima data cand aud de asemenea caz. sa numai zic ca am citit titlul de 2 sau 3 ori :)))) sry

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    super! sa fie sanatosi copiii!

manuelamanu
    Guest
    Multa sanatate familiei!
    Prima oara cand aud de un astfel de caz... E un caz rar si nu cunoscut pt multa lume, alias eu , care abia am aflat de asa ceva.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    gabi,unde-i sursa la povestea asta? sa citesc si eu

interesanta treaba! n-am avut habar ca se poate si asa :D
    oricum,tind sa cred ca datorita tratamentului de infertilitate urmat inainte s-a intamplat asa! chiar si un procent mic sa fie!

Floricica Nou Venita sendra's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2013
    Postari in forum
    1
    Vorba aceea : " Unde dai si unde crapa..."

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari