Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Parinti care nu-si sustin copiii

Nu stiu daca este cel mai bun titlu,dar eu as vrea sa va intreb daca ati intalnit sau ati trait ceva asemanator...Ca proprii parinti sa nu te ajute niciodata,sa nu aprecieze nimic din ceea ce faci,sa te acuze de promleme care nu te privesc,sa faca diferete intre copiii(in acest caz 4 copiii) sa ceara bani copiilor???
    Eu am parinti buni,de viata insa niciodata nu s au implicat ...nu i a interesat daca o duc bine sau daca copilul meu are ce manca,dimpotriva imi cer bani,ma acuza de diverse chestii si m am indepartat de ei am ajuns sa le inchid telefonul sau sa nu raspund...voi ce ati face?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si tu asta consideri "parinti buni?"

Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    ...Eu am parinti buni...

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Din pacate cunosc si eu situatia descrisa mai sus de tine Cryssa, dar nu este vorba despre parintii mei, ci despre cei ai sotului meu. E un subiect dificil si ma intristez cand aud ca exista astfel de persoane care nu isi sustin copiii. Sotul meu sufera de parapareza spastica, care se caracterizeaza printr-o deficienta de mers nu foarte grava; si spun asta pentru ca se poate deplasa singur fara probleme si lucreaza. A resimtit marginalizarea din partea mamei cand a fost dus la Cluj sa urmeze acolo o scoala speciala pentru copiii cu deficiente motorii. S-a adaptat dificil printre straini. A suportat, adolescent si chiar matur fiind, acuze grave din partea dansei, pe care o sa permit sa le citez:" nu esti bun de nimic, nu vei face nimic niciodata, pe tine nu te angaja nimeni nicaieri..."etc, etc. In perioada in care eu si sotul meu am fost prieteni, pana sa ne casatorim, dumneaei a invocat foarte des diferenta de studii dintre mine si sot. A o ruga sa te ajute cu ceva este o munca titanica, imprumutul unei sume modice de bani cu garantia ca va fi inapoiata creeaza un tam tam enorm, este genul de femeie care vesnic se plange de conditia sa. Parintii sotului meu au divortat din copilaria sa, iar tatal a fost absent, este dezinteresat de copiii sai (sotul meu mai are o sora). Cred ca as putea umple multe randuri descriind acesti parinti, dar nu cred ca se vor schimba. Cu regret spun ca astfel de oameni exista...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Da, cunosc si eu astfel de parinti. Pare incredibil si totusi exista.
    Chiar si unchiul meu (fratele mai mare al mamei, pe care il iubesc foarte mult) se incadreaza in aceasta categorie. la el situatia e putin mai speciala, pentru ca are si ceva probleme psihice (sufera de o forma de paranoia, epilepsie etc). la prima vedere este un om si un parinte absolut normal, dar noi, cei din jurul lui stim cum stau lucrurile. Cel mai mai afectata este insa fiica lui (vara mea) care din cauza atitudinii parintilor ei (si sotia unchiului meu e pe aceeasi "frecventa" cu el) a avut o copilarie foarte nefericita (noroc cu mama mea care ii mai umplea golurile din suflet).

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    In toate aceste cazuri si in multe altele, este vorba despre o sufrinta familiala, vorbind despre familie ca un gup, ca un intreg si nu ca de o suma de membrii. Daca am compara familia cu corpul, o parte din ea produce suferinta alteia. Mai ales daca este vorba de copii, ei resimt ciar daca pana la o anumita varsta nu pot exprima aceasta suferinta.
    Cum se produce acest fenomen prin care se pare ca parintii ajung sa nu-si iubeasca, aprecieze, ajute copiii? Este cu siguranta dificil de dat un raspuns pentru toate cazurile dar putem sa spunem ca parintii nu au investit acel copil, de cand era mic (cazul unui copil care este altfel decat si l-au imaginat sau bolnav sau cu o deficienta care chiar daca este minora le raneste imaginea), chiar dinainte de a se naste (un copil nedorit sau conceput printr-o suferinta) sau i s-a retras investitia afectiva cand era mai mare di pricina diferentei dintre asteptarile parintilor si actiunile copilului.

Pentru ca aceste suferinte sunt uneori foarte mari si impieteaza viata de familia, casatoria, dezvoltarea copiilor etc. a aparut o forma de ajutor psihanalitic in care este primita familia cu toti membrii care doresc sa vina - terapia psihanalitica de familie. Scopul ei, a al oricarei forme de psihanaliza, este de a descoperi cauzele profunde care au condus la aceasta suferinta familiala si reluarea legaturilor fliale intre diferitele generatii (copii, parinti, bunici).

Din pacate aceste afecte (dispretul fata de proprii copiii, chiar violenta, neglijarea lor, asteptarile nerealiste etc) tind sa se perpetueze in cadrul familiei (copiii vad si simt ca proprii lor parinti nu sunt iubiti si apreciati de parintii lor etc).

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si mama soacra are o poveste asemanatoare,mama ei este ft rea,iar tatal este o persoane influentabila care se lasa condus de sotie.Soacra mea mai are o sora mai mica si mi a pov ca atunci cand s a nascut era ft mica(a nascut o prematur) si urata,avea par pe fata si Nicolita(mama lor)a vrut sa o dea la o alta femeie care era suparata ca facuse iar baiat.Ii spunea mereu doctorei ca nu o ia pe fata acasa ca e tare urata si ca ea mai are acasa o fata care e frumoasa.Pana la urma a ajuns sa o iubeasca mai mult pe Aida(sora lui mama soacra)decat pe soacra mea,dar e mult spus sa o iubeasca pt ca ea a spus ca ce e aia iubirea si dor ca ei nu i a fost niciodata dor de nimeni.In fine soacra mea a fost crescuta de bunica materna,iar cand au crescut fetele Aidei i a luat un apartament la oras,iar lui mama soacra nimic.A zis ca singurul lucru care il are de la mama ei e un lantic de aur pe care a zis ca o sa i l dea Antoniei(fetita mea)cand se va face mai mare.Mama soacra este o femeie ft buna la suflet desi a avut o viata ft grea,nu a fost iubita de mama,i a murit primul sotz inainte cu cateva zile de nunta(facusera doar cununia civila),pe sotul meu l a facut ft greu,cu tratament si dupa nu a mai putut ramane gravida niciodata.Pe noi ne iubeste ft mult,mie cand m am mutat la ei imi facea pachetul cand plecam la serv,imi cumpara bilete de autobuz,lucru pe care mama mea adevarata nu l a facut niciodata pt mine.Noi doua ne potrivim pt ca avem povesti de viata cam asemanatoare,pt ca si ai mei au facut diferente intre mine si fratele meu,si eu am fost crescuta de bunici pana la varsta de 7ani(atunci a murit mamaie si dupa 3luni si tataie).Tatal meu a fost o persoana dura si prea severa cu mine,nu si cu fratele meu.Pe el il trimiteau mereu la mare, a fost cand era mic cu fotbalul in Italia,Franta pe cand eu am vazut marea la 20ani si atunci pe banii mei pt ca ma angajasem.Lui Bogdan(fratele meu) cum a luat permisul,a doua zi i au cumparat o Skoda Octavia noua,daca le zic ceva de masina zic ca nu e a lui Bogdan ca e a familiei,dar atata timp cat el se foloseste de ea,tati ii plateste tot de la taxe la benzina uneori.M au ajutat si pe mine nu pot sa zic ca nu,cand ne am casatorit ai mei si cu socrii mei au platit tot si toti banii pe care i am facut ne au ramas noua si s au dus si la oamenii la care am ramas datori si cand m am mutat aici la casa ne a mai dat tati 7000lei sa mobilam ce putem cu banii astia,dar mie tot nu mi se pare corect pt ca lui ii ramane casa care valoreaza miliarde bune.Fratimio zice ca am casa,ca sunt egoista ca vreau sa ii iau lui ce e al lui,dar el nu se gandeste ca unde stau eu acum nu e casa noastra,e a socrilor.El e atat de egoist incat crede ca totul i se cuvine doar lui si mai nou se poarta si urat cu mami.

Floricica Nou Venita greenapple's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2012
    Postari in forum
    27
    e un subiect foarte delicat... e greu uneori in familie, dar e greu si fara.

Maria, poate comportamentul parintilor tai a fost diferit fata de fratele tau pentru ca si-au dat seama de greselile pe care le-au facut cu tine. stim si noi la randul nostru ca e greu sa iti recunosti propriile greseli in fata copiilor si incercam prin diferite metode sa compensam. parintii nostri au ajuns la o varsta la care nu-i mai putem schimba... nu ne ramane nimic altceva de facut decat sa nu le repetam greselile cu copiii nostri.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de greenapple Vezi mesajul
    e un subiect foarte delicat... e greu uneori in familie, dar e greu si fara.

Maria, poate comportamentul parintilor tai a fost diferit fata de fratele tau pentru ca si-au dat seama de greselile pe care le-au facut cu tine. stim si noi la randul nostru ca e greu sa iti recunosti propriile greseli in fata copiilor si incercam prin diferite metode sa compensam. parintii nostri au ajuns la o varsta la care nu-i mai putem schimba... nu ne ramane nimic altceva de facut decat sa nu le repetam greselile cu copiii nostri.
    Intre mine si fratele meu sunt doar doi ani de zile,singura diferenta e ca eu am iesit fata si ei si-au dorit baiat.Dar pe mine acum de cand m am casatorit,o am pe Antonia,am alta familie chiar nu prea ma mai deranjeaza diferentele astea.Cred ca i am iertat,desi imi mai aduc uneori aminte si da sper ca eu sa ma port altfel cu Antonia si sa ii ofer tot ce isi poate dori.O sa le dau in curand sansa sa se revanseze cat de cat fata de mine iar daca nu o sa o faca o sa aiba de pierdut.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Copilaria mea sia fratilor mei a fost exemplara-mama e cadru didactic am simtit iubire si sustiere si ajutor din partea lor insa de cand suntem toti 4 la casele lor parca au luat o razna...este o permanenta alergare si sustinere cand sustine pe 1 si sunt dusmani cu ceilalti 3 cand cu celalalt si tot asa.....eu am fost prima care a nascut-pe rebe o iubesc amandoi (e singura nepoata-fata) comportamentul lor nu este si pt ea doar catre mine personal...poate le este greu acum cu 3 nepoti(2 baieti si 1 fata) sa se imparta si sa fie partiala si mai suntem si noi 4 copiii ei...nu-i judec va spun ca au fost parintii perfecti pana acum 5 ani...sunt de viata te distrezi cu ei,nu au mentalitate invechita insa mereu se plang si nu au de ce ca au bani mai mult decat suficienti...insa cred ca zic asa ca daca cumva vreau sa le cer(nu ca ar fi cazul) sa nu mi dea....sper sa se schimbe ca ma doare fff tare raceala si ura lor asupra mea si a sotului meu...

Floricica Nou Venita michela73's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2011
    Postari in forum
    86
    v-am citit si m-am ingrozit,
    eu am crescut intr-o familie foarte frumoasa,am fost iubita fiind unicul copil,rasfatata in limita bunului simnt,sa nu credeti ca imi faceau coarne .cind mama sau tata imi spuneau nu,nu raminea
    dupa ce m-am casatorit mi-au facut casa,m-a ajuta mama cu baiatul cel mare din primele luni de viata,cind am plecat in italia m-a ajutat in continuare
    acuma 10 ani a murit tata,eu fiind aici de citeva luni,intre timp am divortat,am un avut un partaj lung si anevoios iar mama a fost care a mers in locul meu la tribunal
    ii multumesc din suflet ca ma ajuta,si de acolo de sus tata ma ocroteste
    Modificata de michela73; 23.03.2012 la 18:26:32.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    parinti mei sunt idoli si sfinti pt mine.........atat ca din 2003 nu mai sunt.........uneori ii cert ca de ce au plecat asa devreme(aveam 23 de ani si 3 ani de casnicie)........mau ajutat intru_totul,,,,,,nu stiu daca am ceva de reprosat vreodata........atat ca au plecat prea devreme.........

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari