Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nefericire Probleme interminabile in casnicie

Buna ziua. VOi dezbate un subiect care ptr multe dintre voi este destul de cunoscut si anume probleme interminabile din casnicia mea, daca o mai pot numi asa. Desi am incercat de dragul fetitei cumva sa am rabdare si sa schimb ceva sa fim impreuna,realizez ca nu se poate sub nici o forma. singurul motiv ptr care mai suntem impreuna de ceva timp este fetita, ca stiu ca nu o pot lua de la el. de sentimente sa fiu sincer nici nu se mai pune problema.Poate uneori simt ca as mai tine la el ,dar in ultima vreme nici asta numai cred. De unde imi dau seama? nici numai vreau sa ma ia in brate sau sa ne apropiem prea tare..!!?? Ce e de facut in cazul asta?nu imi imaginez restul vietii langa o persoana fata de care numai simt nimic si langa care nici nu imi e bine nici din alte puncte de vedere. Cea mai recenta din certurile noastre a fost cea de aseara,motivul fiind cam asa, eu am fost in romania acum 2 saptamani , ok si a vrut si el sa se duca cu prietenii la casa de pe munte ptr o seara,bun n am zis nimic.. a plecat joi pe la 2 si a venit vineri la 9seara,ce ma deranjat f tare este ca nu ne a sunat vineri deloc si acolo nu prinde telefonul,decat daca ne suna de pe fix de la restaurantul de langa casa ,cum a mai facut o de altfel.deci ne am cam luat la harta ca nu a venit devreme cum a zis si ca nu ne-a sunat deloc&nici noi nu am putut lua legatura cu el..,fetita sa culcat mai devreme la 10 ca era obosita si noi am ramas , el a fost plecat jumatate de ora la cafenea si a venit acasa, eu eram la calculator si el la tv.in jur de ora 12 a zis ca se duce sa faca dush si in pat,eu am mai ramas ..nu imi era somn. ma tot sacait sa fac dush sa vin la culcare si eu nu am vrut, am zis mai incolo. pai la 1 a venit nervos si zicand vrute si nevrute sa imi inchida pc ul ca e 1.am zis bun mi ai inchis calculatorul ca asa vrei tu. eu ti am zis ca nu mie somn si o sa stau la tv,dar la culcare tot nu vin.a inceput logic sa jigneasca si sa traga de mine ,eu m am opus si am cazut in fund si acum vreau sa zic ca ma doare f tare pe o parte nici numai pot sta. Desi mie cam greu sa ma destainui aici si sa dau detalii ptr ca mie rusine ,ma gandeam ca o parere de la niste sotii si mame mult mai mature decat mine ,mi ar prinde bine inainte sa i au o decizie. va multumesc.

miki00
    Guest
    Georgiana, mama, asta e capitolul doi de la 'vreau sa divortez", topicul pe care l-ai deschis nu cu prea multe luni in urma.Mi se pare ca acolo multe dintre noi, cele cu mai multa sau mai putina experienta decat tine ti-am dat sfaturi, unele nu ti-au placut. Te invarti in jurul cozii din cate imi dau seama si ne invartim si noi cu tine. Ai vrea sa divortezi, dar nu poti sa iei copilul. Lucrurile stau la fel, solutia e aceaasi, divortu(n-ar trebui sa mai stai nici macar o zi dupa parerea mea ) , neputinta e aceeasi, nu o poti lua pe cea mica. Ce alte sfaturi crezi ca ti-am mai putea da ?

p.s. De ce te dranjeaza ca nu te-a sunat daca nu-ti mai pasa de el, daca nu mai ai nici un sentiment pentru el ? Eu una m-as fi simtit usurata ca nu il am prin preajma daca as fi fost in situatia ta. M-as fi bucurat in liniste de copilul meu.
    Modificata de miki00; 29.09.2012 la 10:26:48.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Buna!Eu nu stiu daca sunt mai matura sau daca am o mare experienta de viata dat fiind faptul ca am doar 22 ani ,insa imi permit sa iti dau niste sfaturi!
    In primul rand as vrea sa te intreb de cat timp sunteti impreuna si cat timp ai avut inainte de a face copilul sa il cunosti!
    Nu stiu de ce te deranjeaza ca nu te-a sunat daca zici ca nu iti mai pasa de el! In locul tau as fi fost cea mai fericita!
    Daca nu mai exista cale de impacare du-te si baga divort, lupta pentru copilul tau cu dintii in instanta ca tu sa castigi custodia! trebuie sa ai niste motive intemeiate cand bagi actiunea de divort!
    Cearta despre care povestesti tu de aseara mie mi se pare o copilarie sincer, probabil vroia sa stea cu tine in pat!
    El stie despre intentiile tale? Se poate ca el sa nu isi dea seama ca aveti problemele astea poate lui i se par certuri banale!

miki00
    Guest
    Citat Postat de cristina.sofia Vezi mesajul
    Buna!Eu nu stiu daca sunt mai matura sau daca am o mare experienta de viata dat fiind faptul ca am doar 22 ani ,insa imi permit sa iti dau niste sfaturi!
    In primul rand as vrea sa te intreb de cat timp sunteti impreuna si cat timp ai avut inainte de a face copilul sa il cunosti!
    Nu stiu de ce te deranjeaza ca nu te-a sunat daca zici ca nu iti mai pasa de el! In locul tau as fi fost cea mai fericita!
    Daca nu mai exista cale de impacare du-te si baga divort, lupta pentru copilul tau cu dintii in instanta ca tu sa castigi custodia! trebuie sa ai niste motive intemeiate cand bagi actiunea de divort!
    Cearta despre care povestesti tu de aseara mie mi se pare o copilarie sincer, probabil vroia sa stea cu tine in pat!
    El stie despre intentiile tale? Se poate ca el sa nu isi dea seama ca aveti problemele astea poate lui i se par certuri banale!

Cris, citeste celalalt topic ai afli toate informatiile astea.

Constat de multe ori ca sunt multe fete/ femei care raman intr-o casnicie fara sa mai aiba nici un motiv valid. Copilul nu e un motiv, de multe ori e un pretext.
    Georgiana, viata ta o fi inceput cu barbatul asta, dar sigur nu se termina cu el.Ai curajul de a-ti lua viata in propriile maini.Esti tanara, urata nu esti, ba dimpotriva, poasta nici atat nu esti, ce pisici albastri te complaci in situatia asta????? Trece vremea si relele se aduna, nu lucrurile bune. Nu vezi ca nu se intampla nimic care sa te faca sa crezi ca iti poti salva casnicia???. O sa ajungeti sa va scoateti ochii daca o duceti tot asa .Elibereaza-te, dai si lui libertatea de a face ce vrea (fara sa-ti pese ,ca observ ca iti cam pasa, semn ca esti posesiva) si ia-o de la capat. Creste-ti copilul in liniste si traieste si tu la fel.

Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Citat Postat de miki00 Vezi mesajul
    Cris, citeste celalalt topic ai afli toate informatiile astea.

Constat de multe ori ca sunt multe fete/ femei care raman intr-o casnicie fara sa mai aiba nici un motiv valid. Copilul nu e un motiv, de multe ori e un pretext.
    Georgiana, viata ta o fi inceput cu barbatul asta, dar sigur nu se termina cu el.Ai curajul de a-ti lua viata in propriile maini.Esti tanara, urata nu esti, ba dimpotriva, poasta nici atat nu esti, ce pisici albastri te complaci in situatia asta????? Trece vremea si relele se aduna, nu lucrurile bune. Nu vezi ca nu se intampla nimic care sa te faca sa crezi ca iti poti salva casnicia???. O sa ajungeti sa va scoateti ochii daca o duceti tot asa .Elibereaza-te, dai si lui libertatea de a face ce vrea (fara sa-ti pese ,ca observ ca iti cam pasa, semn ca esti posesiva) si ia-o de la capat. Creste-ti copilul in liniste si traieste si tu la fel.
    am citit mai demult celalalt topic!
    Parerea mea e ca nu esti sigura daca vrei sau nu sa divortezi! De atunci divortam de 100 ori! Ti-e fica ca iti ia copilul? Bineinteles ca se va lupta pt copilul lui ca e normal asta dar si tu trebuie sa lupti! Ai cum sa cresti copilul? Intoarce-te in tara poate te vor ajuta parintii ca nici in Grecia nu e lapte si miere! Stii cate femei sunt singure si isi cresc foarte frumos copiii? Foarte multe! In ziua de azi nu mai exista prejudecati de genul: e o rusine sa diortezi! bineinteles cand te casatoresti nu iti doresti sa se intample asta dar daca se ajunge aici nu are rost sa va chinuiti singuri! oricum mai devreme sau mai tarziu copilul va resimti tensiunile dintre voi sii nu va fi un copil fericit chiar daca zici ca stai entru copil! asa ca gandeste-te odata viata trece nu asteapta in loc dupa noi!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Hmmm... Nu prea am vrut sa ma bag in discutia asta, cum nu am facut-o nici pe celalalt topic, insa voi spune si eu ceva. Am 37 de ani si o casnicie ratata in trecut. Si eu m-am casatorit tanara, aveam doar 21 de ani, insa nu am avut copii si dupa 8 ani s-a terminat totul, in relatii absolut cordiale, fara jigniri si fara probleme deosebite. Pentru ca dupa pronuntarea divortului, analizand lucrurile la rece si fara celalt prezent sa ne dam seama ca de fapt nici nu am incercat intr-adevar sa facem ceva concret pentru a salva ceva. Am fost egoisti, fiecare a gandit doar pentru el, a simtit numai pentru el, nu l-a inteles si nu a comunicat celuilalt asa cum trebuia lucrurile. Reprosurile sunt una, discutia sincera cu o persoana cu care imparti viata e altceva. Acesta e trecut, insa am invatat din el sa nu repet greselile si sa fiu dreapta cu cel de langa mine, sa impartim responsabilitatile, momentele bune si rele, sa luam deciziile impreuna, chiar daca e vorba de unele minore sau majore. O femeie e capabila sa ia fraiele unei familii si sa o coordoneze, sa o faca sa mearga asa cum trebuie. Oamenii sunt oameni, in marea lor majoritate inteligenti si dispusi sa faca sa functioneze o relatie, mai ales daca simt ca ACASA e BINE. Sentimentul de siguranta, de a te simti acceptat si inteles sunt esentiale.
    Georgiana, nu mi-o lua in nume de rau, insa mie mi se pare ca inca sunteti copii, adolescenti, care s-au trezit intr-o relatie formala si cu un copil, dar care nu au avut timp sa se bucure de asa-zisa viata inainte. Ca fiecare dintre voi inca are nevoie de libertate si in acelasi timp de atentie totala din partea celui de langa el, copilul pe care il aveti minimalizand putin aceste lucruri deoarece e firesc sa capteze toata atentia. Eu nu stiu daca divortul e o solutie. Si nu sunt pentru, desi, daca nu ar fi fetita la mijloc, ti-as recomanda sa o faci. Poate o separare ar fi mai indicata. O separare care sa nu implice despartirea copilului de tata, fiidca ne place sau nu figura paterna e la fel de importanta ca cea materna. Si in niciun caz sa nu-ti treaca prin cap sa folosesti fetita ca arma impotriva lui sau pentru a-l tine langa tine. E cea mai mare greseala pe care o poti face. Toate se vor intoarce, mai tarziu, impotriva ta, mai ales daca el iubeste copila. E adevarat ce spunea o mamica mai devreme, barbati gasesti, poate chiar mai buni, esti tanara, frumoasa, inteligenta. Dar tata adevarat pentru copil mai gasesti? Eu nu m-as hazarda sa afirm ca da, mai ales la ce plina e lumea de nebuni! O separare nu inseamna ca fiecare incearca sa gaseasca pe altcineva sau ca intra in alta relatie dupa zicala cui pe cui se scoate. O separare e pentru a analiza la rece sentimente si situatii, pentru a vedea fiecare dintre voi in ce grad e capabil sa asimileze distanta si sa se descurce pe piciaore lui.
    Sunt de acord ca exista multe femei care isi cresc copiii frumos singure, insa dezvoltarea psihica si mai ales afectiva a unui copil provenit dintr-o familie monoparentala nu este la fel cu cea a copilului care provine din familie unita in care tata si mama au un rol bine determinat. Asta ti-o spun din experienta lunga pe care o am in lucrul cu copii proveniti din diferite medii familiale. E o paranteza, dar nu pot sa nu o fac.
    Orice decizie ai lua, trebuie sa iti apartina in totalitate, noi aici exprimam puncte de vedere subiective care nu e bine sa te influenteze. Analizeaza raspunsurile pe care le primesti, analizeaza situatia voasttra, analizeaza-ti sentimentele fata de el dincolo de reprosuri pentru ceea ce face sau nu face si abia dupa aceea decide. Si fa-o in favoarea ta si a copilului tau. Eu te vad capabila de discernamant, chiar daca esti atat de tanara. Prin postarile tale ai demonstrat de multe ori maturitate de gandire peste varsta pe care o ai, asa ca eu cred ca vei face ceea ce e bine si vei reusi sa iti faci viata asa cum iti doresti tu sa fie. Cu muuuulta rabdare si cu multa dragoste. :) Succes mult si sa fii tare si lucida!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    In primul rand daca am ales din nou sa postez pe acest subiect ,nu inseamna ca ma invart in jurul cozii. din contra am incercat si am ascultat sfatul de la voi si anume sa incerc sa mai salvez ceva, sa am rabdare si poate chiar sa ma mai schimb si eu. dar avand in vedere ca simt ca efortul si interesul asta e doar din partea mea, tin sa spun ca am obosit si m am saturat sa ma lupt cu morile de vant,incep sa cred ca sunt prea tanara ptr situatia asta si ca se complica si mai tare. El e tare iute la nervii , nu se enerveaza din orice , dar atunci cand o face ptr mine e ultimul om de pe pamant. felul in care vb ,injurii. amenintari. daca as fii fost in tara mea si sprijinul cuiva cu siguranta as fii facut pasul de ceva timp. dar aici si sa zici ca imi strang bagajul si plec cu fata?unde m as duce?si daca ar fii sa inchiriez ceva, imi trebuie avans pe 2.3luni , sa imi gasesc de lucru trebuie sa umblu si fata in timpul ala cu cine sta?la gradiniti nu cred ca o ia nici la anul si el ma ameninta ca oricum fata ramane la el si ca ar fii in stare sa ma omoare daca o i au ceva. Este clar un caz acum din 25sept 2 un cuplu,ambii greci.probabil sau despartit si ea a luat fata si a fugit, peste tot este afisuri ca fetita e disparuta cautata de tata si ea cu poza ca este cautata de politie.
    cel mai rau caz si deaia ma codesc atat de mult este ca fetita sa ramana la el si la parintii lui. nu zic ca nu este un tata bun ca m ar bate D-zeu si bunicii fetitei sunt oamenii cumsecade care o iubesc f mult,dar eu ar insemna sa plec ptr o vreme in tara, sa imi pun ordine in ganduri si lucrurile la punct , eventual sa lucrez si sa pun niste banii deoparte si dupa un timp cand se vor linisti si apele sa ma intorc sa incerc sa ma stabilesc din nou aici , desi nu prea ma acomodez,desi de 5ani locuiesc aici,nu imi place oraselul acesta unde locuim. Daca nu m as gandi la fata nu as sta sa imi tocesc creierii si nici sa va rapesc poate timp pretios unora dintre voi. nu putin sunt altele care pleaca si uita de copiii si nu le intereseaza, n au mustrari de constiinta si etc. Eu una nu sunt asa si tot mai incerc sa caut o solutie favorabila si fetitei , care se pare ca nu gasesc.

Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    intr-adevar e o situatie speciala dar eu cred ca te-ai grabit cand e-ai maritat cu el! nu ai avut suficient timp sa il cunosti?

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de cristina.sofia Vezi mesajul
    intr-adevar e o situatie speciala dar eu cred ca te-ai grabit cand e-ai maritat cu el! nu ai avut suficient timp sa il cunosti?
    nu am avut suficient timp sa il cunosc , din pacate am gresit si ne am grabit . sa intamplat sa raman si insarcinata si asa ne am casatorit. dar acum numai conteaza ce a fost si ce sa gresit inainte. acum e important ce se mai poate face..

miki00
    Guest
    Georgi, ori ramai si inghiti injuriile lui ca sa poti sta cu fetita, ori cauti un avocat bun, bagi actele de divorti si te lupti pentru ea. Ori o separare de fapt in casa (desi in Grecia nu e acceptata din cate stiu separarea legala "consfintita" de tribunal) adica fiecare cu pisicii ma-sii , ii lasi libertatea sa faca ce vrea si tu la fel , evident in limita bunului simt. Si asta ca sa fiti amandoi in preajma copilului. Dar eu separarea nu o vad ca o solutie viabila atata vreme cat tu nu ai posibilitatea sa stai singura din motive materiale. Si tu il vei suna cand el uita sa o faca si pot sa pun pariu ca si el va face ce a facut aseara.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Din cate am inteles din postarile tale si mama ta locuieste in Grecia.De ce nu ii sugerezi sotului o separare temporara,de cateva saptamani si sa pleci la mama ta?Asa va sti si el unde sunteti si veti avea timp sa vedeti daca va e mai bine impreuna ,sau separat.Ai mentionat ca si parintii lui sunt oameni ok,ai putea sta si la ei o perioada,nu cred ca ar fi impotriva.
    Fetele ti-au adresat o intrebare,la care vad ca nu ai dat un raspuns.De ce astepti sa te sune,din moment ce abia il mai suporti cand este acasa?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari