Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Nu e bine Legea dublarii filmelor

Ce parere aveti despre dublarea filmelor cel putin asa ar vrea Socaciu Eu nu vreau nici macar sa imi inchipui cum ar suna vocea lui Arnold Schwarteneger dublata in romana Cred ca legea asta daca doamne fereste e adoptata e o tampenie

lorito
    Guest
    Say what?
    Iar nu m-am uitat la tv, citit ziare:(
    Astia-s dusi cu...?
    Pai cum o sa mai invatam noi limbi straine? Cum o sa mai apreciem un film?
    O sa fie ca filmele alea aparute dupa revoulutie( cred ca majoritatea erau cu arte martiale, dublate toate de tipa aia blonda( blank moment)
    Ar fi o tragedie, dar intotdeauna exista netul , downlodam de unde gasim, piratam , etc, tv-ul il punem in cui:)

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si mie mi se pare o greseala. Isi pierd tot farmecul daca sunt dublate. Eu regret si faptul ca desenele animate sunt dublate acum. Pai eu asa am invatat si engleza si italiana uitandu-ma la desenele animate de la Cartoonnetwork si Rai Uno.

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Si mie mi se pare o greseala. Isi pierd tot farmecul daca sunt dublate. Eu regret si faptul ca desenele animate sunt dublate acum. Pai eu asa am invatat si engleza si italiana uitandu-ma la desenele animate de la Cartoonnetwork si Rai Uno.
    si eu la fel gabi tot asa am invatat limbi straine

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    Say what?
    Iar nu m-am uitat la tv, citit ziare:(
    Astia-s dusi cu...?
    Pai cum o sa mai invatam noi limbi straine? Cum o sa mai apreciem un film?
    O sa fie ca filmele alea aparute dupa revoulutie( cred ca majoritatea erau cu arte martiale, dublate toate de tipa aia blonda( blank moment)
    Ar fi o tragedie, dar intotdeauna exista netul , downlodam de unde gasim, piratam , etc, tv-ul il punem in cui:)
    korito victor socaciu a facut un proiect de lege ca sa se dubleze filmele in limba romana cica acum din cauza filmelor subtitrate limba romana sa ,,americinizat,,
    si e plina de cuvinte straine stau si ma intreb aia care nu stiu citi pt ei e ok le convine dar noi??? cum mai invatam o limba straina daca nu uitandu-ne la filme sutitrate

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    serios? nu stiam de proiectul de lege
    sper sa nu se faca lege...
    si asa cu subtitrari uneori mai poti sesiza greseli si expresii traduse aiurea...

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    tara arde si babele se piaptana, cred ca de legea asta m-ai aveam nevoie ca in rest toate merg pe roate. fereasca sfantul sa o aprobe, vorba voastra, eu tot din filme am invatat limbi straine. dar in lipsa de alte legi folositoare pt tara sigur o vor aproba.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Dar invatatul ca invat,dar cel care nu aude bine si se uita la un film seara tarziu ce face ? Si unde mai pui ca dublajul ii jalnic.Vai Romania asta...vorba cuiva mai sus:'' tara arde si babele se piaptana''.

lorito
    Guest
    Citat Postat de Karamica Vezi mesajul
    Dar invatatul ca invat,dar cel care nu aude bine si se uita la un film seara tarziu ce face ? Si unde mai pui ca dublajul ii jalnic.Vai Romania asta...vorba cuiva mai sus:'' tara arde si babele se piaptana''.
    chiar asa, omisesem aspectul asta:(
    jale!jale!jale!

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    astia-s praf!!!!!!!!!!!!
    eu cred ca au lucruri mult mai importante de facut,decat sa dea o astfel de lege....copii mor de foame,boli,mor pt ca nu au conditii decente de trai,batranii au pensii de toata jena,cu toate ca au muncit o viata ....iar astia destepti care dorm in scaune se gandesc sa dubleze in romana filmele???pt asta sunt bani?????pt legi din astea jenante se gasesc bani??
    nu sunt de acord ...si nu numai din prisma celor spuse mai sus,motivele sunt si cele mentionate de voi...

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Copiii mei deja sesizeaza expresii si cuvinte in engleza si sunt foarte bucuroase ca stiu ce inseamna! Cu filmele in engleza li se ascute atentia si invata mult mai repede. Iar engleza - cel putin! - a devenit indispensabila. Nu cred ca astfel vom proteja limba romana de americanisme, nu asta este solutia....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari