Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

O mica problema..

Fetelor, Andrei al meu are aproape 2 ani si nu sta o clipa locului.

Daca ies cu el in oras, nu am sanse sa ma uit dupa ceva de cumparat sau sa casc ochii in vreun magazin, ca literalmente, NU AM CUM!!! Ba iese din magazin, ba alearga peste tot, ba trage hainele de pe manechine sau standuri, pentru el este o joaca..

Asa ca, ma intrebam, ar fi oare nitel nonetic si oarecum periculos, daca in perioada de somn (12-15) as iesi olecuta si eu, sa ma plimb, ca nu mai rezist numai dupa coada lui, ma ia depresia, nu mai am stare. Ma gandesc ca doar nu lipsesc mai mult de o ora, o ora jumatate. El, de obicei, chiar daca se trezeste, nu face scandal, vorbeste acolo in legea lui, in patut. Care ar fi 'sansele' sa il apuce scheunatul chiar cand plec eu nitel? Nici nu am cu cine sa il las, ca l-as lasa, zau!

UIte, de exemplu, acus e un soare afara de simt ca nu mai am aer, daca nu ies. Ma innebuneste!

P.S. NU dati si voi cu bolovani, aruncati cu niste pietricele mai mici, sa nu-mi sparg capul!!!!!!!!!!
    Modificata de dalicris; 11.07.2013 la 11:36:35.

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    :))) Dalicris eu de cele mai multe ori merg la piata sau la cumparaturi cand doarme el il las cu taicasu iar eu ies tocmai ca daca il iau cu mine nu reusesc sa iau tot ce i-mi propun, in general copii simt al meu cel putin asa este am povestit pe topic ca sambata am vrut sa il las la ai mei sa plecam la o nunta si a stat cu ei sa jucat dar exact cu o ora inainte de a pleca se lipise tot de mine si a plans pana l-am luat cu noi , suspina si chiar nu mai putea de plans
    Oricum sa il lasi singura nu mi se pare tocmai ok sa il lasi chiar singur se pot intampla multe accidente
    Modificata de alinaflory; 11.07.2013 la 20:25:04.

Floricica Nou Venita claudiagradinaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    26
    te inteleg, dar mie mi-ar fi frica - daca in perioada asta i se intampla ceva, vei regreta toata viata ca nu ai fost langa el (se poate speria, se poate ineca cu voma de exemplu plange mult, poate cadea din patut). este greu sa fii numai langa el dar acesti ani sunt cei mai frumosi si timpul trece atat de repede. nu vei mai avea parte de aceste mici bucurii specifice acestei varste de copilas. peste cateva luni - poate ani ` vei tanji sa il ai iar mic-mic pe langa tine. e varsta jocului, totul e joaca si e tare frumos. avem noi adultii destule probleme, ei trebuie doar sa se joace din plin! si bucura-te ca e energic, inseamna ca este un copil sanatos, bine ingrijit si totul se datoreaza tie ca esti o mama grijulie.

sadia
    Guest
    Eu zic totusi sa nu-l lasi..........eu il luam cu mine in carucior ,legat cu centura caruciorului,si se invatase asa.Nu mai facea comentarii la un moment ,ii dadeam masinutele lui preferate(fa-l sa se ataseze de niste jucarii din desene).De fapt acum merge asa pe picioarele lui,dar eu unde ma duceam,il luam numai in carucior,legat bine.
    Asa pe picioarele lui ,logic ca fuge peste tot,e mic si nu intelege ce-i spui.

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Nu cred ca e ok sa lasi copilul singur acasa, dimpotriva poate fi periculos! Asa sunt copiii, pana cand cresc un pic mai mult e greu sa faci cumparaturi cu ei dupa tine, dar ce sa facem, asta e.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    La doi ani e prea mic sa il lasi singur in casa, daca am inteles eu bine ca la asta te refereai. Eu abia pe la 5 ani am inceput sa ii las cate putin singuri, cat ieseam sa iau o paine, sau sa platesc intretinerea. Abia acum ca au 6 ani jumate si 7 ani jumate ii lasam sa facem cumparaturi, dar nu mai mult de o ora jumatate sau doua, si ii sunam la fiecare 15-20 de minute sa vedem ce fac.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Eu zic totusi sa nu-l lasi..........eu il luam cu mine in carucior ,legat cu centura caruciorului,si se invatase asa.Nu mai facea comentarii la un moment ,ii dadeam masinutele lui preferate(fa-l sa se ataseze de niste jucarii din desene).De fapt acum merge asa pe picioarele lui,dar eu unde ma duceam,il luam numai in carucior,legat bine.
    Asa pe picioarele lui ,logic ca fuge peste tot,e mic si nu intelege ce-i spui.
    Exact asa procedam si eu, am avut un carut dublu pe care il foloseam sa ii duc peste tot pe amandoi, stateau legati in carut si eu cautam linistita prin magazine. Am renuntat foarte tarziu la el pentru ca mi-a usurat viata enorm. Cred ca l-am folosit pana prin 2010 - deci aveau copiii deja 3 ani si 4 ani, ultima data parca l-am folosit la o iesire la noaptea muzeelor, cei mici au dormit in carut si noi am umblat prin oras.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Sunt total impotriva ideii de a lasa un copil atat de mic, singur acasa.
    Lui poata ca nu i se intampla nimic in timpul somnului... dar daca ti se intampla tie ceva??? Nu stiu ce, dar orice care te poate impiedica sa ajungi acasa la timp, ce te faci atunci?
    Sau...
    Daca vin hotii in timp ce e copilul singur acasa?
    Daca are loc vreun cutremur?
    Daca are loc vreun scurt-circuit si nu esti acolo? (mie mi s-a intamplat asta intr-o noapte, cand eram doar cu Irini acasa)
    Daca are loc vreo inundatie in vecini si se prelinge apa pe tavanul de deasupra patutului?
    Daca se produce vreun zgomot puternic si copilul se trezeste mai devreme decat crezi, speriat?

Si, oricum, presupunand ca pleci la plimbare fara copil, iti garantez ca dupa primii zece pasi, la gandul ca e absolut singur in casa, te intorci inapoi. Si atunci ai sa realizezi ca e mult mai sigur sa ai copilul impreuna cu tine, indiferent de cat de nazdravan este.
    Eu una, i-as cumpara o carticica sau o jucarioara noua si i-as da-o cat l-as tine legat in carut.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Am incercat si varianta cu el in tricicleta, cat timp eu ma mai uit la cate ceva, dar nu il pot tine locului. Se ridica din tricicleta si daca are bara de protectie, se apleaca peste ea, ca sa iasa din sa, daca nu o are, coboara pur si simplu. Am patit-o odata, stateam la rand la covrigi si el era chiar langa mine. Peste cateva secunde, nu l-am mai vazut. SE dusese la o fetita care cumparase deja covrigi. Si cu masinute, mingi cu lumini, chestii care canta am incercat, dar daca realizeaza ca vreau sa il momesc (si nu-i prost, ca isi da seama!!) le arunca cat colo si incepe sa chitzaie. A sarit si in strada la un moment dat, cand l-a vazut pe taica-su venind, desi i-am dat amandoi de inteles ca nu are voie!! Noroc ca nu venea nici urma de masina!!

sadia
    Guest
    E mic nu intelege....e normal sa se comporte asa.Incearca cu caruiorul nu tricicleta sau altceva,si daca incepe sa planga ,lasa-l ca se va invata,se va obisnui,cu siguranta.Nu trebuie sa fii captiva,logic ca o iei razna,foloseste foarte mult caruciorul si legat,nu are cum iesi,si daca plange tot el va tace,ma repet.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Am incercat si varianta cu el in tricicleta, cat timp eu ma mai uit la cate ceva, dar nu il pot tine locului. Se ridica din tricicleta si daca are bara de protectie, se apleaca peste ea, ca sa iasa din sa, daca nu o are, coboara pur si simplu. Am patit-o odata, stateam la rand la covrigi si el era chiar langa mine. Peste cateva secunde, nu l-am mai vazut. SE dusese la o fetita care cumparase deja covrigi. Si cu masinute, mingi cu lumini, chestii care canta am incercat, dar daca realizeaza ca vreau sa il momesc (si nu-i prost, ca isi da seama!!) le arunca cat colo si incepe sa chitzaie. A sarit si in strada la un moment dat, cand l-a vazut pe taica-su venind, desi i-am dat amandoi de inteles ca nu are voie!! Noroc ca nu venea nici urma de masina!!

Probleme de astea avema si am si eu, tot ce pot sa iti spun e sa ai rabdare..una fantastica sa ii explici fiecare lucru orcat de marunt ar fii el. De exemplu daca vrei sa faci cumparaturi fa cumparaturi cand e sotul acasa. Eu cu toate ca stau cu ai mei de cate ori faceam cumparaturi trebuia sa o iau pe fiicamea cu mine, si aveam un carucior mic si vreo 7 plase cu mine plus ce era in lada de la carucior si era foarte neastamparata, dar mereu ii repetam ca mami nu poate singura decat daca o ajuta si ma ajuta fiind cuminte, si pe tot drumul de la magazin si inapoi povesteam vrute si nevrute.

Un copil chiar daca e mic intelege totul sta in cat de dispus e sa ii explici, si acum fiicamea e neastamparata dar stie ca la magazin nu e voie sa faca galagie si sa plece de langa mine sau sa ia ceva de pe raft.

In ce priveste depresia am avut si eu, tocmai din cauza ca nu am timp sa fac nimic neavand cu cine sa las fata, dar ma motivez singura stiind ca la toamna va incepe gradinita si in sfarsit o sa prind si eu o saptamana libera pana incep serviciul.

Si orice ar fii nu lasa copilul singur in casa cand doarme, mai bine pune-l in carucior, si iesi cu el la plimbare pana adoarme si mai stai si tu afara cu el in carucior cat doarme :) asta daca caruciorul e suficient de mare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari