Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696

Pareri despre regiunile tarii: Moldova, Bucovina, Oltenia, Muntenia,...etc

Deschid acest subiect, dupa ce am primit cateva apropo-uri si nu numai la adresa originii mele: moldoveanca, momentan bucovineanca.
    Mi se pare deranjant sa ti se adreseze cuvinte aiurea doar pentru ca faci parte dintr-o anumita regiune, fara alta motivatie, sau fara sa conteze subiectul unde ai postat si despre ce ai postat.

As vrea sa primesc aici, parerile voastre despre moldoveni, si nu numai, dar mi-as dori ca ele sa fie motivate, fara atacuri gratuite la persoana, chiar daca poate unii/unele ditre voi ati avut momente neplacute in preajma unei persoane dintr-o anumita regiune....

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Am sa incep eu, cu cateva pareri despre ardeleni de exemplu, care mi se par foarte nostimi, primitori, sufletisti, harnici, si demni de incredere.
    Despre olteni, nu am o parere tocmai buna, cred ca e si invers valabil. Au o anumita atitudine superioara fata de celelalte regiuni. In rest sunt oameni ca toti ceilalti.

Floricica Cu Vechime teofilar's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2009
    Postari in forum
    5.638
    buna maryann...eu nu pot sa imi dau cu parerea despre persoane ca apartinand unei anumite regiuni sau etnii sau nationalitati...dar pot sa spun ca nu suport persoanele prost-crescute, nepoliticoase, rautacioase sau/si frustrate...si daca nu in toate, macar in unul din apelative tot se incadreaza personale care nu sunt in stare sa poarte o conversatie decenta.
    Modificata de teofilar; 20.09.2011 la 07:11:41.

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Ahh Teo, din pacate asa e! Dar prefer sa nu comentez prea mult pe astfel de teme, ca de obicei se isca discutii urate...
    Nici mie nu imi place sa comentez sau sa emit pareri in functie de un anumit statut al unei persoane, dar fiindca am primit mesaje cu aceasta tenta, chair sunt curioasa, care sunt motivatiile pertinente pentru a desconsidera o persoana dintr-o anumita regiune.

Off-topic: Va pup!

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Oamenii-s oameni peste tot. Cu bune si rele. Si daca auzi apropouri, ce mare branza?Chiar trebuie sa le iei in considerare? Eu nu mi-as bate capul sa raspund unor oameni pe care atat ii duce capul. Oricum nu prea ii poti schimba

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Hi hi interesant topic.
    Eu stiu din bancuri, ziceri din popor, etc. ca ardelenii, dobrogenii, moldovenii, oltenii si altii sunt asa si pe dincolo. Nu enumar acum.
    In realitate omul, din o anumita zona geografica, poate fi cu totul altfel.
    Spre exemplu despre ardeleni se zice ca sunt molcomi si inceti (nu doar la minte ci si in altele). Ei! Eu zic ca ardelenii nu sunt deloc molcomi. Sunt in general firi iuti. Si foarte ospitalieri

Cat despre restul zonelor, eu nu am prejudecati.

Floricica Nou Venita LuciaB's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2011
    Postari in forum
    5
    Buna Mariann32, sunt chiar noua pe forum , sper sa ma primiti in colectivul vostru. Apropo de subiect , te inteleg , caci si eu sunt moldoveanca , chiar am avut vre-o doua experiente neplacute cand eram in jur de 20 ani.

Floricica Nou Venita LuciaB's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2011
    Postari in forum
    5
    Totul este sa nu pui la suflet, si daca cineva te judeca gresit , lasa-l, in timp parerea se schimba in bine, mie asa mi s-a intamplat.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Buna!
    Eu sunt jumatate moldoveanca, jumatate olteanca si locuiesc in Bucuresti. Am crescut in Oltenia, dar mergeam in fiecare an in Moldova, la bunicii din partea mamei si stateam acolo toata vara. Am cunoscut astfel si moldoveni si olteni, si cu bune si cu rele. Nu stiu daca ii caracterizeaza ceva anume pe toti, copil fiind imi pareau oamenii mai domoli si mai binevoitori in Moldova si mai aprigi la vorba si la fapta in Oltenia. Noua ne placea mai mult la bunica in Moldova!
    Acum imi dau seama ca era numai o impresie de copil, generalizam de fapt, extindeam caracterul bunicilor mele asupra tuturor celorlalti. Am cunoscut in viata si oameni si neoameni. Iar faptul ca erau oameni sau neoameni nu tinea, in niciun caz, de locul din care veneau, de regiunea de origine. Tinea de alegerea pe care o facusera, cred.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Eu sunt munteanca.
    Nu pot sa zic ca tin mortis sa ma numesc asa -in functie de regiune. Sunt eu si atat.
    Daca munteni or fi in vreun fel....habar n-am. :P
    Am auzit ici-colo pareri despre moldoveni,olteni,ardeleni...dar nu am dat crezare.
    Omu' e om...fara sa fie catalogat doar ca vine dintr-o anumita regiune. Eu n-am pus pret pe treaba asta niciodata.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Interesant subiect,eu sunt pe jumatate moldoveanca din partea tatalui originar din Sulita Botosani.La inceput ma deranjau apropourile care mi se faceau la serviciu cu privire la originea mea si ca atare le raspundeam in consecinta,acum pot spune ca sunt mandra de asta.Oamenii sunt in fel si chip nu-i musai sa fii moldovean si sa iti placa paharul,sau daca esti ardelean gata esti incet,Pentru mine omenia tine de bunul simt al fiecaruia, incerc sa nu judec omul dupa aparente si dupa ce aud de la altii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari