Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Mirosuri si gusturi ... "criminale"

Fetelor, nu stiu ce imi veni azi, dar ma hotarai sa vad si eu ce branzeturi 'inalte' produc romanii nostri si asa am dat peste zice-se celebra branza NASAL de Napolact, care am auzit ca puuuute rau, da' rau de tot. Se pare insa ca, pe de alta parte, are un gust pe atat de bun pe cat de mult iti muta nasul din loc. Acus, eu una nu stiu daca e asa, ca pana azi nici nu stiam de branza asta.
    Si ma gandii eu sa va intreb si pe voi - CE MIROSURI SI GUSTURI va sunt atat de 'dragalase' incat sa va dati si sufletul din voi cand aveti de-a face cu ele??

Eu, spre exemplu, daca tot vorbim de branze 'mirositoare', daca simt miros de branza de oaie cu iz de 'parci', gen branza puturoasa de la munte, care miroase rau tare a oaie si cioban nespalat, mi se contracta gatul instantaneu si imi vine sa vars.
    In ce priveste gustul, nu pot suporta friptura in sange, indiferent de care este, cum simt sangele ala pe limba, gata, trebuie sa plec de la masa si sa ieis din camera, ca sa nu le zugravesc incaperea gazdelor.

Si apropo, pana la urma, a auzit careva de branza asta, NASAL? Ce parere aveti de ea?

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    chiar nu am auzit, dar mi-ai starnit curiozitatea:))

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Eu nu suport sub nicio forma mirosul burtii atunci cand se fierbe - burta din ciorba de burta.
    E drept ca nu-mi place nici produsul finit...

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Am auzit de celebra branza de Nasal...nu am incercat-o pt. ca e scumputa....Am citit saptamana trecuta ca se va inchide fabrica, asa ca alt produs traditional romanesc dus pe apa Sambetii. Inteleg ca este maturata intr-o grota unde se afla un anume tip de mucegai, foarte rar in lume....

Ca si curiozitate, eu mor si inviez daca simt mirosul de pepene galben....desi nu am mancat niciodata...nici macar nu ma pot apropia...ii simt mirosul prin coaja...si automat mi se intoarce stomacul pe dos....Si mananc fara probleme banane.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari