Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Masterchef - barfe si discutii

Sunt mare fan MasterChef, mi-a placut sezonul 1 la maxim. Am dispretuit-o pe casnica de sezonul trecut si chiar si pe Petru si mi-a placut de Sisoco si de Mimi. Sezonul 2 mi se pare dezamagitor, parca cei care concureaza anul acesta nu se ridica la nivelor celor din primul sezon ori pretentiile noastre si ale chefilor au crescut si suntem mai exigenti. M-am gandit ca mai sunt si alte fane de Masterchef printre voi si mi-ar placea sa schimbam impresii. Anul acesta il simpatizez pe Nicusor, nu o inghit pe Nicoleta si cred ca cel mai bun este Victor. Imi mai place si de Vlad:) Voi?

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    E o diferenta intre Master Chef si Romanii Au Talent. Amandoua sunt francize aduse de afara, da, dar la Romanii Au Talent macar poti ca telespectator sa faci o asertie mai mult sau mai putin acceptabila asupra talentului fiecaruia dintre concurenti. La Master Chef ce faci, ca nu poti gusta respectivele mancaruri? Dar nu de-aia te uiti, e intriga, competitia, si talentul bucataresc trece pe locul doi, pentru ca nu se vede decat personalitatea bucatarului in sine.

Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Aici ai dreptate, nu poti evalua talentul lor pentru ca nu poti gusta preparatele, dar mie imi par mai nesiguri, mai nestiutori. Pe Nicoleta as fi dat-o afara de la curatatul pestelui:)

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Si mie imi place foarte mult emisiunea si sunt de parere ca primul sezon a fost mai bun decat acesta. Imi plac Victor, Alexandru si Aida. Nicoleta nu inteleg ce cauta acolo, iar Georgeo mi se pare peste masura de arogant. Sunt curioasa sa vad ce surprize mai ofera acest sezon. Sper ca unul dintre preferatii mei sa castige. Victor mi se pare cel mai bun concurent!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    S-a scris deja ca aceasta editie a fost castigata de Aida,ramane sa ne uitam doar pt spectacolul pe care il fac unii dintre ei :).

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Masterchef e una din emisiunile la care nu ma pot uita!Eu inteleg ca se testeaza rezistenta la stres a potentialilor castigatori, dar de ce trebuie folosita atata badaranie?
    In plus, ca la toate emisiunile-concurs, pun sub indoiala corectitudinea alegerii castigatorului.

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    si eu ma uit la MasterChef cand apuc. Ma relaxeaza:) Dar cred ca si supermami ca sunt cam agresivi. In plus parca astia de anul asta sunt si mai vicleni si incearca sa le faca greutati celorllati concurenti. Concurs, concurs dar fii fair play!
    Modificata de pavalina; 18.04.2013 la 15:40:25.

mada_lyna
    Guest
    si eu ma uit. m-am uitat si la sezonul I si la acesta. primul ,categoric, a fost mai interesant si din prisma faptului k a fost primul,nu? dar ,chiar si asa, concurentii acestui sezon sunt muuult mai slab pregatiti decat ceilalti. astia nu stiu muuulte feluri de mancare(de care eu nici n-am auzit,dar nici nu am de ce), pe cand ceilalti stiau despre ele,chiar de nu le ieseau 1 la 1....
    una peste alta, chestia asta legata de :cat de bun e un fel de mancare, este strict subiectiva ,caci "de gustibus et coloribus non est disputandum",chef-ii pot doar sa jurizeze tehnica pregatirii mancarii.asa cred eu.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    si eu ma uit. m-am uitat si la sezonul I si la acesta. primul ,categoric, a fost mai interesant si din prisma faptului k a fost primul,nu? dar ,chiar si asa, concurentii acestui sezon sunt muuult mai slab pregatiti decat ceilalti. astia nu stiu muuulte feluri de mancare(de care eu nici n-am auzit,dar nici nu am de ce), pe cand ceilalti stiau despre ele,chiar de nu le ieseau 1 la 1....
    una peste alta, chestia asta legata de :cat de bun e un fel de mancare, este strict subiectiva ,caci "de gustibus et coloribus non est disputandum",chef-ii pot doar sa jurizeze tehnica pregatirii mancarii.asa cred eu.
    Eu nu cred ca Seneca se referea la mancare cand a zis chestia asta.Un preparat trebuie sa aiba acelasi gust,indiferent daca il gateste un roman sau un chinez.De exemplu piftia noastra,are in general acelasi gust si acelasi mod de preparare.Daca cineva are chef sa experimenteze si sa puna niste ananas si ii mai si place pe deasupra,e treaba lui.Dar atunci chestia aia nu se mai cheama piftie.E altceva.Normal ca se jurizeaza si gustul,nu poti pacali un chef cu zeci de ani de experienta,punandu-i in fata o supa de ceapa cu gust de lime sau mai stiu eu ce inventie.Pentru ca omul ala stie exact ce gust trebuie sa aiba o supa de ceapa.Ca si tehnica..nu cred ca exista mare lucru,mancarea se prepara in general fiarta,prajita,coapta in cuptor,sau nepreparata termic.Nu cred arunca nimeni vaca din avion ca sa faca un biftec tartar.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de pavalina Vezi mesajul
    si eu ma uit la MasterChef cand apuc. Ma relaxeaza:) Dar cred ca si supermami ca sunt cam agresivi. In plus parca astia de anul asta sunt si mai vicleni si incearca sa le faca greutati celorllati concurenti. Concurs, concurs dar fii fair play!

Si eu cred la fel.Prea multa barfa,invidie,minciuna si nu in ultimul rand,prea multe lacrimi.Nu s-a remarcat nimeni inca in mod deosebit prin talentul culinar,dar reusesc sa faca o telenovela cu fiecare episod :).

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Marturisesc ca din sezonul asta nu am ratat nici o emisiune. Sincer, sa va zic ideile mele
    - Nicoleta o face ea pe desteapta, dar are ceva habar de bucatarie, dovada ca de fiecare data a executat cu brio cerintele, nefiind inca eliminata si executand o reteta despre care ea insasi a spus ca nu avea habar despre ce era vorba in ea, pentru care chiar a vrut sa renunte, iar la proba de deppartajare, a recunoscut destul de multe ingrediente, aproape pe banda rulanta, oricum mai multe decat ultima eliminata
    - Georgeo e arogant de felul lui, dar mie una imi plac platingurile lui, tinand cont ca se poate aprecia o mancare, calitativ, si doar privind-o, chiar daca esti in fata tv-ului (gurmanzii stiu ce spun!!)
    - Imi pare rau de 2 concurenti, chiar a fost un concurs de imprejurari si au iesit din joc - Stefania Macau ( a lucrat la plating dupa stop joc) si DIta Ioan (Chefii l-au desfiintat din cauza arogantei).
    Dar, cel putin Ioan, a avut niste idei excelente, de fiecare data, iar motivul pentru care a fost eliminat nu l-am inteles nici acum. E normal, daca ai gustat un preparat si ai habar de felul cum se gateste si cum ar trebui sa iasa, daca esti multumit, sa fii sigur de ceea ce ai gatit. Adica, este imposibil sa gatesc ceva, sa imi placa cum iese, sa respecte rigorile bucatariei internationale, sa fie si bun la gust, sa afirm ca sunt sigura de asta si sa fiu eliminata tocmai din cauza ca 'iti place porcaria asta'!!! Pai da-o incolo, care porcarie, ca eu nu am vazut nicio porcarie pe plate-ul lui, serios, pentru ce mai participi atunci la emisiunea asta???????????

In orice caz, ma astept la bataie intre Georgeo si Chef Dumitrescu, ca oricum nu se suporta reciproc.
    A, dar stai.. Chef Florin de la Masterchef, acuzat de un concurent ca l-ar fi batut la filmari - Obiectiv de Suceava TOO LATE!!!!!!!!!!!!! ALREADY HAPPENED!!!!!!!!!
    Modificata de dalicris; 18.04.2013 la 18:30:48.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari