Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Lungimea si greutatea bebelusului la nastere

Fara sa vreau am auzit o discutie intre doua doamne in autobuz. Pe scurt una o certa pe cealalta pentru ca nu-si mai amintea lungimea si greutatea propriilor copii in momentul in care i-a adus pe lume. Mi s-a parut amuzanta si discutia si faptul ca doamna, care era, ce-i drept, un pic mai in varsta si probabil avea copii mari, parea uimita de faptul ca aceste doua informatii erau atat de importante incat ar fi trebui sa le tina minte pentru totdeauna. Ce-i drept eu imi amintesc cat au avut la nastere cele doua pupeze pe care le imbratisez in poza de la avatar, ba mai mult stiu si scorul Apgar si ziua si ora la care le-am nascut, dar am nascut relativ recent prin comparatie cu doamnele din autobuz. Ma intreb oare mama isi mai aminteste ce lungime si greutate am avut eu la nastere? Dar voi, mai stiti cat au avut puiutii vostri?

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de pavalina Vezi mesajul
    Fara sa vreau am auzit o discutie intre doua doamne in autobuz. Pe scurt una o certa pe cealalta pentru ca nu-si mai amintea lungimea si greutatea propriilor copii in momentul in care i-a adus pe lume. Mi s-a parut amuzanta si discutia si faptul ca doamna, care era, ce-i drept, un pic mai in varsta si probabil avea copii mari, parea uimita de faptul ca aceste doua informatii erau atat de importante incat ar fi trebui sa le tina minte pentru totdeauna. Ce-i drept eu imi amintesc cat au avut la nastere cele doua pupeze pe care le imbratisez in poza de la avatar, ba mai mult stiu si scorul Apgar si ziua si ora la care le-am nascut, dar am nascut relativ recent prin comparatie cu doamnele din autobuz. Ma intreb oare mama isi mai aminteste ce lungime si greutate am avut eu la nastere? Dar voi, mai stiti cat au avut puiutii vostri?
    Am proaspete in memorie aceste informatii...dar sincer, am constatat ca nu au absolut nici o relevanta pt. dezvoltarea ulterioara a copilului...Cel putin in cazul lui Osmicu, la capitolul lungime a fost mediu (49 cm) iar acum are inaltimea unui baietel de 3 ani....

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Categoric nu au relevanta, eu stiu copii care s-au nascut cu o greutate de 800 de grame si acum par mai mari decat varsta lor reala :)

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de pavalina Vezi mesajul
    Categoric nu au relevanta, eu stiu copii care s-au nascut cu o greutate de 800 de grame si acum par mai mari decat varsta lor reala :)
    Pai vezi ? Iar la capitolul greutate, 3250g, adica binisor...era un mare mancacios....iar acum, fix opusul....

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Rebeca a avut 52 cm si 3550 gr si pana la 1 an a fost grasunica acum este in tipare,nu este deloc ff inalta si nici grasuta..are 5 ani jumate 120 si 20 kg )))

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Imi amintesc perfect toate aceste date si stiu sigur ca si mama mea si le aminteste; de curand a fost ziua mea si m-a sunat exact la ora la care m-am nascut. Stia exact greutatea si lungimea pe care le-am avut la nastere atat eu, cat si sora mea. Intre mine si sora mea a fost o diferenta de 2 cm la nastere si aceasta diferenta s-a pastrat toata viata!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Andrei a avut 51 cm si 3150 g, iar Teodora 50.5 cm si 3.450 g :)

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Eu nu cred ca as putea sa uit niciodata momentul nasterii,cu atat mai putin lungimea si greutatea...Luca nu a fost ft grasunel, a avut 3,200 g si 50 cm...scor apgar 9

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si eu tin minte lungimea, greutatea si detaliile nasterii copiilor mei. Si probabil ca atata vreme cat am tangente cu carnetele lor de sanatate (unde sunt trecute toate datele) nu o sa le uit... Cand o sa ajung pe la vreo 60 de ani, nu mai stiu... :) Ceea ce stiu sigur ca nu voi uita niciodata este privirea lor atunci cand i-am luat pentru prima data la pieptul meu.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Al meu copil a avut 3060 g si 50 cm, scor apgar 9, l-am nascut intr- zi de joi la ora 18:30. Tin minte fiecare detaliu oricat de mic ar fi, incepand de la numele moaselor din sala si terminand cu ora la care m-am externat..e ca si cum ar fi fost ieri...

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    fetita cea mare a avut la nastere 2700 kg si 48 cm, cea mica a cantarit 2900 kg si 50 cm,mai mare decat surioara ei cea mare.ambele fetite le-am nascut la aceeasi ora 16:35 si in aceeasi data-11. difera doar luna si anul nasterii.
    si mama mea stie la ce ora m-am nascut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari