Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Mama si copilul

Mămici, vă invit să postați aici orice text legat de relația mama - copil , sau părinte - copil mai bine !

Am găsit pe internet câteva care m-au făcut să plâng ...

RUGA UNEI MAME PENTRU COPILUL EI
    Va veni o vreme cand voi imbatrani, cand ma voi murdari la gura de mancare, cand nu voi mai putea sa ma imbrac singura, sa ai rabdare...

Adu-ti aminte de timpul cand te-am invatat...
    Iar daca voi vorbi prea mult, asculta-ma asa cum o faceai in copilarie cand iti citeam in fiecare seara povesti...
    Cand picioarele imi vor obosi, tine-ma de mana, nu ma trata ca pe o greutate...
    Tine-ma cu mainile tale puternice, asa cum si eu te-am tinut cand cand erai copil si ai facut primii pasi...
    O sa intelegi valoarea cuvintelor astora, atunci cand voi pleca pentru totdeauna, din viata ta...
    Intr-o zi vei descoperi ca in ciuda greselilor pe care le-am facut, am vrut intotdeauna ce e mai bine pentru tine...
    Da-mi un pic din timpul tau...
    Da-mi un pic de rabdare...
    Da-mi un umar pentru a imi odihni capul in acelasi fel am facut-o pentru tine...
    Ajuta-ma pana la sfarsitul zilelor mele, cu dragoste si rabdare si, in schimb iti voi da un zambet si dragoste pe care am avut-o intotdeauna pentru tine...
    Te iubesc, copilul meu!

Unele ne fac să vedem lucrurile altfel decât le vedem noi zi de zi fiind stresate.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    DA SUNT MAMĂ.
    Și asta face din mine un ceas desteptător, o bucătăreasă, o femeie de servici, o servitoare, o învățătoare, o infirmieră, un bodyguard, un fotograf, un taxi, un sfătuitor, o organizatoare de evenimente, o decoratoare, o asistentă persoanală, o stilistă, un psiholog, și o vânătoare de monștrii de sub pat..
    Nu am vacanțe, nici nu pot să fiu bolnavă, nici zile de odihnă săptămânale...
    Lucrez zi și noapte, sunt disponibilă 24 din 24 , 7 zile pe săptămână pentru tot restul vieții mele... și toate astea doar pentru unul dintre cele mai importante lucruri din viața mea: SĂ FIU MAMĂ.
    Poate sunt nimic pentru voi dar sunt TOTUL pentru cineva !

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Esti bland , esti mic
    Esti tot ce mi-am dorit
    Esti lumina din viata mea
    Te iubesc , nu uita . Asta am scris intr-un moment de disperare si suparare din cauza problemelor .

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    1. Mama m-a invatat sa apreciez o TREABA BINE FACUTA: "Daca vreti sa va omorati intre voi, mergeti afara. De-abia am terminat de facut curat"
    2. Mama m-a invatat ce e RELIGIA: "Roaga-te sa iasa pata aia din covor"
    3. Mama m-a invatat ce e LOGICA: "Pentru ca asa am zis eu,de-aia"
    4. Mama m-a invatat MAI MULTA LOGICA: "Daca cazi de pe leagan si-ti rupi gatul, nu te mai iau cu mine in oras"
    5. Mama m-a invatat ce e IRONIA: "Plangi in continuare, si o sa-ti dau eu motive pt. care sa plangi"
    6. Mama m-a invatat ce e CONTORSIONISMUL: "Uita-te la murdaria de pe ceafa ta "
    7. Mama m-a invatat ce e VREMEA: "Camera ta arata de parca a trecut o tornada prin ea"
    8. Mama m-a invatat ce e IPOCRIZIA: "Daca ti-am zis o data, ti-am zis de un milion de ori: Nu exagera!"
    9. Mama m-a invatat despre CICLICITATEA VIETII: "Eu te-am facut,eu te omor!"
    10. Mama m-a invatat despre SCHIMBAREA COMPORTAMENTULUI: "Nu te mai comporta ca taica-tau"
    11. Mama m-a invatat ce e INVIDIA: "In lume sunt milioane de copii mai putin norocosi care nu au parintii la fel de minunati cum ai tu"
    12. Mama m-a invatat ce e ASTEPTAREA: "Asteapta numai pana ajungem acasa"
    13. Mama m-a invatat ce inseamna A PRIMI: "O sa ti-o primesti cand ajungem acasa"
    14. Mama m-a invatat ce e UMORUL: "Cand o sa-ti tai degetele de la picioare jucandu-te cu masina de tuns iarba, sa nu alergi plangand la mine"
    15. Mama m-a invatat CUM SA DEVIN UN ADULT: "Daca nu mananci legume, nu o sa mai cresti niciodata"
    16. Mama m-a invatat ce e GENETICA: "Esti exact ca taica-tau"
    17. Mama m-a invatat despre ARBORELE MEU GENEALOGIC: "Inchide usa dupa tine. Ti de pare ca te-ai nascut intr-un cort?"
    18. Mama m-a invatat ce e INTELEPCIUNEA: "Cand o sa fii de varsta mea, o sa intelegi"
    19. Si preferata mea, mama m-a invatat ce e JUSTITIA: "Intr-o buna zi, o sa ai si tu copii. Si sper ca o sa fie exact ca si tine"

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Citat Postat de dyana.M Vezi mesajul
    1. Mama m-a invatat sa apreciez o TREABA BINE FACUTA: "Daca vreti sa va omorati intre voi, mergeti afara. De-abia am terminat de facut curat"
    2. Mama m-a invatat ce e RELIGIA: "Roaga-te sa iasa pata aia din covor"
    3. Mama m-a invatat ce e LOGICA: "Pentru ca asa am zis eu,de-aia"
    4. Mama m-a invatat MAI MULTA LOGICA: "Daca cazi de pe leagan si-ti rupi gatul, nu te mai iau cu mine in oras"
    5. Mama m-a invatat ce e IRONIA: "Plangi in continuare, si o sa-ti dau eu motive pt. care sa plangi"
    6. Mama m-a invatat ce e CONTORSIONISMUL: "Uita-te la murdaria de pe ceafa ta "
    7. Mama m-a invatat ce e VREMEA: "Camera ta arata de parca a trecut o tornada prin ea"
    8. Mama m-a invatat ce e IPOCRIZIA: "Daca ti-am zis o data, ti-am zis de un milion de ori: Nu exagera!"
    9. Mama m-a invatat despre CICLICITATEA VIETII: "Eu te-am facut,eu te omor!"
    10. Mama m-a invatat despre SCHIMBAREA COMPORTAMENTULUI: "Nu te mai comporta ca taica-tau"
    11. Mama m-a invatat ce e INVIDIA: "In lume sunt milioane de copii mai putin norocosi care nu au parintii la fel de minunati cum ai tu"
    12. Mama m-a invatat ce e ASTEPTAREA: "Asteapta numai pana ajungem acasa"
    13. Mama m-a invatat ce inseamna A PRIMI: "O sa ti-o primesti cand ajungem acasa"
    14. Mama m-a invatat ce e UMORUL: "Cand o sa-ti tai degetele de la picioare jucandu-te cu masina de tuns iarba, sa nu alergi plangand la mine"
    15. Mama m-a invatat CUM SA DEVIN UN ADULT: "Daca nu mananci legume, nu o sa mai cresti niciodata"
    16. Mama m-a invatat ce e GENETICA: "Esti exact ca taica-tau"
    17. Mama m-a invatat despre ARBORELE MEU GENEALOGIC: "Inchide usa dupa tine. Ti de pare ca te-ai nascut intr-un cort?"
    18. Mama m-a invatat ce e INTELEPCIUNEA: "Cand o sa fii de varsta mea, o sa intelegi"
    19. Si preferata mea, mama m-a invatat ce e JUSTITIA: "Intr-o buna zi, o sa ai si tu copii. Si sper ca o sa fie exact ca si tine"

Ultima cred ca este valabila pentru toate mamele!Toate la un moment dat am spus asta,daca nu am spus-o ,urmeaza!Va asigur!
    Modificata de zonica; 13.01.2014 la 12:44:29.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari