Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Nunta secolului: Printul Wiliam si Kate Middleton se casatoresc la Londra

Cea mai romantica zi a monarhiei britanice

Mii de persoane s-au strans vineri in centrul Londrei pentru a asista la nunta dintre Printul William, nepotul Reginei Elisabeta, si Kate Middleton. Nunta secolului sau chiar a mileniului - asa cum este considerata de britanici - va fi urmarita la televizor de 2 de miliarde de oameni din intreaga lume. Pe timpul desfasurarii ceremoniei, operatiunile de securitate sunt asigurate de 5000 de ofiteri. Joi, au fost arestate 20 de persoane in cursul unor razii efectuate in sudul si estul Londrei.

In capitala Marii Britanii se afla peste 8.000 de jurnalisti.

La ceremonia religioasa de la Westminster Abbey participa 1900 de invitati, printre care si David Beckham, Elton John sau Guy Ritchie. 600 dintre acestia au fost invitati la receptia de pranz de la Palatul Buckingham, iar 300 de persoane vor participa la dineul dat spre seara de printul Charles, transmit agentiile internationale de presa.

Printre invitati se numara si Regele Mihai si ambasadorul Romaniei in Marea Britanie, Ion Jinga.

Programul ceremoniei:

•ora 10:15 - 11:45 (ora Romaniei) sosirea celor 1.900 de invitati. Acestia se vor aseza la locurile stabilite. Doar capetele incoronate britanice sau straine au dreptul de a ajunge mai tarziu
    •ora 12:45 Printul William va sosi la Catedrala Wesrminster Abbey
    •ora 13:00 va ajunge la Catedrala Westminster Abbey si Kate Middleton, care va purta o rochie de mireasa de culoarea fildesului
    •15:30 Cei doi miri vor aparea in balconul palatului Buckingham de unde ii vor saluta pe cei care au venit sa-i vada cu aceasta ocazie.
    Daca vremea le va permite, mirii se vor deplasa catre Palatul Buckingham cu trasura descoperita pe care au folosit-o la nunta lor in urma cu 30 de ani parintii printului William, Charles si Lady Diana. Ceremonia va dura in jur de o ora si 15 minute, dupa care cuplul proaspat casatorit se va indrepta catre Palatul Buckingham, unde Regina Elisabeta a II-a va gazdui o receptie in onoarea lor.

O a doua receptie va avea loc mai pe seara si va fi organizata de printul Charles, la acest eveniment urmand sa participe prietenii familiei regale.

Este de asteptat ca mireasa sa urmeze traditia regala si sa-si lase buchetul la Mormantul Soldatului Necunoscut. Gestul a fost facut in 1923 de regina Elisabeta. De atunci, traditia a fost urmata de miresele care s-au casatorit in Catedrala Westminster Abbey.

Relatia dintre Printul William si Kate Middleton dureaza de aproape zece ani.

YouTube transmite live nunta, pe un canal creat special in acest sens, care va incepe sa emita la ora 12.00, ora Romaniei. De asemenea, majoritatea marilor televiziuni britanice si americane si-au creat canale speciale pentru acest eveniment, unele folosind serviciile platformelor livestream.com sau ustream.tv. Printre cei care incep inca din aceasta dimineata transmisia online de la nunta regala se numara BBC, CBS, ABC, FOX, Associated Press, The Insider si PBS. O parte dintre acestia si-au adaptat streaming-urile pentru a putea fi vazute si de pe terminale mobile care functioneaza cu sisteme iOS sau Android.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Imi plac foarte mult aceste evenimente
    eu sper ca DD sa le dea noroc..sa fie impreuna pana la adanci batraneti.

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Offfffffff nici aici nu scap de ei??? M-au intoxicat! De o saptamana da la tv numai de ei. Si mie-mi plac, dar deja m-a luat o stare asa de...cand aud numai de ei...of...

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Madalina decat sa vedem despre cutremure.catastrofe la Tv
    prefer altfel de evenimente
    e ceva unic..frumos...aflam despre traditiile casei regale
    acum ca fiecare post TV arata numai de ei.asta este..nu cred ca e chiar intoxicare

oanachampion
    Guest
    Mie mi-a placut fff tare evenimentul... M-am sculat la 2 noaptea sa vad... :))) Imi place de ei doi si chiar cred ca se iubesc cu adevarat.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    A fost foarte frumos.Mi-a placut foarte mult totul.
    Si eu cred ca se iubesc.Speram ca DD sa le binecuvanteze casatoria.Merita sa fie fericiti.macar ei daca Diana nu a fost.

lorito
    Guest
    De ceva timp( mai bine de jumatate de an) ma uit foarte rar la Tv( insa de saptamana asta recuperez ca am mutat tv-ul).In schimb citesc/frunzaresc ziarele online. Am citit abia saptamana asta despre fantastica nunta si azi am vazut pozele. Insa ma gandeam: " ce naiba? iar fac repetitii pentru nunta, ca doar nunta e " abia" vineri!( nu am avut cum sa nu retin ca e vinerea, ca la noi nuntile in general se tin in weekenduri).
    Mi-au placut mirii, abia saptamana asta am vazut prima data poze cu printesa lui William, sunt frumusei, n-am ce zice, de citit despre nunta o sa citesc de acum inainte, ba chiar si cateva filmulete o sa vizionez:)
    Casa de piatra si.....ne auzim peste cateva decenii cand o sa ajungeti si voi rege si regina.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de madalinutzamamy Vezi mesajul
    Offfffffff nici aici nu scap de ei??? M-au intoxicat! De o saptamana da la tv numai de ei. Si mie-mi plac, dar deja m-a luat o stare asa de...cand aud numai de ei...of...
    Stai asa ca nici pe Disney nu scapam de eveniment... avem un "weekend regal" (citat) pe Disney, of course, plin de printi si printese...

Am tras si eu cu ochiul la cateva poze si filmulete cu nunta. Mi-a placut rochia miresei!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de madalinutzamamy Vezi mesajul
    Mada iti dau dreptate :).Si mie imi place acest cuplu,traditia lor,eleganta,etc,etc,dar s-a ajuns ca in bancu' ala cu "deschizi frigiderul..."Azi chiar am crezut ca nu-mi merge telecomanda,apasam degeaba pe butoane,era aceeasi imagine peste tot

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Stai asa ca nici pe Disney nu scapam de eveniment... avem un "weekend regal" (citat) pe Disney, of course, plin de printi si printese...

Am tras si eu cu ochiul la cateva poze si filmulete cu nunta. Mi-a placut rochia miresei!
    Intr-adevar rochia a fost super si coafura la fel.
    In schim am vazut si doamne imbracate ridicol,oricat ar fi incercat sa fie elegante aratau ca niste cizme

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Si alta chestie,la aceasta sindrofie nu li s-a permis accesul la baie invitatilor care au sosit cu ore bune inainte...din atatia invitati cu siguranta au fost cativa care si-ar fi dorit sa nu mai fie acolo la un moment dat
    Stiu ca "da bine" sa spunem ca a fost o superbitate de nunta,o fi fost din anumite puncte de vedere,dar genul acesta de nunti regizate in cel mai mic detaliu pot fi urmarite eventual ca un film...bun sau prost,depinde de gusturi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari