Ultimele discutii din forum
    princess
    Guest

Oameni speciali

Sunt sigura ca fiecare am intalnit persoane care ne-au marcat intr-un fel sau altul, care au fost un model pentru noi si pentru altii.
    M-am gandit sa deschid acest subiect in care sa povestim despre ei pentru ca in ziua de azi auzim la tot pasul de oameni coplesiti de probleme, lamentari, victimizari, etc si tot mai putin de oameni care stiu sa se bucure de viata ceea ce din punctul meu de vedere ii face speciali.

Ma gandesc la bunicii mei pe care niciodata nu i-am auzit sa se planga de ceva din contra, indiferent ce probleme aveau vedeau mereu partea plina a paharului. Nu se plang de pensiile mici, de sanatate, de conditii de trai, din contra ne spun mereu cat sunt de multumiti si impacati, vedem ca se bucura ori de cate ori au ocazia sa ne ajute pe noi, nepotii, din putinul lor fie ca avem sau nu nevoie. Nu i-am auzit niciodata sa spuna cat de greu au dus-o ci mai degraba sa ne spuna ce au invatat din experientele mai putin placute. Si lista ar putea continua...

Alt exemplu ar fi un prieten nevazator. E un om deosebit care cu mai putine resurse decat noi cei sanatosi a realizat multe. Nu s-a complacut si nici nu s-a lamentat ci a luptat sa isi faca un rost in viata fara sa astepte ajutor sau sa depinda de altii macar atat cat poate. Pentru ca e talentat la muzica a facut studi (superioare) in domeniu si si-a construit o cariera la care multi nici nu viseaza. Faptul ca are un handicap l-a motivat sa isi dezolve celelalte laturi si sa isi exploateze la maxim resursele. Atunci cand statul i-a redus indemnizatia nu s-a plans ci a facut un curs de maseur sa isi rotunjeasca veniturile. Si-a deschis un studio in care lucreaza atunci cand nu canta si are mereu un venit sigur si stabil din care isi ajuta si familia (oameni fara probleme de sanatate de altfel) sau prietenii.
    E un om cu care ti-e dag sa stai, cu care ai ce povesti, care te face sa razi pana nu mai poti si cu care nu ai cum sa te plictisesti. Oamenii la prima vedere au tendinta sa-l compatimeasca dar dupa ce il cunosc isi dau seama ca nu au motive pentru ca stiut sa treaca peste neajunsuri si isi traieste viata la maxim, poate mai mult decat o facem multi dintre noi.

Va astept la povesti daca aveti si voi astfel de oameni in jur. N-am stiut unde sa incadrez subiectul, se poate muta daca e nevoie.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    hai k zic sh eu in viata mea sunt multe persoane speciale! prima persoana este mama care orice as zice despre ea este prea putin! este o femeie care a stiut mereu sa fie mama, sotie, a stiut sa isi educe copiii si sa ne iubeasca neconditionat! al doilea este tata care desi imi este tata vitreg il iubesc enorm de mult pentru ca m-a crescut de la1 an si nu am simtit niciodata ca nu este tatal meu! a muncit mereu sa ne ofere totul chiar daa uneori banii erauprea putini! a treia persoana este bunica mea pe care o iubesc nespus de mult pentru ca si acum la 78 ani este o femeie careia nmk nu ii sta in cale! a avut 10 copii a mai crescut vreo 15 nepoti si sunt tare mandra de ea!

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Princess, ai vorbit atat de frumos, atat de cald incat ar trebui sa ai inima de piatra ca sa nu simti caldura vorbelor tale.Si chiar e bine venit acest topic printre atatea altele care vorbesc despre neajunsurile vietii si violenta, de parca bunatate n-ar mai exista pe pamantul asta, de parca nu exista decat oameni rai.

Prima din lista persoanelor speciale este mama pe care n-am prea auzit-o plangandu-se.Ne-a crescut pe toti patru (3 fete si un baiat) cu f putin ajutor.Mamaia sotului e o alta persoana de la care toti am avea de invatat cum sa nu te lasi batut de soarta; sa mergi inainte, vaduva fiind de la o varsta cand altii isi incep traiul impreuna, cu un copil cu handicap iar altul sanatos (socrul meu).Mamaia e omul care nu stie sa faca diferente intre nepotii ei de sange si sotul meu care-i e nepot dintr-o alta casatoria a soacra-mii.Pentru ea, Mihai ar fi in stare sa darame si muntii daca e nevoie.
    Mamaia e omul care acum, la 80 de ani, creste in batatura ei 4 vaci si un vitel pe langa alte oratanii.Are grija de intreaga gospodarie de una singura, cu putin ajutor din partea fiicei ei si a unei nepoate...Si n-am auzit-o plangandu-se niciodata.O mai supara fizic una, alta, dar in rest...nu.Bunatatea ei nu are margini.Ti-ar da si camasa de pe ea daca ai vrea si ai avea nevoie.

Cred ca daca ar fi mai multi oameni ca mamaia sau ca prietenul nevazator, nu s-ar mai intampla atatea nenorociri in lume.Dar asta e doar, cum sa zic, ceva care nu cred ca ar putea exista vreodata.

princess
    Guest
    Scuze, nu vazusem celalalt subiect dar se pot uni daca e nevoie.Eu am vrut sa dezvoltam si sa argumentam pentru ca intr-adevar asa cum spune si Monica e plina lumea de probleme, violenta, neajunsuri... si e bine sa vedem ca sunt si altfel de oameni pe care sa nu-i admiram doar noi ci si altii.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Princess, ai deschis un subiect foarte frumos!!!

Eu sunt inconjurata de multi oameni minunati pe care ii iubesc si ii admir. N-as putea sa ii iau pe fiecare in parte si sa povestesc, nu mi-ar ajunge 200 de pagini :)))
    Si eu, ca si voi, am in cap de lista bunicii. Mamaica mea, care de anul trecut ne vegheaza din cer a fost o femeie extraordinara... dedicata trup si suflet familiei, puternica,muncitoare si foarte impacata cu ea. La fel este si mama mea.
    Bunicul... bunicul e un om cum rar are cineva ocazia sa intalneasca. Are 86 de ani si inca are o minte sclipitoare. Inteligenta sa nativa, dupa parerea mea cu muuult peste medie(scoala nu a facut prea multa -doar cele 4 clase primare), bunatatea, blandetea, umorul si intelepciunea sunt elementele care au facut din el un om de exceptie, un om care aduna la poarta lui toti copiii din vecini, veniti sa mai asculte cate o istorisire de-a lu' nea' Dumitru. Multi dintre copii ii spuneau sau inca ii mai spun "tataie". As avea atat de multe sa va povestesc despre tataitul meu... dar poate alta data.

Alte persoane speciale din viata mea sunt sefii mei. Da, da! Sefii mei (sunt cuplu) pe care ii iubesc enorm de mult, sunt niste oameni veniti de pe alta planeta, probabil denumita "plaeta fericirii, modestiei, generozitatii si a bunatatii". As fi dispusa sa lucrez pentru ei pana la adanci batraneti fara sa fiu platita. Sunt oameni care acum, in al 6-lea deceniu al vietii lor, pot spune ca sunt impliniti. Sunt niste oameni cu foarte multi bani dar care niciodata nu au vrut sa faca din asta motiv de mandrie.
    Lucrurile nu au fost insa mereu roz in viata lor... dar cred ca Divinitatea i-a rasplatit din plin pentru bunatate lor si pentru respectul pe care il au pentru cei din jur.
    Acum cativa ani, sefa mea (n-as vrea sa le spun numele) a trebuit sa participe la intalnirea de 25 de ani de la absolvirea facultatii si a tinut neaparat sa isi cumpere haine de la un magazin mai "no name". cand am intrebat-o de ce a facut asta, raspunsul m-a lasat fara cuvinte: "pentru ca poate unii dintre colegii meu nu au cine stie ce posibilitati financiare, si n-as vrea sa ii fac sa se simta prost imbracandu-ma cu haine prea scumpe".
    Ajuta pe oricine cu orice, fara a cere sau a astepta ceva in schimb. De cate ori cineva din cercul lor de cunoscuti are vreo problema, fac orice pentru a ajuta. Neconditionat.
    Sunt foarte norocoasa ca ii cunosc si sunt foarte mandra cand, atunci cand ma prezinta cuiva, spun despre mine ca sunt "prietena" lor, nu angajata, colaboratoare sau mai stiu eu ce.
    Maine chiar m-au invitat la ei acasa, si sunt sigura ca ne vom bucura din plin.

Lumea ar fi mult mai frumoasa daca ar exista mai multi oameni ca ei...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Daa si eu am cunoscut o persoana speciala,deosebita cu caracter si putere....imi pare rau ca aceasta persoana nu face parte din familia mea,este vorba despre o doamna de 84 de ani operata de cancer la san (nu mai are un san ) de multi ani,11 ani la ingrijit pe sotul ei bolnav de Alzhaimer care devenise greu de controlat si violent insa nu s a plans niciodata,acum i s a spus ca daca nu se opereaza in 2 luni la ochi va orbi...nora ei este suspecta de o boala fatala..si totusi are mereu o vorba buna,stie sa asculte,este foarte desteapta a trecut prin 3 razboaie,are povesti de viata cum nici in cartile de istorie nu gasesti ,mereu zambitoare desii inima ei este greu incercata...este o doamna deosebita,frumoasa.....da este extrem de frumoasa desii nu mai are decat 2 dinti (din caua cacerului nu are voie sa poarte proteza ) are ochii mari si albastrii si parul alb si rar...dar este o placere,o emotie si o ocazie sa poti vb cu ea..mi a dat sfaturi fff bune..fara sa -i spun pasul meu..stia exact ce e in sufletul meu simtea cred..este o doamna care nu prea este vizitata,sta singura din pacate as fi vrut sa fie bunica mea!!!!!!!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Mariana, un OM in viata mea | Copilul.ro
    Mariana

Mariana exista, nu este o himera si niciun personaj inventat. Mariana P este colega, prietena, confidenta mea de 12 ani. Mariana a fost angajata in locul meu, cand eu stateam in concediu de crestere cu Andreea. Cand m-am reintors la serviciu, in anul 2000, am privit-o poate cu reticienta. Am gresit. Mariana este cel mai curat, cel mai frumos OM pe care mi l-a scos viata in cale.
    Mariana nu te cearta si nu da sfaturi absolut niciodata. Ea te invata numai prin prezenta. De la Mariana am invatat mai multe decat am invatat poate de la mama. De la ea am invatat sa gatesc, sa iubesc florile, sa ingrijesc o gradina, sa am grija de un animal. Si nu pentru ca imi spunea fa asa sau fa altfel. Ci pentru ca, ne intalneam dimineata ca fetele, la cafea. Incet, incet ajunsesem sa venim din ce in ce mai devreme la serviciu, pentru ca ne incarcam bateriile, la acea cafea de dimineata.
    Si povesteam fiecare ce a facut peste ziua ce trecuse. Si mi-a placut ce facea ea, ce povestea ea si puneam in practica. Asa am ajuns sa am o curte plina de flori care mai de care mai frumoase, ingrijite dupa sfaturile ei si mai ales cu mult drag. Asa am facut prima mea mancare, prima ciorba, primele prajituri. De la ea am invatat ce inseamna echilibrul sufletesc, de la ea am invatat cum sa ma port cu Andreea iar Andreea de la Alexandra (fiica Marianei) a invatat sa-I placa limba engleza. Sotul ei, instructor auto, a incercat sa ma invete sa conduc. Poate suprema incredere pe care mi-a acordat-o a fost cand s-a urcat in masina condusa de mine, evident cu sotul ei in dreapta. Numai ca ea nu se urca absolut niciodata intr-o masina condusa de un elev.
    Ne petreceam si timp de dupa serviciu impreuna. Plecam pe jos spre casa, ne opream sa bem o cafea, asta cand timpul ne permitea. A fost alaturi de mine in momente mai putin placute. M-a sustinut, m-a mangaiat, m-a ajutat si financiar
    Desi de 2 ani, drumurile noastre s-a despartit, noi am pastrat legatura. Ne vedem macar la cateva luni si stam la o cafea. Si recunosc ca imi e greu ca nu o mai vad in fiecare zi.
    Imi e dor sa o ascult, sa o vad, sa invat de la ea.
    Poate pentru ca am intalnit-o cand eram poate o copila, Mariana si-a pus amprenta asupra formarii mele ca om
    Stiu ca trebuie sa profit de timpul ramas, stiu ca trebuie sa ma incarc de Mariana, pentru ca din pacate, mai devreme sau mai tarziu, Mariana va pleca. Si va pleca pentru ca de cateva luni se lupta cu o boala crunta. Mariana este PUTEREA mea iar randurile acestea sunt NEPUTEREA MEA.
    Iti multumesc pentru ca existi in viata noastra! Ai fericit un om, numai prin prezenta ta.

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Si pentru mine exista mai multe persoane speciale, si am sa incep cu bunica mea, care nu mai este printre noi de la sfarsitul anului trecut. A fost o femeie dedicata familiei, care si-a iubit si sprijinit neconditionat copiii si nepotii, o femeie care emana dragoste la fiecare cuvant si atingere. Am invatat foarte multe si de la tatal meu, care si-a luat zborul spre Cer in adolescenta mea. Toti cei pe care ii iubim si ne parasesc ridicandu-se catre Dumnezeu o fac parca mult prea devreme... Persoane la fel de speciale pentru mine sunt mama si matusa mea Carmen, ambele luptatoare, puternice. Un om special, care m-a facut sa vad viata, lumea si inclusiv pe mine altfel este sotul meu; multumesc ca existi in viata mea! Nu ii pot uita nici pe prietenii mei George, Andrei, Nicoleta, Andreea, fiecare si-a pus in mod diferit amprenta asupra mea in diferite perioade ale vietii. Locul de munca e unul mai frumos, mai vesel datorita a doua persoane deosebite: Irina si dna Virgi, iar cand stiu ca trebuie sa caut in fiecare lucru ceva bun ma inspira verisoara mea Oana. Va iubesc mult si simpla voastra prezenta face lumea mai frumoasa; nu as fi reusit niciodata sa fiu eu cea de azi daca nu ati fi existat intr-un mod asa frumos in viata mea!

princess
    Guest
    Nu pot sa va descriu ce sentiment am cand vad ca exista si astfel de oameni, sa ne bucuram de ei cat ii avem pentru ca prin ei vedem lumea mai buna. Emotionant tot ceea ce povestiti despre ei!

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Cand am vazut titlul subiectului ,mi-a placut instantaneu.Am intalnit o multime de oameni in viata care din diverse motive mi-au ramas in inima.Primul om cu adevarat special,pe care din pacate l-am pierdut acum cateva luni,a fost bunica mea.De la ea am invatat tot ce stiu.Oricate nazbatii faceam(si faceam o groaza de tampenii)niciodata nu se supara pe mine,intotdeauna imi lua apararea,atunci cand parintii mei se saturau de boacanele mele si incercau sa ma pedepseasca.Datorita ei am ajuns omul care sunt azi!O alta persoana draga mie este fosta mea sefa,o persoana pentru care nu am decat cuvinte de lauda,ca patron sa ai curaj sa angajezi pe cineva care iti spune verde in fata ca nu are nici un fel de experienta,e un lucru de curaj.Eu abia terminasem scoala,vroiam sa ma angajez,cand am fost intrebata ce experienta am ,am tacut instantaneu,sefa s-a uitat la mine, m-a intrebat daca vreau sa muncesc,am zis da si m-a primit in echipa ei.A fost singura persoana care m-a sustinut cand am ramas insarcinata cu cel mic,singura persoana care m-a vizitat la spital cand a trebuit sa ma internez din cauza problemelor de sanatate,singura care m-a ajutat cand am avut nevoie de suport moral.Si o alta persoana speciala din viata mea este Bubu,o fosta colega,ea este cea careia ii pot spune tot ce am pe suflet,o pot suna(si am facut-o)la ora 4 dimineata sa ii spun ce ma supara,cu ea pot sa rad,pot sa ii spun orice pentru ca imi este ca si o sora.E mare lucru in ziua de azi sa ai o prietena pe umarul careia sa poti plange fara teama ca maine nu stie tot,,satul"ce ai tu pe suflet,e mare lucru ca mai exista oameni care te ajuta cand ai o zii mai grea,doar pentru faptul ca ii esti prieten si nu din motive meschine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari