Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita baly's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2013
    Postari in forum
    1

Probleme cu bunicii

Buna ziua! Sunt noua printre mamicile de aici. ... si cu probleme. Am mare incredere ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Eu nu mai stiu ce sa fac. Avem 28 de ani si doi baieti minunati si doriti, dar din nefericire nu am avut pana in momentul asta posibilitatea sa ne luam o casa a noastra. Eu am contract pe perioada determinata, iar sotul meu are un PF... si s-a ferit pana acum de profit. De aceea locuim cu parintii mei. Sotul meu e orfan de ambii parinti... si ... fara proprietati. Si-a dorit enorm o familie a lui. De cand ni s-au nascut copiii avem numai probleme cu parintii mei. Incearca pe cel mare sa il indeparteze de noi, il invata sa minta, il obliga sa stea la TV, il face sa se simta vinovat daca ii da ceva de mancare. In casa e un vacarm... tata bea, iar mama mea a avut mereu o pb cu mine. A incercat mereu sa ma infunde si sa ma faca sa ma tarai. Am avut f multe divergente, nu ne-au ajutat cu absolut nimic (l-am nascut pe V-primul baiat, in ultima sesiune la Facultatea de Medicina si am invatat pentru Rezidentiat cu el in brate), desi ar fi fost floare-la-ureche pt ei. Noi ne-am facut nunta (ei ne-au cerut bani pt benzina pe care au consumat-o venind la nunta, nici vorba sa ne dea bani sau altceva). Nu stau deloc cu copiii, desi l-a inceput am vrut. Acum nu am avea incredere. Nu au iesit niciodata cu ei in parc sau sa le ia o jucarie... Ba, maica-mii ii este ciuda pe ei ca seamana cu mine... Vad cat de multe facem si parca nu mai stiu ce sa faca sa ne puna bete in roate. Mereu ne barfesc peste tot, isi atribuie toate realizarile noastre si mint fata de straini ca sa para ca sunt sacrificati- doar noua sa ne fie bine! E un cosmar!!! Vorbele sunt nimic pe langa ce e defapt aici. Teroare psihica... Cand eram copil m-au traumatizat... ma faceau sa ma simt ingrozitor, ma uitau la gradinita. ... Astazi a sarit la bataie la mine si a aruncat de perete calculatorul cu care sotul meu face bani pentru ca bebele meu de 3 luni o deranja de la discutia cu o vecina. Mentionez ca nu stam pe cheltuiala lor, desi ne-a zis ca ne inmultim ca caldararii in casa lor, pe spatele lor. Mereu ne judeca, ne comenteaza, nimic nu e bine din ce facem... Numai sicane, ura... Situatia e critica, pentru ca ce am tras eu ... e deja de domeniul trecutului, dar as vrea ca baietii mei sa traiasca fara sa vada certuri, ura, invidie, sicane, jigniri! Nu putem sa ne mutam prea curand, si poate multi ma vor judeca ca am facut copiii fara sa am bazelele puse, dar numai eu stiu cat mi i-am dorit si, stiind ca am probleme, m-am grabit sa am copii... si ii ador! Poate cineva dintre dvs. are o experienta asemanatoare sau ma poate ajuta cu un sfat... Pentru ca eu sunt in pragul disperarii. Multumesc!

sadia
    Guest
    Faceibilul posibilul si imposibilul sa va mutati..........nu exista solutii aici.Faza cu aruncatul calculatoruluie mi/a dat un fior pe sira spinarii.......

Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    61
    asta e si parerea mea, cu toate ca va fi greu va trebui sa va mutati, cautati ceva cu chirie, pt ca alta opurnitate nu ai.

Floricica Nou Venita cristela1's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    88
    Cel mai sanatos pentru voi patru e sa iesiti din mediul ala.Daca nu pentru voi,macar ganditi-va si mobilizati-va de dragul copiilor.Nu vrei sa aiba o copilarie la fel de nefericita ca si a ta,nu?Stiu ca e greu dar sper sa reusiti cat de curant!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Ce aveti de facut?
    1. va mutati cu chirie ca sa scapati din infernul ala
    2. tu esti medic rezident, din cate inteleg? dupa ce termini rezidentiatul, plecati afara ca sa castigi mai bine, pt ca in tara ai avea salariu de medic stagiar foarte mic
    Nu imi pot imagina cum stati voi acolo cu 2 copii mici si cum ai putut tu sa inveti cu un bebe de 3 luni in brate...

Floricica Nou Venita dndlena's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    Oau groaznic.Pe langa ce povestesti tu viata grea pe care mi-o face soacra mea parca nu mai e asa rea.Sunt cu sufletul alaturi de tine ca nu te pot ajuta cu altceva.Uite noi cand am avut probleme cu socrii nasii nostri au insistat sa ne mutam la ei(noi tot cu socrii stam).Nu aveti pe nimeni unde sa plecati ca ma gandesc ca daca aveati posibilitate baneasca va mutati de mult cu chirie?Nu ai ce sa faci decat sa te linistesti si sa gasiti o solutie ca nu este un mediu bun pt a creste 2 ingerasi

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Ati incercat sa vorbiti pentru o locuinta sociala ? Stiu ca e dificil dar mergeti cu copiii de mana si insistati zi de zi , spuneti-le problema . E foarte greu prin ce treceti iar copii pot avea probleme mai tarziu . Poate puteti sta la niste prieteni un timp pana gasiti sa va mutati . Nici nu imi pot imagina cum e sa stai in casa cu asemena oameni . Si eu stau cu mama dar fara ea as innebuni .

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    E tare greu cand esti la inceput de drum si nu ai nici un sprijin de la nimeni,nici de la cei care chipurile ar trebuii sa iti fie aproape.Parerea mea,gasiti-va o locuinta,e tare greu,stiu, dar decat sa iti cresti copii in acel mediu,mai bine fa tot posibilul si pleaca acum cand copii sunt mici.Daca voi va iubiti si va intelegeti doar asta conteaza,lasa totul in urma.Sunt parintii tai,este adevarat,dar din cele ce am citit mai sus iti sunt mai degraba dusmani(iertata-mi fie expresia,dar eu asa ii percep)Poate am fost cam dura,ce am vrut sa spun:nu tine cont de parerea nimanui,fa ce este mai bine pentru familia ta.Pupici si poate ne mai auzim.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari