Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Ipocrizia lui Basescu

Pana cand atata ipocrizie?? Cu cata nonsalanta toarna Basescu lacrimi de crocodil chiar acum, in direct, de la Guvern, deplangand situatia deplorabila a Romaniei!! Uitati-va cum ii aluneca lacrimile pe obraji, deplangand suferinta romanilor. Doamne, cat joc de teatru. Cat de mult suntem luati de prosti. De ce nu a avut tupeul sa iasa in strada sa planga pentru romani? De ce se ascunde in spatele Guvernului?????

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    poi de aia ca abia acum au ajuns la maduva din os,abia acum simt gustul...:))

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Era asteptat la Focsani, dar nici vorba sa vina, nici nu a indraznit sa calce in centrul Bucurestiului macar, daramite in Focsani.. Udrea isi cumpara posete Louis Vitton si pantofi Manolo Blahnik si pensionarii se inghesuie la fasolea cu carnati a Unirii, doar doar si-or potoli foamea pt cateva ore..

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Unde, unde varsa lacrimi?Pe ce post?

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Doamne ce om,nu m am uitat la TV ca imi este sila sa ma mai uit.Dar faza e ca nu cred ca o sa fie mai bn chiar daca pica Baselu.

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    pe mine ma amuza faptul ca incet,incet,incep sa renunte la anumite taxe si culmea,cica ne merge mai bine!!!!!!!!!!avem crestere economica:)))c am dubios nu vi se pare?

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Daca te referi la taxa auto, pe aia doar o amana, nu renunta la ea.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Pai, spunea aseara Mircea Badea ca ne dau cate putin, sa vada cum reactioneaza multimea din strada.Ni l-au dat pe Baconschi, facand o comparatie cu dec 1989 cand Ceausescu ne-a mai dat 100 lei la salariu; apoi ne-a mai dat taxa auto in speranta ca poate, poate, lumea va pleca acasa multumita macar putin.Au mai fost si alte cedari?Totul a fost executat prin Boc.Mai, si cand este concediat un oarecare lucrator fara vreo functie importanta intr-o firma, este anuntat verbal, nu prin sms.
    Ei nu realizeaza ca lumea nu va pleca acasa pana nu pica intreaga conducere.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    "Cele zece operații pe creier deschis"
    Lingvistul nord-american, Noam Chomsky, a concretizat, într-o formulare pe înțelesul tuturor, cele zece manipulări generale pe care se bazează democrația occidentala și pe care el le numește strategii ale diversiunii.
    Iată cele zece rețete:

1. Să distragi permanent atenția de la problemele sociale reale, îndreptând-o către subiecte minore, dar cu mare impact emoțional. Poporul trebuie să aibă mereu mintea ocupată cu altceva decât cu problemele lui adevărate.

2. Să creezi probleme grave, care angajează masiv opinia publică și tot tu să vii cu soluții. Un exemplu: să favorizezi violența urbană și apoi să vii tot tu cu guvernarea providențială care salvează națiunea în temeiul legilor represive cerute de popor, cu prețul limitării libertăților democratice.

3. Să aplici toate măsurile dure treptat. Ceea ce ar duce la mișcări populare, dacă se aplică într-un singur pachet, devine dintr-odată suportabil dacă e livrat în porții anuale, conform unui program anunțat.

4. Să obții acordul de moment al poporului pentru măsuri economice dure din viitor. Omul se obișnuiește cu ideea și înghite tot, dacă e prevenit și amânat.

5. Să te adresezi oamenilor ca și cum ar avea cu toții o gândire infantilă. În felul acesta, îndrepți mulțimile spre un tip de gândire care nu face legătura dintre cauze și efecte.

6. Să faci tot timpul apel la sentimente și la reacții glandulare, nu la rațiune. Să încurajezi reacțiile emoționale, pentru că sunt cel mai ușor de manevrat.

7. Să ții poporul în ignoranță și în satisfacții ieftine, dar multe. Un sistem de învățământ corupt și nefuncțional este instrumentul ide*al de a tâmpi lumea și a o controla.

8. Să încurajezi financiar acele mijloace de comunicare în masă care îndobitocesc publicul și îl țin legat de emisiuni și seriale vulgare, ce trag inteligența în jos.

9. Să stimulezi sentimentul individual de culpă, de fatalitate, de neputință. Persoanele care nu mai au impulsul de a se revolta, devin turmă și sunt ușor de controlat.

10. Să apelezi la toate cuceririle științelor pentru a cunoaște punctele slabe din psihologia individului și a mulțimilor. În același timp, să discreditezi aceste cunoștințe prin mass-media, astfel ca poporul să nu creadă în mijloacele și strategiile statale de manipulare.

Vi se par cunoscute?
    Modificata de ralukut; 24.01.2012 la 19:01:39.

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Din nefericire, s-a ajuns in puctul in care asemenea displayuri emotionale venite mai ales din partea lui Basescu, nu numai ca nu produc efectul scontat, dar instiga chiar la rebeliune, intrucat primesti mesajul ca se incearca prostirea ta pe fata.. Eu, spre exemplu, nu doar ca nu am fost miscata de lacrimile lui, dar m-a enervat, ba mai mult, m-a iritat la culme faptul ca are tupeul sa isi adjudece dreptul de a fi sigur CA IL VOM CREDE CA SUFERA SINCER PENTRU NOI. Adica chiar asa de prosti parem?

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    doamne fetelor ce citesc???????? e adevarat acest presedinte a plans.e pur si simplu bataie de joc . eu nu prea vad decat online,dar numi vine sa cred ce aud de la voi..........mie dor de focsaniul meu dar asa nu prea......adica daca as fi fost in tara cu siguranta ieseam in strada.in august am fost acasa si ma terminat psihic ce fel era focsaniul meu.si numai spun toata tara.........

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari