Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Prietenia adevarata exista sau e un simplu mit?

In opinia mea nu am avut parte de o prietenie adevarat, poate doar simple cunostinte si cam atat.Mai ales ca de multe ori mi-am luat-o "in freza" cu asa zisii prieteni care de fapt vroiau sa para ceea ce nu sunt.
    Dupa parerea mea e un simplu mit.
    Voi ce credeti?

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    Nici eu nu cred ca exista prieteni ci doar cunostinte.Parerea mea ca poate mai sunt persoane care intradevar se inteleg ca fratii si atunci se poate considera prietenie dar in rest toti suntem niste cunostinte

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu cred ca viata mea ar fi fost mult mai fada si trista fara prietenele mele, am depasit multe momente grele cu ajutorul lor, dar am impartasit si multe momente fericite, bineinteles. Dupa moartea bunicii mele (care m-a crescut), familia prietenei mele cele mai bune a devenit si familia mea, m-au ajutat enorm. Nu am multe prietene, dar cele pe care le am imi sunt prietene adevarate, una singura m-a tradat si din expeprienta aia mi-am invata lectia, am invatat sa deschid ochii mari cand ma apropii de cineva.

Cunosc persoane care n-au prieteni si nu le inteleg, mie prietenii imi condimenteaza viata si nu stiu ce m-as face fara ei. Daca sufar dupa ceva din Ro aici in Norvegia, cu siguranta ca sufar din cauza lipsei prietenelor mele. Mi-am facut si aici doua prietene, dar tot mi-e dor de prietenele mele de acolo.

In concluzie pot sa spun ca prietenele mele mi-au fost mult mai aproape decat neamurile in momentele grele si ma simt f norocoasa ca le-am intalnit.
    De-abia astept sa tragem un party impreuna cu piticii nostri cand mergem in Ro.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Exista prietenie adevarata. Acum, e la fel de adevarat, ca nu toate cunostiintele imi sunt prietene. Dar am 2 prietene pentru care as baga mana in foc. Care mereu mi-au fost alaturi, indiferent ca au fost prezente fizic sau cu o vorba doar, indiferent ca era miezul zilei sau miezul noptii.
    Insa cel mai bun si cel mai vechi prieten al meu este un barbat. Un barbat care imi este aproape de la 3 ani. De la gradinita. Am facut impreuna gradinita, scoala generala, liceul, iar mai nou este nasul Sofiei.

miha.b
    Guest
    prietenia adevarata exista ...
    pacat de cei care nu ajung sa o cunoasca .
    eu una o cunosc de vreo 30 de ani ...

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    am avut si eu parte de o prietena adevarata...greu dar din fericire mai exista...
    si pot sa vorbesc cu ea absolut orice!

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de miha.b Vezi mesajul
    prietenia adevarata exista ...
    pacat de cei care nu ajung sa o cunoasca .
    eu una o cunosc de vreo 30 de ani ...
    Ia povesteste-mi un pic ca m-ai facut curioasa...Eu am avut parte de foarte multe dezamagiri, asa-zisi prieteni care umblau numai dupa interes si dupa aia uitau ca exist.De asta consider ca prietenia adevarata nu exista, fiindca am fost pacalita de prea multe ori.

miha.b
    Guest
    da ... si indiferent de locatie ... drumurile in viata s-au impartit de mult ... dar ce a fost zidit ramane ...

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Exact asta am spus si eu, persoana de care va spuneam imi este alaturi de la 3 ani, acum amandoi avem 34, deci.... se poate
    acest lucru am incercat sa il cultiv si la Andreea. Are o prietena de la gradinita. Drumurile li s-au despartit acum 5 ani. Si tot sunt prietene. Se suna, vorbeesc pe mess, mai nou pe Fb, se viziteaza cate un w-e. Iar ca fapt divers, maine pleaca impreuna la munte pentru un w-e, intr-o excursie

miha.b
    Guest
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Ia povesteste-mi un pic ca m-ai facut curioasa...Eu am avut parte de foarte multe dezamagiri, asa-zisi prieteni care umblau numai dupa interes si dupa aia uitau ca exist.De asta consider ca prietenia adevarata nu exista, fiindca am fost pacalita de prea multe ori.
    pai vorbesc de prietena mea din clasa intai .. am facut scoala impreuna ... apoi despartiri temporare sau mai putin.
    deci locatia nu se pune ... am locuit impreuna o vreme apoi s-a mutat in alt oras.
    avem familii ... copii .. probleme ...
    ... dar totl e prins ca intr-o bucla ... indiferent de cat trece .... totul ramane la locul lui ...

sa nu mai vorbesc de de chestia paranormala ... intotdeauna avem premonitii cand se intampla ceva nu tocmai bine cu alta ...

cum sa zic ... cu o sora te certi ... cu o sora geamana nu prea ... e acea legatura ...

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de miha.b Vezi mesajul
    pai vorbesc de prietena mea din clasa intai .. am facut scoala impreuna ... apoi despartiri temporare sau mai putin.
    deci locatia nu se pune ... am locuit impreuna o vreme apoi s-a mutat in alt oras.
    avem familii ... copii .. probleme ...
    ... dar totl e prins ca intr-o bucla ... indiferent de cat trece .... totul ramane la locul lui ...

sa nu mai vorbesc de de chestia paranormala ... intotdeauna avem premonitii cand se intampla ceva nu tocmai bine cu alta ...

cum sa zic ... cu o sora te certi ... cu o sora geamana nu prea ... e acea legatura ...
    Foarte frumos....la mine au stat altfel lucrurile...La mine toate sa profite cat mai mult.....Si asta este o chestie pe care nu o suport...sa te prefaci ca imi esti prieten doar cand ai nevoie de ceva....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari