Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ungureanuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2011
    Postari in forum
    23

Obezitatea... o mica sau mare problema?!

Modernitatea se confrunta cu o serie de probleme de ordin social, cultural, religios etc. Printre acestea se numara si excesul ponderal, care detine de la un an la altul numere din ce in ce mai mari de victime. Acum ceva timp am urmarit pe Zone Reality o emisiune care a prezentat un caz al unei adolescente supraponderale din SUA, care, satula de viata anosta pe care o ducea, s-a hotarat sa mearga intr-unul din multiplele centre special create pentru tinerii care au nevoie sa piarda din greutate. A stat, deci, la departare de cativa km de casa aproximativ 3 luni si a invatat cum sa se controleze in fata mancarii, cum sa se multumeasca doar cu portii mici si a facut mult mai multa miscare decat a facut vreodata in viata ei. Pe langa toate acestea, a socializat, si-a facut noi prieteni si a devenit increzatoare si plina de viata. M-am gandit atunci automat la faptul ca in Romania nu exista astfel de centre si nici nu cred ca vor fi infiintate curand.
    Organizatia Mondiala a Sanatatii avertizeaza ca, la nivel mondial, junk food-ul este principala cauza a aparitiei obezitatii. In 2010, in Romania, a avut loc pentru prima oara Ziua Europeana Impotriva Obezitatii. Pacientii si comunitatea medicala, precum si politica din tarile Uniunii Europene s-au aliat pentru a promova un stil de viata sanatos. Persoanele obeze sunt supuse unor riscuri majore pentru sanatate, cum ar fi diabetul zaharat, bolile cardiovasculare, hipertensiunea arteriala si cresterea colesterolului in sange. S-a gandit destul de tarziu romanul la acest aspect foarte important intr-o tare in care arta mancatului pare sa ocupe un loc intre cele sapte arte. Se stie ca neamului nostru i-a placut dintotdeauna sa manance mult si bun, insa nu intotdeauna bine. In Romania sunt peste 4,5 milioane de obezi si doar 10 la suta dintre acestia merg la un control medical. Acest numar claseaza tara pe locul 3 in UE la obezitate. Cauzele sunt multiple, neglijenta fiind una dintre acestea. Nu punem seama pe numarul caloriilor consumate in fiecare zi, nu ne intereseaza nivelul colesterolului in sange si, ce e cel mai important, nu prea dam cu ochii de doctori, ne ascundem dupa deget precum copiii fug de dentisti. Sunt oameni care au instinctul nativ sau obiceiul de a manca la orice ora din zi sau noapte. In cazul altora, stimulul principal este stresul. Multi spun ca insusi stresul ingrasa, la fel cum rasul slabeste. De oameni fericiti si mai slabi, in consecinta, dai mai greu in Romania pentru ca problemele mari pe care le-a avut mereu si care inca mai dau batai de cap nu au redus in niciun caz numarul cetatenilor stresati si ingrijorati ca nu vor mai avea de unde sa scoata bani sa-si plateasca datoriile la stat sau chiar sa isi cumpere "painea cea de toata zilele". Si, pe de alta parte, cand avem, tot nefericiti suntem, caci nu stim cum sa mancam, Fiecare studiu demonstreaza altceva. Se cauta carnea ieftina, rosie indeosebi si bogata in colesterol. Oricum, noi am fost mereu recunoscuti ca fiind mari amatori de mancaruri traditionale pe baza de carne de porc.
    Referitor la masurile luate in privinta reducerii numarului de obezi, se poate spune ca s-au luat cateva, dar nu sunt toate eficace. Astfel, in cazulor varstelor tinere, in 2009 s-a triplat numarul de ore de educatie fizica in scoli, iar anul trecut s-a lansat un program de preventie a obezitatii ce consta in monitorizarea de catre cadrele didactice a greutatii, inaltimii si a circumferintei abdominale elevilor si studentilor. Este bine de stiut, de asemenea, ca medicii banateni au deschis oficial Centrul Regional de Chirurgie a Obezitatii, in cadrul spitalului judetean din Timisoara, bucurandu-se de cea mai performanta sala de chirurgie laparoscopica. Personal, cred ca ar trebui infiintate cat de curand in Romania centre de excelenta anti obezitate, care ar fi extrem de eficiente, in comparatie cu diversitatea de programe si proiecte de informare care nu fac decat sa informeze si sa nu duca la niciun rezultat. Aceste centre, destinate nu doar tinerilor, vor sti cum sa invete lumea sa imbine util cu placutul si cum sa se separe necesitatea de dorinta.
    Pentru inceput, noi, oamenii de rand, trebuie sa facem ceea ce ne sta in putere pentru a diminua numarul afectatilor, cum ar fi: sa renuntam la ideea ca daca un copil e grasut, inseamna ca e sanatos, bine hranit si nimic mai mult, sa ne dam seama la timp daca lucrurile se agraveaza si sa luam masuri. Sa ne gandim, de asemenea, ca oricand am putea ajunge in aceasta situatie si sa contribuim cum putem la infiintarea unor centre de tipul celor mentionate de mai sus.
    Ce parere aveti vis-a-vis de aceste centre? Dar de obezitate? Cunoasteti cazuri?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu la un moment dat am crezut ca daca fata mea ar fii grasa ar fii foarte sanatoasa,dar mam convins ca nu e asa.ea papa absolut de toate,tot ce ii pun pe masa.acum gandesc altfel,atata timp cat papa mancare gatita,lactate si fructe in fiecare zi inseamna ca e sanatoasa,intradevar a fi gras nu inseamna a fi neaparat sanatos.fetita mea papa multa mancare gatita,si nu e grasa deloc.are 1metru si 15kg.a crescut cum trebuie,nu a fost grasa niciodata,nici macar bebe mic.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    sincer au as vrea sa fie mai rotunjoara dar nu am ce sa-i fac ii dau sa pape cat vrea ea....la 2 ani si 3 luni avem abia 13,5 kg ....intradevar un copil garss nu e intodeauna si sanatos...dar frumos daa...ador copii rotofei....

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Surioara mea are astfel de probleme.Dupa intreruperea unei medicatii care a durat 6 ani s-a ingrasat ff mult.Are 7 ani si 40 kg.Nu stim ce sa mai facem.Nu vrea sa faca miscare ca o dor picioarele (pe buna dreptate),nu putem sa o tinem la regim ca efectiv plange si face crize de nervi (si nu are voie sa se supere sau sa se enerveze din motive de sanatate).Sincer nu stiu ce sa mai facem cu ea,speram ca acum cand a inceput scoala va mai slabi putin

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    EVIDENT ca obezitatea e o MARE problema, care din pacate foarte multi parinti nu o iau in serios. Am vazut copii obezi, cativa doar in cartierul unde locuiesc, si mi-e mila de mor de ei, se misca greoi, nu pot alerga cat ar vrea, gafaie la fiecare 3-4 pasi, e ingrozitor cand te gandesti ca sunt lasati asa, la voia micilor pofte din vitrinele magazinelor.
    Nu e numai problema cantitatilor de mancare pe care le mananca, ci si a calitatii. Bagam paine alba, dulciuri cat cuprinde, si alte minuni si nu ne gandim ca peste ani de zile ne intrebam oare de ce sunt copii nostri bolnavi, ca au mancat "foaarte bine" cat au fost mici.

Ar trebui tras un semnal de alarma foarte serios, parerea mea!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Obezitatea este o problema foarte mare, nu numai la copii, ci si la adulti. Aici exista de anul trecut un program la nivel national pentru combaterea obezitatii infantile care implica, printre altele, pana si programarea pe zile a pachetelului pentru scoala. Informarea este foarte importanta. Cine isi imagineaza ca altii vor face in locul lor ceea ce trebuie pentru a scapa de kilogramele in plus, acela nu e constient de problema pe care o are. Nu toti isi vor pune balon intragastric si nu toti vor ajunge la chirurgie, obezitatea poate fi tratata si prevenita in primul rand printr-o alimentatie corespunzatoare si prin multa miscare, ori asta depinde de fiecare in parte. In ceea ce priveste obezitatea la copii, da, exista, din pacate, mentalitatea gresita de a cataloga un copil grasut ca fiind si sanatos, ceea ce nu intotdeauna este valabil. Eu m-am luptat cu kilogramele de cand ma stiu, desi nu am fost niciodata obeza, intotdeauna am avut 4-5 in plus, insa atunci cand reuseam sa scap de ele ma simteam parca mai bine din toate punctele de vedere. In ceea ce o priveste pe fiica mea, cred ca il mosteneste pe taica-su, e subtirica, la controlul de 15 luni mi-a zis dr ca are putin sub greutatea normala, insa ea mananca bine, doarme bine, dar se misca toata ziua de zici ca e bagata in priza. Acum are 16 luni, 79 cm si 10,6 kg.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Surioara mea are astfel de probleme.Dupa intreruperea unei medicatii care a durat 6 ani s-a ingrasat ff mult.Are 7 ani si 40 kg.Nu stim ce sa mai facem.Nu vrea sa faca miscare ca o dor picioarele (pe buna dreptate),nu putem sa o tinem la regim ca efectiv plange si face crize de nervi (si nu are voie sa se supere sau sa se enerveze din motive de sanatate).Sincer nu stiu ce sa mai facem cu ea,speram ca acum cand a inceput scoala va mai slabi putin
    Imi pare rau ca surioara ta trebuie sa treaca prin asta, insa regimul nu inseamna infometare! nu poti impune unui copil de 7 ani sa manance altfel decat ceilalti. Asa ca - daca intr-adevar vreti sa o ajutati - toti cei care locuiesc impreuna cu ea vor trebui sa manance la fel cu ea: de regim. Si se pot face nenumarate combinatii sanatoase, hipocalorice, fara carbohidrati in exces care sa o ajute sa piarda cateva kg. Gandeste-te ca si la scoala va avea de suferit, copiii nu sunt tocmai amabili in astfel de situatii si nu se va simti bine atunci cand va fi atacata. Din nefericire, cat am fost profesor, am avut cateva astfel de cazuri. Unele s-au rezolvat foarte bine pentru ca parintii au inteles ca rolul lor e fundamental. Iti dau un exemplu: am avut o eleva care in clasa a 7-a avea vreo 68-70 de kg si 1,60 m... Acum am o vecina de 8 ani care cred ca are mai mult de 50 kg. Si stii ce ma irita? faptul ca mama nu vede problema, o considera sanatoasa si cu pofta de mancare... Ii da produse de panificatie tot timpul, o vad ba cu croissant, ba cu covrigi, ba cu cornuri... insa niciodata cu un fruct sau cu o sticluta cu apa...

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Intr-adevar, obezitatea reprezinta o mare problema de sanatate in primul rand si mai apoi de estetica. As adauga infertilitatea drept consecinta a acesteia.
    In ceea ce priveste aceste centre de excelenta anti obezitate cata vreme CAS-ul nu va suporta cheltuielile, mult prea putini oameni isi vor permite sa le calce pragul, chiar daca ele ar exista.
    Pana atunci insa nu ramane decat incercarea de a se face o educatie in acest sens, care si aceasta de multe ori este refuzata, chiar si inconstient, de cei cu probleme. Majoritatea celor cu probleme de obezitate spun "am incercat totul si nu reusesc sa slabesc"
    Mancatul nesanatos este o controversa, este considerat de romani ca a consuma mancare gatita este sanatos, ei bine nu este neaparat sanatos, decat in sensul ca tu "sti" ce ai pus in mancare, de fapt nu stim ce am pus in farfurie, legumele si chiar o parte din fructe cresc fortat, puii sunt crescuti "fortat" si ajung "de taiat" in 2 luni, porcul are cam aceeasi soarta. Sanatos inseamna in primul rand diversificat, pe cand majoritatea romanilor de rand fac o mancare si o consuma vreme de 3 zile pentru ca asta isi permit. E mai comod sa dam copiilor banuti si ei aleg ce sa manance la pachet, de fapt le e rusine sa mearga cu un sandvis pregatit de mama in gentuta.
    E mai usor sa previi decat sa intampini, deci educatia in acest sens este mult mai importanta, iar daca cineva cu probleme chiar vrea sa dea jos kilogramele in plus nu are nevoie sa fie "pus in carantina", se poate apela la nutritionist, psiholog si ajutorul celor apropiati, fara a fi necesara o interventie extrema.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Imi imaginez ce e in sufletul celor grasi pentru ca eu in copilarie si in adolescenta am fost foarte slaba,si cand zic slaba nu glumesc in liceu aveam vreo 40kg si sufeream ingrozitor,nu imi gaseam niciodata haine,vanzatoarele imi ziceau sa merg la magazinul de copii...le injuram in gand si plecam plangand.Cand m am maritat am inceput si eu sa ma ingras.Dupa care am avut o perioada in care am luat mai multe kg de cat trebuia la 1,60 am avut 55kg,facusem niste falci si o burta,imi statea oribil.Cele mai multe kg am avut cand am fost gravida 60 de la 51,dar am fost o gravida slabuta,tinand cont ca am luat doar9kg.Acum am slabit iar,am 48kg mama soacra zice ca sunt prea slaba dar mie imi place asa,asa e perfect...dar nici nu mananc,la un moment dat am crezut ca m am imbolnavit de stomac,dar imi place asa slaba nu mai vreau sa fiu grasa

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetita mea nu e o mancacioasa si asta uneori imi da batai de cap. Are 4 ani si 17 kg e slabuta dar sanatoasa. Mananca mancare gatita , lactate , fructe , dar nu e grasuta. Am incetat sa ii dau vitamine pt ca am auzit de cazuri in care copii care au luat vitamine au devenit obezi. Dar chiar daca e ea mai slabuta multumesc lui Dumnezeu ca e un copil sanatos si foarte vioi , desteapta si cumintica. Sanatate la puiuti !

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Imi pare rau ca surioara ta trebuie sa treaca prin asta, insa regimul nu inseamna infometare! nu poti impune unui copil de 7 ani sa manance altfel decat ceilalti. Asa ca - daca intr-adevar vreti sa o ajutati - toti cei care locuiesc impreuna cu ea vor trebui sa manance la fel cu ea: de regim. Si se pot face nenumarate combinatii sanatoase, hipocalorice, fara carbohidrati in exces care sa o ajute sa piarda cateva kg. Gandeste-te ca si la scoala va avea de suferit, copiii nu sunt tocmai amabili in astfel de situatii si nu se va simti bine atunci cand va fi atacata. Din nefericire, cat am fost profesor, am avut cateva astfel de cazuri. Unele s-au rezolvat foarte bine pentru ca parintii au inteles ca rolul lor e fundamental. Iti dau un exemplu: am avut o eleva care in clasa a 7-a avea vreo 68-70 de kg si 1,60 m... Acum am o vecina de 8 ani care cred ca are mai mult de 50 kg. Si stii ce ma irita? faptul ca mama nu vede problema, o considera sanatoasa si cu pofta de mancare... Ii da produse de panificatie tot timpul, o vad ba cu croissant, ba cu covrigi, ba cu cornuri... insa niciodata cu un fruct sau cu o sticluta cu apa...
    Nu as putea spune ca sora mea nu mananca sanatos.Nu mananca dulciuri,pur si simplu nu ii plac,foarte rar se intampla sa ii fie pofta de o bucatica de ciocolata si atat.Tot ce mananca e din propria ograda,ai mei locuiesc cu surioara la 500 km la tara.Mama are de toate in ograda,vaca,vitel,porci,gaini crescute fara concentrate si minuni.Chiar este inscrisa in programul ECO de la Apia de unde primeste niste banuti dar respectand normele lor,adica totul ECO.In schim surioara papa muulte branzeturi si lactate,cel putin de 2 ori pe zi si cartofi ii plac in mod special.De ceva vreme mama nu ii mai prajeste,fie ii coace in coaja fie ii taie felii si ii coace pe plita de la soba si e ok si asa.Si e foarte carnivora....mananca doar mancare gatita si mananca orice.Nu stiu vreo mancare care nu ii place.Eu cred ca la ingrasarea ei contribuie faptul ca e foarte pofticioasa.Adica daca noi tocmai ne-am ridicat de la masa apoi mergem undeva in vizita si gazdele respective sunt tot la masa vrea si ea.Sau daca tata vine de la munca si vrea sa manance,vrea si ea sa manance cu tata.Nu cred ca ii este foame doar dupa o ora de la masa,cred ca e pofticioasa din cale afara.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari