Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Nelamurit Parintii laudarosi

Fetelor voi ce parere aveti despre parintii mult prea laudarosi care exagereaza cu laudele atunci cand nu e cazul sau mai rau prin comparatie...
    Aici ma refer la laudele de genul :
    [B]Vai a ta nu umbla? a mea umbla la 7 luni...sau nu sta inca in fundulet la 8 luni? sau mai rau inca nu vorbeste la un an si ceva
    Pe mine chestiile de genul laudelor fara sens ma deranjeaza foarte tare fiecare copil e destept si frumos fiecare copil are anumite talente sau defecte nu sunt toti la fel...
    Chiar eu fiind mama observ la Sandra ca inca la un an si 7 luni nu vorbeste cum probabil ar vrea altii nu vrea pe olita nici macar sa faca singura...
    In schimb intelege tot ce ii spunem stie unde sunt diverse lucruri din casa ...si multe altele..
    Dar voi ce spuneti de genul acesta de parinti??? Fiecare parinte are dreptul sa isi laude copilul si eu o fac! Dar atunci cand altii isi lauda copilul doar ca sa te simti tu prost iar respectivul parinte cel mai cel voi cum procedati? Cum ii raspundeti sau il evitati?

Floricica Nou Venita deliabilescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    288
    Eu cred ca intotdeauna au fost si vor fi parinti care isi lauda copiii, dar nu este necesar sa fim noi acelea care asculta.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Toti parintii isi lauda copii,si eu si probabil si tu.O facem fara sa vrem,eu de multe ori ma trezesc ca vorbesc mult despre ea,incep sa povestesc tot felul de chestii care ma impresioneaza si uit sa ma mai opresc.Eu nu cred ca face nimeni intentionat,pur si simplu nu isi dau seama.Sfatul meu este sa nu mai pui la suflet si sunt sigura ca si fetita ta are atuurile ei,adica stie sa faca ceva ce alti copii poate nu stiu.Antonia mea de ex a mers destul de greu,la 1an a facut primii pasi si cam la 1an si 1luna a mers binisor,in schimb la 1an si 4luni cat are acum zice cam tot(multe pocite),stie animalele,cati ani are,cum o cheama,cum ma cheama pe mn si pe bunici,etc.Vladutz,baietelul nasilor a mers pe la 10 luni dar la vorba si a dat drumul in apropiere de 2ani si eu nu m am ofticat cand imi zicea nasa ca Anto a mers greu,ca Vlad a plecat mai repede.Fiecare copil are personalitatea lui si daca vorbeste mai trz nu inseamna ca nu este un copil istetz.Incearca sa vorbesti mai mult cu ea,eu i am cumparat pana sa faca 1 an niste carticele cu animale si asa le a invatat.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Eu zic sa te linistesteti sa-i aprobi cu zambetul pe buze.........E normal sa exageram uneori cu laudele la adresa puiului nostru.......e din prea multa dragoste..........
    Nu iti dai seama cam ce era odata in sufletul meu,cand toti imi spuneau ca copiii lor mananca la 8 luni"o pulpa de carne" si al meu un biet biberon..........
    Cumnata mea la fel......fetita ei avea vreo 15 kg la un an si manca vreo N banane pe zi........
    Am invatat sa ignor........conversez si atat........
    Acum mi de pare nostime exagerarile lor,.......
    Fii pe pace...

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Ghiocelule, a mea nici la 2 ani si 7 luni nu vrea sa stea pe olita. Olita si-o pune in cap si danseaza.
    Si nu vorbeste perfect nici acum. Eu ma inteleg cu ea si deocamdata imi e suficient.
    Si eu intalnesc mamici care exagereaza. Cel mai des intalnesc bunici care sunt de-a dreptul deplasate si mai grav este ca nici nu realizeaza.
    Da-le pace si ignora=le

Floricica Debutanta gini's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2006
    Postari in forum
    1.039
    Eu la primul copil ma necajeam cand auzeam ca sta in fund,a mea a stat tarziu,la 8luni,ca merge de la 10 luni , a mea a mers la 15luni:D,de vb a vorbit la 2 ani,i multe altele,acum l;a baiat nu am nici un stres,le face cand va fi pregatit.

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Toti parintii isi lauda copii,si eu si probabil si tu.O facem fara sa vrem,eu de multe ori ma trezesc ca vorbesc mult despre ea,incep sa povestesc tot felul de chestii care ma impresioneaza si uit sa ma mai opresc.Eu nu cred ca face nimeni intentionat,pur si simplu nu isi dau seama.Sfatul meu este sa nu mai pui la suflet si sunt sigura ca si fetita ta are atuurile ei,adica stie sa faca ceva ce alti copii poate nu stiu.Antonia mea de ex a mers destul de greu,la 1an a facut primii pasi si cam la 1an si 1luna a mers binisor,in schimb la 1an si 4luni cat are acum zice cam tot(multe pocite),stie animalele,cati ani are,cum o cheama,cum ma cheama pe mn si pe bunici,etc.Vladutz,baietelul nasilor a mers pe la 10 luni dar la vorba si a dat drumul in apropiere de 2ani si eu nu m am ofticat cand imi zicea nasa ca Anto a mers greu,ca Vlad a plecat mai repede.Fiecare copil are personalitatea lui si daca vorbeste mai trz nu inseamna ca nu este un copil istetz.Incearca sa vorbesti mai mult cu ea,eu i am cumparat pana sa faca 1 an niste carticele cu animale si asa le a invatat.
    ooo si cand ma gandesc ca sandra stie sa zica tata tete si ham ham si papa :)) in rest nu vrea si toata ziua buna ziua vorbesc cu ea si ii arat...ma gandesc ca nu vrea sa isi dea drumul probabil de ce e doar cu mine toata ziua cand o duc in parc printre copiii isi da drumul la gura si vorbeste pe limba ei

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    Eu zic sa te linistesteti sa-i aprobi cu zambetul pe buze.........E normal sa exageram uneori cu laudele la adresa puiului nostru.......e din prea multa dragoste..........
    Nu iti dai seama cam ce era odata in sufletul meu,cand toti imi spuneau ca copiii lor mananca la 8 luni"o pulpa de carne" si al meu un biet biberon..........
    Cumnata mea la fel......fetita ei avea vreo 15 kg la un an si manca vreo N banane pe zi........
    Am invatat sa ignor........conversez si atat........
    Acum mi de pare nostime exagerarile lor,.......
    Fii pe pace...
    laura in ce priveste mancarea fiicamea e o mancaciosa acuma parca parca o lasa mai moala cu papa mananca doar cand ii e foame

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu una prefer de o mie de ori sa aud parinti laudarosi, chiar daca exagereaza, decat sa ii aud criticand si injosind copilul. Daca stau si ma gandesc bine, ai mei parinti ar fi putut fi o idee mai laudarosi si mai putin critici. Am toata toleranta pentru parintii laudarosi- le zambesc si aprob ce copil extraordinar au- pt ca asa e, au un copil extraordinar :)

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    In ce categorie intra parintii care isi afiseaza prea des copiii?
    Ma refer la cei care iti trimit mailuri, sau pe fb, pe mess, pe forumuri, pe la parc iti arata poze cu copiii lor.
    Din cand in cand mi se pare ok, dar sa pui zi de zi sau , mai rau, copilul in exact aceeasi ipostaza, doar ca pozele sunt facute la cateva secunde distanta, sa pui 10 poze identice mi se pare deplasat.
    Si, in fond, ce se urmareste cu aceasta expozitie?
    Ce as putea eu sa comentez zi de zi?
    Ce pot spune decat:" e frumos, simpatic, dragut etc"
    Parintii astia ori sunt laudarosi, ori asteapta laude:)

Nu dati cu rosii, pur si simplu nu inteleg de ce procedeaza unii parinti astfel.

mada_lyna
    Guest
    pe mine ma deranjeaza suficient de mult, o anumita mamica, care are un baietel de 2 ani si 7 luni si care ,de fiecare data cand vorbim, ma intreaba :dar Robi a renuntat la pampers??a,nu???vai, pai al meu la 2 ani deja facea la olita singur...,sau e asa intelegator , a renuntat la tzitzi din prima, mananca tot etc. evident , face totul sa sune ,prin comparatiile pe care le face, ca fi-miu e cu 1 treapta mai jos ca baietelul ei. realitatea este alta: ea il bate pe fi-su de mic,saracul tremura in fata ei( asa a renuntat la pampers-de teama,la fel si cu tzitzi). de-aia e "mai intelegator" decat altii. mai are unul de 8 luni,si chiar azi imi zicea ca i-a dat una la pampers,si dak ridica tonul la el,se uita si el cu ceva teama.
    eu una o evit,dar nu e totul in viata cum vrem noi.
    si eu imi laud copilul,dar nu fac comparatii cu parintii altora,ca al meu e mai bun ,mai nu stiu cum ....
    si mi se pare de prost gust. pe mine chiar nu ma intereseaza ca un copil face x y lucru,ca nu e copilul meu.pe mine ma intereseaza doar de al meu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari