Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Mos Nicolae si Mos Craciun, ce aveti in tolba?

Pentru ca se apropie sarbatorile cred ca ar fi bun un astfel de subiect pentru a avea idei ce sa facem cadouri. Fie ca e vorba de copiii nostri, copiii prietenilor, rudeniilor, dar si de parintii nostri, de sotilor, apropiatilor, ce putem sa le dam cadou?
    Modificata de paulici; 05.06.2011 la 10:04:39.

mischa2000
    Guest
    pai pentru nicolae am deja puse deoparte doua puzzle-uri, o sa ii mai aduca penar nou si acuarele, niste figurine de ciocolatain forma de mos craciu si cam atat.
    mos craciun ... meditam ... unul vine la gradi si unul acasa ...
    ... ar mai fi un set play doh pe care nu il are ... si nu stiu ...

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Duminica am luat o pereche de manusite pentru un nepotel, astea langa dulciuri i le dau piticului de mos Nicolae. Ce altceva ii pot da?
    Mai usor cu dulciurile zic eu; prea-i incurajam sa manance dulciuri si nu e bine. Daca e mai mare de 9-10 luni poti sa-i gasesti diverse carti pentru varsta lui, o jucarie amuzanta; eu de ex. i-am luat Mariei un leu care se tavaleste de ras.

mischa2000
    Guest
    anul trecut am experimentat ...
    i-am pus dulciuri fara numar ...
    moaca ei cand s-a trezit a fost de milioane ... moama e de-a mi-a adus !!!!!!!!!!!!
    si am lasat-o la liber.
    spre surprinderea mea a gustat totusi de toate ... dar s-a saturat destul de repede.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    anul trecut am experimentat ...
    i-am pus dulciuri fara numar ...
    moaca ei cand s-a trezit a fost de milioane ... moama e de-a mi-a adus !!!!!!!!!!!!
    si am lasat-o la liber.
    spre surprinderea mea a gustat totusi de toate ... dar s-a saturat destul de repede.
    Sa inteleg ca daca nu-i "fructul oprit" nu-i nici o chestie extraordinara sa manance dulciuri in disperare?

mischa2000
    Guest
    asa am constatat ...
    am uitat si sampania ...
    un an intreb mi-a amintit ca mos nicolaie e ala care vine cu sampanie hanah montana la copii :))

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Chiar aseara m-a intrebat fiu-meu daca la noi vine Nicholas? I-am raspuns sa nu ma conturbe, ca eram in trafic nasol si intarziam de la karate. Faza e ca eu niciodata nu stiu cand trebuie sa vina, pe 5 sau pe 6. Oricum sunt intr-o pana imensa de idei la cadouri.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Noi am pus deja cadourile in ghetute, ca sa ne bucuram de ele duminica, in familie. Pt ca in ultima vreme i-am tot luat lui Silviu jucarii (cu ocazia "sarbatorilor")., si nu m-am putut abtine sa nu i le dau...i-am luat ceva ieftin de data asta, dar care stiam ca o sa-i placa. I-am luat un penar pe care l-am umplut cu varii creioane, pixuri si carioci, ascutitori de prin casa (stiam ca o sa-i placa sa deschida fermoarul, sa scoata ce e acolo si eventual sa puna la loc- si ca asta il va tine ocupat mai mult decat o masinuta teleghidata scumpa), niste abtipilduri, i-am pus o figurina de spuma care trebuie montata- asta e rolul lui tati, ca sa petreaca timp de calitate cu bebe (si asta cumparata mai demult, cu o,8 ron :O)), si un burete de baie, cu care sa transfere apa dintr-un vas in altul (si trebui sa zic ca asta l-a atras primul, pe el a pus primul mana sa vada ce e). Un copil de varsta asta se bucura la fel de mult de un cadou care costa 10 lei, ca si de unul care costa 100 de lei. Pt mine o jucarie este valoroasa daca il tine ocupat (si am observat ca asta nu e in functie de pret).

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    La mine si la sotul a ajuns deja Mos Nicolae,cu o seara inainte cu cate o pereche de ciorapei grosi si niste fructe.
    La baieti vine diseara cu dulciuri si cate o caciula pentru amandoi,acum sa vedem daca trece mosul si pe la Bunici:))

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    noi pastram traditia asa cum era la noi in familie. Mos Nicolae vine doar cu dulciuri si fructe, iar Mos Craciun e ceva mai bogat. Asa va sti sa aprecieze tot ce primeste.
    Raluka, ai punctat foarte bine. Sunt de acord cu tine in ce priveste cadourile. Si intotdeauna voi opta pt. un joc educativ, eventual care se joaca in doi sau mai multi in defavoarea jocurilor si jucariilor "normale" cum le numesc eu. Din-astea oricum primeste din toate partile, asa ca eu sunt mai atenta in materie de jucarii.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari