Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268

Nunta si botez in acelasi timp

Buna mamici
    va deranjez cu niste sfaturi
    ne-am hotarat sa facem cununia religioasa in acelasi timp cu botezul copilului.bineinteles ca orice femeie imi fac o gramada de griji in legatura cu acest aspect :) poate unele dintre voi ati facut la fel si puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi,daca nu poate ati auzit sau aveti idei
    imi fac probleme cum sa organizez totul,ce restaurant sa aleg,etc.locuiesc in bucuresti,iar in legatura cu banii nu prea vrem sa cheltuim foarte mult
    Deci,tot ce puteti sa-mi spuneti sau orice idei aveti despre organizarea nuntii in acelasi timp cu botezul este binevenit!
    va multumesc mult si pupici

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Asa am facut si noi. Vineri botezul, sambata cununia religioasa. Botezul trebuie facut primul, ca ai si scosul din mir si il faci chiar inainte sa inceapa nebunia cu ritualurile nuntii. In prima seara botezul, a doua zi dimineata scosul din mir, apoi seara cununia religioasa si petrecerea de nunta.

Floricica Nou Venita marilena84's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85
    Buna seara! la fel am vrut sa facem si noi nunta si botezu in acelasi timp ,dar am stat si neam gandit ca mai bine ar fi sa facem botezu acasa in familie pe 17 aprilie 2010 si nunta am facut_o pe 29 mai ne gandeam ca este obositor si pt noi si pt el sa participam si la slujba de cununie si la cea de botez
    acum fiecare face cum crede ca este bine

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Asa am facut si noi. Vineri botezul, sambata cununia religioasa. Botezul trebuie facut primul, ca ai si scosul din mir si il faci chiar inainte sa inceapa nebunia cu ritualurile nuntii. In prima seara botezul, a doua zi dimineata scosul din mir, apoi seara cununia religioasa si petrecerea de nunta.
    Dalicris esti din Bucuresti?noi vroiam sa o facem in acceasi zi in sensul ca platim un singur meniu la restaurant,oamenii se aduna o singura data ( ptr ca rudele sotului majoritatea vin de departe si ar fi mai simplu),etc.Voi asa ati facut?

Floricica Nou Venita anaid27's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2012
    Postari in forum
    135
    Buna!La fel am facut si noi.In aceiasi zi dar de dimineata am facut slujba de botez,pe la ora 10,iar la ora 15 am avut cununia religioasa.Noi aveam biserica relativ aproape asa ca nu a fost nici o problema.Ca un sfat as putea spune sa incerci sa gasesti o locatie la un hotel.Noi asa am facut pentru a ma putea duce la copil in camera sa il alaptez sa vad ce face(avea 3 luni jumatate).Am avut 2 torturi,unul pentru el pe care l-am taiat pe la ora 21,cand au venit si ursitoarele,am dorit sa aiba si el un moment al lui special,si tortul nostru pentru final.A fost totusi obositor,dar se poate face fata .Sper ca ti-am fost de ajutor.Daca doresti sa ma mai intrebi ceva ,cu mare placere.Bafta!

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de anaid27 Vezi mesajul
    Buna!La fel am facut si noi.In aceiasi zi dar de dimineata am facut slujba de botez,pe la ora 10,iar la ora 15 am avut cununia religioasa.Noi aveam biserica relativ aproape asa ca nu a fost nici o problema.Ca un sfat as putea spune sa incerci sa gasesti o locatie la un hotel.Noi asa am facut pentru a ma putea duce la copil in camera sa il alaptez sa vad ce face(avea 3 luni jumatate).Am avut 2 torturi,unul pentru el pe care l-am taiat pe la ora 21,cand au venit si ursitoarele,am dorit sa aiba si el un moment al lui special,si tortul nostru pentru final.A fost totusi obositor,dar se poate face fata .Sper ca ti-am fost de ajutor.Daca doresti sa ma mai intrebi ceva ,cu mare placere.Bafta!
    Buna,multumesc pentru raspuns :) Da,ar fi multe intrebari :)) nici eu nu stiu cu ce sa incep.vreau ca totul sa iasa perfect.cam cat v-a costat totul?macar cu aproximatie daca nu iti mai aduci aminte exact :) si in legatura cu tortul si cu restul v-ati ocupat voi?sau s-au ocupat cei de acolo?(bineinteles contra cost).

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Si noi vom face nunta in aceeasi zi cu botezul luna viitoare. Avem botezul de la 15-16 si cununia religioasa de la 16-17. Am hotarat asa deoarece mi se pare mult mai simplu 2 in 1 si nu va mai fi nevoie de o alta cheltuiala. Vom face la restaurantul Mc'Monis, poti incerca si tu daca iti este aproape. Au 16 meniuri daca nu ma insel,pentru bugetul fiecaruia.

Ceea ce nu stiu sigur este daca voi purta sau nu rochie de mireasa. Tatal meu este moldovean si in zona lor nu s-a mai vazut asa(din spusele lui)...copilul inainte si cununia religioasa dupa...deci in niciun caz cu rochie. Pe scurt nu a fost de acord. Inca nu m-am hotarat in privinta acestui aspect, daca nu si nu..imi voi lua rochita pe crem sa impac pe toata lumea. Dar mireasa tot as vrea sa fiu. Peste ani imi va parea rau daca nu ma voi imbraca asa!

Toate cele bune va dorim!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de anaid27 Vezi mesajul

Sau, ca sa evite plimbatul de la restaurant la hotel, ar putea opta de la bun inceput pentru un hotel sau pensiune care are si camere.Asa am facut noi la botez.Am avut o camera inchiriata la etal.A fost perfect.

Aaaaa, stai ca acum pricep ca te-ai referit la aceeai locatie.Sorry!
    Modificata de eliza rares; 18.01.2012 la 13:47:37.

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de Musette Vezi mesajul
    Si noi vom face nunta in aceeasi zi cu botezul luna viitoare. Avem botezul de la 15-16 si cununia religioasa de la 16-17. Am hotarat asa deoarece mi se pare mult mai simplu 2 in 1 si nu va mai fi nevoie de o alta cheltuiala. Vom face la restaurantul Mc'Monis, poti incerca si tu daca iti este aproape. Au 16 meniuri daca nu ma insel,pentru bugetul fiecaruia.

Ceea ce nu stiu sigur este daca voi purta sau nu rochie de mireasa. Tatal meu este moldovean si in zona lor nu s-a mai vazut asa(din spusele lui)...copilul inainte si cununia religioasa dupa...deci in niciun caz cu rochie. Pe scurt nu a fost de acord. Inca nu m-am hotarat in privinta acestui aspect, daca nu si nu..imi voi lua rochita pe crem sa impac pe toata lumea. Dar mireasa tot as vrea sa fiu. Peste ani imi va parea rau daca nu ma voi imbraca asa!

Toate cele bune va dorim!
    aoleu Musette ma sperii si parintii sotului meu sunt moldoveni si au o gramada de traditii deastea pe care pe mine cateodata ma enerveaza :)) sper sa nu imi zica si de rochie pentru ca eu chiar vreau rochie de mireasaaaa albaaaa :))) daca iti doresti asta dc nu faci si tu la fel?sunt convinsa ca asa cum ai zis si tu o sa iti para rau mai tarziu..
    Eu m-am gandit sa inchiriez rochia ca si asa o port o singura data :) am gasit niste siteuri misto cu niste rochii superbe :)
    Cam cati invitati o sa aveti si cam cat dati cu aproximatie pe tot ?Mersi,toate cele bune si voua si piticului :*

Floricica Nou Venita anaid27's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2012
    Postari in forum
    135
    Citat Postat de ssinziana Vezi mesajul
    Buna,multumesc pentru raspuns :) Da,ar fi multe intrebari :)) nici eu nu stiu cu ce sa incep.vreau ca totul sa iasa perfect.cam cat v-a costat totul?macar cu aproximatie daca nu iti mai aduci aminte exact :) si in legatura cu tortul si cu restul v-ati ocupat voi?sau s-au ocupat cei de acolo?(bineinteles contra cost).
    Nu mai stiu cat ne-a costat ...am facut acum 2 ani ,in Craiova,deci cred ca preturile oricum difera de la o locatie la alta,de cate persoane,dar oricum meniurile care sunt cele mai costisitoare le vei plati la sfarsit ,din banii primiti in dar,si va trebui sa stabiliti un buget din care sa faceti restul cheltuielilor.Noi ne-am ocupat de tot,nu am avut ajutor,torturile le-am facut la comanda,si s-a ocupat cofetaria de transport,dar eu zic ca aceste aspecte le veti stabili atunci cand veti gasi locatia potrivita pentru ca si cei de acolo pot sa aiba anumite conditii sau oferte.Te astept si cu alte intrebari!:*

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Felicitari draga mea,sa-ti de DD numai bucurii.Si noi tot asa am facut 2 in 1 si a fost exceptional.De tot ne-am ocupat noi,fara pic de ajutor,pana si parintilor le-am spus ca ei sunt invitati la nunta ca toata lumea.A fost obositor,extenuant dar a meritat si m-am distrat asa de bine cum nu cred ca o voi mai face vreodata.Totul a fost la superlativ.Am avut 100 de persoane.Totul trebuie pus pe hartie cap-coada,sa nu uiti nimik.Noi am avut camera pt pitica si asa ne-am distrat pana dimi la 7.Decor non-floral(e mai ieftin) si in rest preturile depind de zona in care te afli.Eu iti scriu din Timis.La strangerea darului noi am numarat aprox 7000 euro,din kre am ramas cu jumate dupa achitarea datoriilor.dar nah...zona face pretul...Numai fericire si bucurii iti doresc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari