Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tero_no1's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2013
    Postari in forum
    1

Probleme cu nasii

buna, am si eu o mare problema..........
    am fetita mica care mai are putin si face un an si nasa ei e de negasit, a vazut-o o singura data, la botez nu a venit nici la spital este verisoara sotului meu, ( aia mica este nascuta in iulie 2012 - botezul l-am facut in septembrie, de atunci nu am mai vb cu ea, am incercat sa o sunam dar nu raspunde ) si acum nu da nici un semn. ne-am intalnit intamplator pe strada si ne-a intrebat cand e ziua ei si a zis ca vb la tel, nici un semn de atunci.....
    sunt disperata, as vrea sa pun alti nasi, stiti cumva daca se poate, timpul ne preseaza, la 1 an vine si "turta". a mai patit cineva asa ceva (stiu ca e putin probabil)?
    tin sa mentionez ca nu am avut nici o pretentie la botez: carucior, pat, etc....am primit 2 costumase
    va rog fetelor daca ati trecut prin asta sa ma ajutati si pe mine cu un sfat
    multumesc
    Modificata de tero_no1; 10.06.2013 la 17:27:42.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Am citit de 3 ori postarea si nu am inteles nimic, sau ce am inteles e total gresit. Ai probleme cu nasii de botez ai fetitei. Botezul a avut loc sau nu? Daca da, cum adica ai vrea sa pui alti nasi???! Explica mai clar daca poti.

tabitha
    Guest
    Am mai pus o virgula, doua si am inteles postarea.In concluzie, nu s-au mai vazut de la botez ,din septembrie 2012.Ruperea turtei tine doar de traditie,nu afecteaza in nici un fel crestinarea copilului.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mda, mesajul a fost editat si acum e mult mai clar.
    Tero, eu nu iti inteleg disperarea. Nu sunt nici primii si nici ultimii nasi dati la fund, stai linistita. Si ai mei tot dintr-astia "scufundati" sunt, si n-a murit nimeni din atat. Nici eu, nici ei. Turta, asa cum spune si Tabitha, tine de traditie. La mine, a tinut loc de nasi una dintre matusi...
    Si-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa...

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    dar de ce asa mare disperare cu turta? ce se intampla daca nu rupi turta? Asta e doar un obicei peste care poti trece fara probleme!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    A fi nas ar trebui sa insemne un singur lucru - a fi parintele spiritual al copilului pe care il botezi in fata lui Dumnezeu. NU inseamna ca bebelusul trebuie sa poarte in mod obligatoriu numele dorit de ei, sa te duci de sarbatori cu multe cadouri la ei, etc.
    Daca nasii copilului tau nu sunt asa cum ar trebui , e problema lor...
    Copilasul tau va creste frumos si sanatos si fara prezenta lor, si fara turta rupta de ei....Daca insisti sa-i rupi turta micutei, poti apela la un prieten apropiat. Aceste este un simplu obicei, o traditie, pe care o poti respecta sau nu.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    draga mea, nu este nici o problema, si fetita noastra cea mai mica are niste nasi "scufundati", care au facut mare tam-tam la botez, dupa care nu au mai dat nici un semn de viata, nu stiu nici macar data nasterii finutei lor, asa ca la 1 an am luat-o ca "nasica de motz" pe o prietena care a fost prima care m-a sunat de ziua dariei si i-a urat "La multi ani!" - prima dintre toti prietenii si cunostintele noastre; stai linistita, asta sa fie singura ta problema pe care o vei avea vreodata cu pitica ta!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari